Republika Kiribati se potápí, ostrované kupují nový domov na Fidži
Prezident ostrovního státu Anote Tong již jednal o nákupu více než dvou tisíc hektarů volné půdy s vojenskou vládou na Fidži. Obyvatelé Kiribati by se tak mohli stát prvnímu klimatickými utečenci v moderních dějinách.
Některé z třiatřiceti ostrůvků v Tichém oceánu, které tvoří republiku Kiribati, totiž už zmizely pod mořskými vlnami. Většina z jeho 113 000 obyvatel se nastěhovalo do hlavního administrativního centra Tarawa, který tvoří několik ostrůvků seřazených do tvaru podkovy kolem centrální laguny. „Tohle je poslední útočiště, dál už ustoupit nemůžeme,“ řekl deníku The Telegraph prezident země Anote Tong.
„Naši lidé budou muset odejít ve chvíli, kdy příliv dostihne naše domy a vesnice,“ říká prezident Tong. Plán stěhování je takový, že jako první by měli odejít kvalifikovaní pracovníci, kteří budou schopni rychle najít práci. Také se dokážou jednodušeji sžít s lidmi na Fidži a pomohou i ekonomice ostrovanů.
„Nechceme, aby na Fidži přišlo najednou sto tisíc lidí z Kiribati,“ prohlásil prezident ve vysílání fidžské státní televize. Podle něj jeho lidé potřebují najít práci, tedy přijít jako imigranti a ne jako uprchlíci. Podle něj by stěhování z Kiribati měla podpořit mezinárodní pomoc.
Území, které chce Karibati koupit, se podle všeho nachází na Vanua Levu, což je druhý největší ostrov Fidži. Loni ještě země uvažovala i o řešení v podobě plovoucího ostrova, na který se část obyvatel mohla přestěhovat. Podle návrhů měl plovoucí ostrov, připomínající obří ropnou plošinu, přijít asi na dvě miliardy dolarů.
Vláda Kiribati již zahájila program Vzdělání pro migraci, která má zvýšit kvalifikaci obyvatel, aby se z nich stali žádání pracovníci v zahraničí. Většina mladých lidí studuje na univerzitě v Suva hlavním městě Fidži.
Podle Alumita Durulato, který vyučuje mezinárodní vztahy, si obyvatelé Kiribati vedou velmi dobře. Mladí lidé jsou vzdělaní, aby se dobře uplatnili kdekoli budou chtít žít. „Znamená to, že opouštějí svou kulturu, způsob života, který je lehce odlišný od toho našeho na Fidži,“ dodává.
Právě obavy ze ztráty původní kultury po přestěhování na místo vzdálené dva tisíce kilometrů od původního domova trápí některé z ostrovanů. Zejména pokud jako první odejdou mladí.
reklama