Evropská komise požaduje cenový strop na ruský plyn i povinné omezení spotřeby elektřiny Aktualizováno
Páteční jednání svolalo české předsednictvím v Radě EU. Zástupci vlád se na něm budou snažit najít společný postup proti rekordně vysokým cenám energií souvisejícím i s omezování dodávek ruského plynu.
"Jsme konfrontováni s astronomickými cenami energií pro domácnosti a firmy a s enormními výkyvy trhu. Proto předložíme sérii okamžitých opatření, která ochrání zranitelné spotřebitele a firmy a pomohou jim, aby se adaptovali," prohlásila šéfka unijní exekutivy.
Unijní činitelé očekávají, že mezi členskými státy vyvolá největší diskuse návrh zavést maximální cenu ruského plynu. Ten podle von der Leyenové v současnosti tvoří už pouze devět procent veškerého dovozu plynu do EU místo loňských 41 procent. Zejména středoevropské země jsou na něm ale nadále závislé a obávají se úplného uzavření kohoutů, jímž hrozí Moskva v případě zavedení cenového stropu. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes řekl, že české předsednictví bude chtít tento návrh ze zasedání ministrů vyjmout.
Další součástí návrhu je stanovení maximální ceny pro výrobu elektřiny z levnějších zdrojů, než je plyn. Podle listu Financial Times (FT) by dosud neveřejná část návrhu měla počítat se stropem 200 eur (4900 Kč) za megawatthodinu. Aktuální denní cena elektřiny v Německu činí více než dvojnásobek.
"Je čas, aby měli spotřebitelé prospěch z nízkých nákladů na nízkouhlíkové zdroje energie, jako jsou ty obnovitelné," řekla von der Leyenová. Vedle solární či větrné energie se omezení zisků bude týkat i jaderných či uhelných elektráren. Komise však počítá i s tím, že takzvané solidární příspěvky budou unijní země vybírat rovněž od producentů fosilních paliv.
Brusel navrhne také omezení spotřeby elektřiny podobně jako tomu bylo už v červenci u plynu. U elektrické energie by se mělo týkat hodin, kdy je spotřeba i cena nejvyšší. Například některé automatizované podniky by podle šéfky komise mohly přejít z denního na noční či víkendový provoz.
Komise je zároveň připravena upravit pravidla pro státní pomoc firmám, aby členské země mohly poskytnout energetickým společnostem záruky pro získání likvidity. Tu potřebují kvůli zálohám na dlouhodobé kontrakty na prodej energií, jejichž nedostatečná nabídka rovněž přispívá ke zdražování.
Unijní ministři dostanou v pátek návrh komise spolu s podněty českého předsednictví, o kterých dnes debatovali velvyslanci členských zemí. Podle zdroje obeznámeného s průběhem jednání dávali zástupci států najevo podmíněný souhlas s využitím nečekaných zisků z výroby elektřiny z levnějších zdrojů či se zajištěním záloh pro energetické firmy. Cenový strop na plyn z Ruska tak výraznou podporu nenašel a některé země s ním vyjádřily nesouhlas.
Diplomaté očekávají, že z debaty by mohla vzejít předběžná podpora několika opatření, jejichž podrobnosti se komise chystá představit příští týden.
Petr Kupec mka
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Miroslav Vinkler
7.9.2022 17:11Chtěl bych skutečně vidět její mozek a porovnat ho s mozkem pštrosa (2g), ten rozdíl musí být neměřitelný.
Pavel Hanzl
7.9.2022 19:12 Reaguje na Miroslav VinklerPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Miroslav Vinkler
7.9.2022 20:06Upínat se k takovýmto technickým jednorázovým krokům a vidět v nich spásu není správné. Nám pomůže jedině skoncování s emisními povolenkami, s Green Dealem a s bojem proti podnebí.
https://viposobnosti.cz/clanky/podle-ladislava-jakla-se-fialovi-podarilo-neco-neskutecneho-a-opravdove-zoufalstvi-teprve-prijde/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=dOIZ6aDB0tt-202209071802&dop_id=17713649
Pavel Hanzl
7.9.2022 22:00 Reaguje na Miroslav VinklerPříčina ener. krize?
"A tou příčinou je sebevražedné ničení vlastních domácích energetických zdrojů ve jménu Grety, ve jménu boje s podnebím, který jsme si nechali vnutit hlavně od Němců".
Co kdyby ten pitomeček vyjmenoval ty "zničené zdroje"??
Odstavily se nějké uhláky, ovšem můžou se vždy zase rozvášnit. Jaderky běží, nabíhá fve i bioplyn, větru ale málo. V elektřině jsme vývozní zemní. Tak co ten pitomec furt kondá?