https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drevo-v-nabytku-z-ikey-pochazi-z-chranenych-lesu-v-rumunsku-tvrdi-greenpeace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dřevo v nábytku IKEA pochází podle Greenpeace z chráněných lesů, firma to odmítá Aktualizováno

10.4.2024 16:56 (ČTK)
Foto | Marta Janko / Greenpeace
Nezisková ekologická organizace Greenpeace uvedla, že dřevo několika produktů švédské nábytkářské firmy IKEA patrně pochází z chráněného lesa v rumunských Karpatech. Informovala o tom dnes belgická tisková agentura Belga. Vedení společnosti IKEA v reakci na zprávu agentuře sdělilo, že věc prověří a že nezákonná těžba nemá v jejích dodavatelských řetězcích místo. Česká pobočka nábytkářského gigantu uvedla, že s tvrzením Greenpeace nesouhlasí a že postupy firmy jsou legální.

 

Podle Greenpeace bylo na nábytek využíváno dřevo i z chráněných oblastí Natura 2000, kde se nachází lidskou činností téměř nepoznamenaný - takzvaný primární - les. Natura 2000 je soustava chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy Evropské unie. Je určena k ochraně nejvíce ohrožených druhů živočichů, rostlin a nejvzácnějších přírodních stanovišť na evropském území.

Zpráva Greenpeace se zaměřila na dodavatelské řetězce firmy IKEA v Rumunsku, organizace přitom využívala satelitní snímky a pozorování na místě. Sedm výrobců oblíbených výrobků firmy IKEA je ve zprávě spojováno s těžbou dřeva v chráněné oblasti. Jedna z těchto firem dodává své výrobky výhradně firmě IKEA, dalších šest pro ni vyrábí z velké části. Podle organizace Greenpeace bylo nalezeno nejméně 30 různých výrobků od těchto dodavatelů v obchodech IKEA ve 13 zemích včetně Česka.

Nábytkářský gigant uvedl, že tato zjištění nejprve podrobně prostuduje a že nezákonná těžba dřeva a špatné hospodaření v lesích nemají v jeho dodavatelském řetězci místo. Pokud tomu tak skutečně je, IKEA přijme opatření a případně zastaví spolupráci, uvedla firma v prohlášení.

Těžba dřeva z primárního lesa, nebo také pralesa, či původního lesa není sama o sobě nelegální. To také uvedl jeden z dodavatelů v reakci na vyšetřování. Přiznal, že zpracovával dřevo z lokality Natura 2000, ale zdůraznil, že ničení těchto lesů není nezákonné. Greenpeace doufá, že zveřejněním své investigace přiměje evropské politiky, aby zvýšili ochranu původních lesů.

IKEA Česká republika ČTK sdělila, že s tvrzením Greenpeace nesouhlasí a dřevo z chráněných lesů nepřijímá. Postupy, na které se odkazuje Greenpeace, jsou podle společnosti legální.

"Prostudovali jsme zprávu Greenpeace o Rumunsku zveřejněnou 10. dubna a důrazně nesouhlasíme s tvrzením, že dřevo z chráněných starých lesů končí v nábytku IKEA. Dřevo z chráněných starých lesů do našich výrobků nepřijímáme," sdělil ČTK mluvčí IKEA Česká republika Petr Šašek.

Postupy získávání dřeva uvedené ve zprávě Greenpeace podle jeho vyjádření dodržují místní předpisy i předpisy EU. Šašek dodal, že "dochází k různému výkladu pojmu staré lesy na základě záměny pojmů old forests a Old-Growth Forests (OGF)". Zpráva Greenpeace naznačuje, že jediným kritériem pro definici OGF je stáří stromů. Ve skutečnosti však existuje více kritérií pro jejich definici, přičemž věk je jedním z nich, dodal mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

10.4.2024 17:50
Gigant moc dobře ví, kde je levno a bezzákonno. Ale není sám, Rumunsko si těží i Rakušané. Nejhorší není těžba krásných smrků, nýbrž to, že si lumpové dovolí ponechat obří holiny bez zalesnění. Kdoví, jestli mají smlouvy na všechny plochy, které rabují.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

12.4.2024 21:09
Rusko (světově největší exportér) omezilo export dřeva, které se v rumunských pilách zpracovávalo. Takže některé zkrachovaly, jiné spoléhají na domácí zdroje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist