https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dum-prirody-bilych-karpat-se-navstevnikum-otevre-pristi-rok-na-jare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dům přírody Bílých Karpat se návštěvníkům otevře příští rok na jaře

24.12.2023 01:20 | Veselí nad Moravou (Hodonínsko) (ČTK)
Středisko návštěvníky seznámí s přírodními zajímavostmi Bílých Karpat, které jsou vlivem hospodaření lidí nevšední svými loukami s několika druhy orchidejí a vzácnými rostlinami.
Středisko návštěvníky seznámí s přírodními zajímavostmi Bílých Karpat, které jsou vlivem hospodaření lidí nevšední svými loukami s několika druhy orchidejí a vzácnými rostlinami.
Foto | Jan W Jongepier / ČSOP Bílé Karpaty
Dům přírody Bílých Karpat ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku je zkolaudovaný a chybí tam dodělat už jen detaily. Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Bílé Karpaty jej plánuje otevřít příští rok na jaře, řekla ČTK jednatelka organizace Jitka Říhová. Středisko návštěvníky seznámí s přírodními zajímavostmi Bílých Karpat, které jsou vlivem hospodaření lidí nevšední svými loukami s několika druhy orchidejí a vzácnými rostlinami.
 

Dům přírody stojí na Bartolomějském náměstí v historickém jádru města. Vznikal od roku 2021 rekonstrukcí jednoho z objektů a stavbou nové budovy. "Opravili jsme naše původní sídlo, asi 200 let starý dům. Přidali jsme k němu první a druhé patro a propojili jej s novostavbou, která má zelenou střechu a je v pasivním stylu," popsala Říhová.

Uvnitř najdou návštěvníci expozici, která se věnuje území jako celku i jednotlivým tématům. "Připravili jsme interaktivní hru o hospodaření v lese, povídání o pralesu Javorina nebo sekci o loukách, kde roste 20 druhů orchidejí. Věnujeme se také podzemí a tomu, jaký na něj mají vliv chemikálie používané v zemědělství. Nyní máme v podstatě zkušební provoz a dolaďujeme detaily," dodala.

Umístění Domu přírody ve Veselí podle ní souvisí s tím, že je to dobrý výchozí bod pro výlety do Bílých Karpat, které jsou dlouhé a nemají centrální část jako jiné chráněné krajinné oblasti. V městě je také Baťův kanál a projíždí jím mnoho cyklistů, kteří by se ve středisku mohli zastavit. Říhová očekává, že jej ročně navštíví tak 10.000 až 13.000 lidí.

Náklady na výstavbu dosahují 86 milionů korun bez daně, přičemž 85 procent hradí evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí. Část poskytlo město a deseti miliony přispěl kraj, který se rozhodl podporu s ohledem na vícepráce zvýšit. "Jde například o likvidaci azbestové krytiny, výměnu klimatizace, doplnění elektrorozvodů, solární panely nebo úpravy příjezdových cest. Rada proto schválila záměr navýšit podporu o 1,4 milionu," sdělil náměstek hejtmana Lukáš Dubec (Piráti). Rozhodnutí rady musí potvrdit prosincové zastupitelstvo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist