https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dva-cesti-turiste-si-chteli-odvezt-pisek-ze-sardinie-dostali-vysokou-pokutu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dva čeští turisté si chtěli odvézt písek ze Sardinie, dostali vysokou pokutu

27.8.2022 00:15 (ČTK)
Italská policie zabavila dvěma českým turistům šest kilogramů plážového písku ze Sardinie. Informovala o tom místní média. Regionální vyhláška totiž odvoz písku, mušlí, mořských oblázků a dalšího podobného materiálu zakazuje a trestá pokutou. Tu ve výši 1000 euro (25 000 korun) dostali i návštěvníci z České republiky.
 

Podle agentury ANSA turisty zastavili policisté při odletu ze Sardinie. Při namátkové kontrole zavazadel nalezli u dvojice 6,3 kilogramu písku a mušlí, které podle tisku odebrali z jedné pláže na západě Sardinie.

Italský ostrov dlouhodobě apeluje na turisty, aby se z jeho pláží neodváželi suvenýry v podobě písku, mušlí či oblázků. V roce 2017 region schválil vyhlášku, která trestá odebrání těchto předmětů z přírody pokutami ve výši 500 až 3000 eur.

Kontroly turistů a zabavení "suvenýrů" nejsou na Sardinii během léta nikterak neobvyklé. Například na jednom z turistických letišť policie od 15. června do 15. července zabavila na 50 kilogramů písku, mušlí a kamenů, se kterými se chtěli vrátit domů turisté z Itálie, Slovenska, Norska či Španělska.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

27.8.2022 10:39
Já nechápu tu mánii, brát z pláže písek. Ještě bych pochopil malou skleničku jako upomínku na dovolenou, ale 6 kilo? To měli na mořské akvárko, nebo staví barák?
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

27.8.2022 14:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Já ani nefandím tomu si brát v přírodě kameny,mělo by to zůstat tam,kde je.
Odpovědět
Pe

Pepa

27.8.2022 23:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ten Písek je opravdu nadhernej, každé zrnko má jinou barvu. Někdo kreativní s tím muže dělat různé věci. Mánie to není, ale svádí to, když je to zakázané.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.8.2022 06:17 Reaguje na Pepa
někdo nebere písek ale stříhá si různé oddenky rostlin pro pozdější domácí pěstování.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

29.8.2022 16:14 Reaguje na radim buffalo tobias
Jojo.
Takhle se k nám stěhují invazivní druhy rostlin.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.8.2022 06:14
písek bych asi nebral při letu autem ale autobusem asi ano neb si toho nikdo dole asi ani nevšimne a v případě kontroly se k tomu ani nemusím hlásit...teda když už bych ho potřeboval do akvárka...a nějaký pěkně barevný oblázek či valounek bych si do kapsy vzal určitě.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.8.2022 06:15 Reaguje na radim buffalo tobias
oprava : při letu letadlem...
Odpovědět
ZH

Zbyněk Hoták

29.8.2022 11:33 Reaguje na radim buffalo tobias
Na Sardinii jsem loni byl. Namátkové kontroly se nedělají jen na letišti, ale i při nalodění na trajekt (pro případné zájemce o tuto nelegální činnost).
Jinak označení písek není úplně přesné. Je to spíše jemný štěrk různých barev, je tam např. Rýžová pláž se zrníčky křemínků jako polystyrén, ta je hlídaná asi nejvíce i "agenty" mezi rekreanty. Jsou tam i tabule, jak štěrku na těchto plážích za poslední desetiletí ubylo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.8.2022 14:22 Reaguje na Zbyněk Hoták
Při troše štěstí se dá natrefit na pěkný štěrk i v českých stavebnínách. Bilé kamínky coby křemen a třeba běžně dvoubarevné tmavé kamínky třeba ve dvou nebo i více barvách coby další horniny, třeba černé a hnědé.
A kde člověk třeba tady v MS kraji na vhodných místech, kde se v místě dnešních polí zastavily skandinávské ledovce a kde kdysi zůstaly jejich čelní morény, projde dnes po silnějším dešti, který odplaví půdu a nechá vrstvičku štěrku, najde ty kamínkové kombinace ještě mnohem zajímavější. A pokud má větší štěstí, může najít i nějakou fosílii přinesenou ledovcem třeba z oblasti Baltu když už ne ze Skandinávie. Třeba žraločí zub. Nebo pazourek.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

29.8.2022 20:33
Netreba jezdit do Sardinie. Velmi pekne, dokonale ohlazene oblazky se daji najit treba v Praze na Pankraci a leckde jinde. Ricni sterk byva obecne pestrejsi nez morska plaz - kde jsou ovsem ty oblazky zase lepe ohlazene.
Radeji se nebudu chlubit, jake (a jak tezke) suvenyry jsem si kdysi privezl z Armenie ale take z Karibiku :) Krasne sterky jsou kolem Dunaje, a jsou jich tam miliony tun tak to snad trestat hned tak nebudou
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.8.2022 07:46 Reaguje na Miloš Zahradník
Tak je třeba, aby řeka nebo potok výš proti proudu protékala geologicky zajímavou a členitou krajinou s barevně atraktivními horninami. Potom po nějaké velké vodě, kdy jsou kamínky a kameny očištěny od řas a mikroorganismů a tak je zvýrazněna jejich stavba a barva, se těch pár kilo štěrku pro akvárium vybere bez problémů.
Akorát je pak třeba trochu znát ty nerostné materiály. Si docela dobře dovedu představit, že barevně atraktivní ohlazené valounky třeba z tmavé břidlice protkané světlými žilami a vrstvami s obsahem vápence nebudou to pravé ořechové pro akvárium s rybkami prosperujícími v kyselejší vodě s nižší hodnotou pH.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

30.8.2022 13:42 Reaguje na Radim Polášek
Jasne, a u nas je geologicky zajimava a pestra krajina skoro vsude. Treba v takovem Podkrkonosi, ktere znam nejlepe. Bavi mne napr. sledovat, jak se chovaji ruzne druhy zuly pri transportu vodnimi toky. Konkretne takova Kamenice pri soutoku s Jizerou obsahuje stale jeste velike valouny jednoho druhu zuly (te cernostudnicni) a uz jen male valounky druheho druhu (zuly jizerek) prestoze 90% povodi je pokryto tim druhym druhem a transportni vzdalenost je uz vicemene stejna. Nazorne porovnani pevnosti obou druhu zuly
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.8.2022 16:13 Reaguje na Miloš Zahradník
Já jsem v MS kraji v podhůří Beskyd nějaký kilometr už v místním sopečném pásmu . Takže v řece jsou z Beskyd pískovcové valouny z godulského pískovce, to je světle hnědá žlutá až žlutozelená, potom i nějaké tuším droby, kameny ze štěrku, potom řeka prořezává vrásu tuším z karbonu, tam jsou na vnější straně světle šedé trochu zkrystalizované vápence a uvnitř je vyšší teplotou přeměněná tmavá a světle šedá a rozpraskaná břidlice, kde jsou ty praskliny a vrstvy vyplněné vykrystalizovným bílým vápencem. Občas by se tam ve štěrku měly najít i ojedinělé valouny křemene a když se v řečišti pohledá, tak i nějaké vrstvy uhlí. Pravý vyvýšený břeh řeky by měly být usazeniny z permu, takže v korytech potoků jsou hlavně valouny narezlého pískovce a všelijakého tmavého či vrstevnatého pískovce. No a na polích nad těmi potoky by měl být mix půdy přinesené ledovci a možná jinými vlivy ve čtvrtohorách a půda vzniklá rozpadem všech těch pískovců a dalších méně stálých sedimentovaných hornin. takže tam jsou třeba valounky tmavšího nebo růžového křemene, který je mnohem stálejší a materiál přinesený ledovci z Baltu či Skandinávie. Snad si to pamatuji a popsal jsem to přesně, zas tak moc geologii nehovím.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.8.2022 11:24 Reaguje na Miloš Zahradník
jakákoli stavební jáma v Praze zasahující na Vltavské terasy nabízí orgie s nádhernými oblázky ze všeho, co je výše nad Prahou - od řevnických a křivoklátských křemenců přes vltavskou žulu, spilit, občas krystalický vápenec rozličných barev, níže pod prahou buličníky...
a nejen stavební jámy, také staré pískovny a lomy. a někde lezou ze země i na polích.
samozřejmě třídička a leštička mořským příbojem to není, ale dají se najít skvosty.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

31.8.2022 07:04 Reaguje na Lukas B.
Tak co se týká polí obecně, dobře se sbírají valouny a kamínkyvždycky po silnějších srážkách na holém poli se zpracovanou půdou. A po uschnutí těch polí, aby se po nich dalo chodit. Řekněme po sklizni a podmítce nebo teď na podzim na pooraných polích a nějakou dobu než to zaroste, na čerstve zasetých.
A ještě výrazně větší nabídka valounků bývá na svažitějším poli v místech eroze.
Odpovědět

Jirka Černý

30.8.2022 19:55
Mají to pašovat jako diamanty, má to jen trochu nevýhodu že se to následně hůř separuje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist