Do sanační technologie investovalo Diamo 150 milionů korun
Sanační postupy v Diamu spočívají v tom, že všechny kontaminanty jsou z podzemí vyváženy na povrch. Tam jsou zpracovány do prodejných produktů nebo bezpečně ukládány jako sanační materiál na podnikových odkalištích. Nová technologie je založená na tepelném rozkladu, při kterém se nepotřebný kamenec mění na síran hlinitý. Ten se využívá při úpravě pitné vody jako koagulační činidlo, při výrobě kombinovaných hnojiv a lehčených šamotů.
Ročně se v novém provozu přepracuje 30 tisíc tun kamence na 10 tun síranu hlinitého. Podle Tomáše Rychtaříka, ředitele odštěpného závodu Těžba a úprava uranu, se při likvidaci chemické těžby získá celkem čtyři miliony tun kamence a jeho přeměna se protáhne nejméně na 20 let. "Sanační režim chemické těžby nelze urychlit. Musí být udržovaný tak, aby se neucpaly póry v horninové vrstvě," vysvětlil Rychtařík
Státní podnik Diamo plní útlumový program těžby uranu podle vládní vyhlášky z roku 1991. Obrat podniku činil v loňském roce asi dvě miliardy korun. Podnik v současné době zaměstnává 3200 lidí.
reklama