https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-z-ciziny-pomahaji-na-ekologicke-farme-na-litomericku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci z ciziny pomáhají na ekologické farmě na Litoměřicku

30.7.2023 00:23 | TEREZÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Deset dobrovolníků z různých koutů Evropy pomáhá se zemědělskými pracemi na ekologické farmě v Českých Kopistech na Litoměřicku. Věnují se sklizni různých plodin, například cibule, práci kolem statku a vyměňují si poznatky z oboru zemědělství ze svých zemí. Dobrovolníci budou nedaleko Terezína do 9. srpna. Chtějí se seznámit i s okolím, aby poznali českou kulturu, řekly ČTK jejich vedoucí Daria Halanska a Nikolietta Tarasjuková.
 

Vedoucí studují na univerzitě v Olomouci, samy pocházejí z Ukrajiny. Na takzvaný workcamp přijeli dobrovolníci z Belgie, Španělska, Itálie, Nizozemska, Francie či Srbska. Nejmladšímu účastníkovi je 18 let, nejstaršímu 26. Workcamp je pořádán díky neziskové organizaci INEX - SDA a ekofarmě Svobodný statek na soutoku, který spadá pod komunitní hnutí Camphill.

"Přijeli sem lidé, kteří mají rádi ekologii a chtějí mít novou životní zkušenost," uvedla Halanska. Dobrovolníci se o kempu dozvěděli v rámci svých komunit na sociálních sítích, před příjezdem se mezi sebou neznali. Někteří z nich jezdí na podobné akce opakovaně, konají se například v Itálii. "My jsme vlastně takoví tlumočníci a říkáme jim, co mají dělat. Zároveň jsme také dobrovolníci a také pomáháme," popsala práci vedoucích Halanska.

Obě vedoucí berou zhruba dvoutýdenní pobyt na statku jako zkušenost a praxi, která jim může pomoci při hledání budoucího zaměstnání. "Také nám to může pomoci seznámit se s jinými lidmi a trochu víc poznat českou kulturu a české zemědělství," řekla Tarasjuková.

Skupina si vyzkouší také práci se zvířaty nebo pečení domácího chleba. "Víkendy máme úplně volné. Chceme vidět vesnice v okolí, aby se dobrovolníci dozvěděli něco o Česku, místních lidech a ochutnali zdejší kuchyni," doplnila Halanska. V plánu mají navštívit také například Terezín a Litoměřice.

Na farmě žijí i lidé se zdravotními potížemi, kteří pomáhají s balením zeleniny. Statek ji poté dodává do obchodů v ČR i zahraničí. Tarasjuková dodala, že statek pěstuje zeleninu a ovoce bez použití škodlivých látek a zaměřuje se na ekologii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DV

Daniel Višňovský

30.7.2023 09:44
Jj, kopistaci....když jsem jednomu kapitánovi ještě za bolševické řekl, že takto pesticidy ošetřena zelenina není k jídlu, tak on opacil, že není k jídlu, ale na prodej....
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

30.7.2023 09:46 Reaguje na Daniel Višňovský
Ne kapitánovi, ale kopistakovi
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

31.7.2023 10:42
žádné novum...wooffeři jezdí pomáhat na farmy po celém světě. většinou jen za jídlo a nocleh.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist