https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-chovy-prasat-se-nestihnou-oplotit-budou-muset-skoncit-obava-se-svaz-ekofarmaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické chovy prasat se nestihnou oplotit, budou muset skončit, obavá se svaz ekofarmářů

10.12.2020 17:21 | PRAHA (ČTK)
Negativně se to může dotknout také chovů přeštického černostrakatého prasete.
Negativně se to může dotknout také chovů přeštického černostrakatého prasete.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Biofarma Sasov
Ekologické chovy prasat čelí problémům, mnohé z nich budou muset zavřít, obává se PRO-BIO Svaz ekologických podnikatelů. Na vině je podle nich novela vyhlášky, podle které se musí od příštího roku všechny chovy dvojitě oplotit. Na řadě míst to nebude možné, navíc to bude drahé. Novela se neprojednala s odbornou veřejností, uvádí manažerka svazu Kateřina Urbánková. Negativně se to může dotknout také chovů přeštického černostrakatého prasete, dodala. Podle ministerstva zemědělství se vyhláška schválila transparentně a obvykle, chovatelé měli dost času se na změny připravit.
 

Do konce letošního roku musí být všechny chovy prasat podle zpřísněné legislativy oplocené. Venkovní výběhy budou muset mít dvojitou bariéru a všechny stavby určené k chovu prasat i pomocné stavby, kde chovatelé skladují krmivo nebo stelivo pro prasata, musí být chráněné trvalým oplocením. Důvodem zpřísnění je dlouhodobé riziko přenosu afrického moru prasat. Za neoplocení chovu hrozí fyzické osobě pokuta do 20 000 korun, právnickým a podnikajícím osobám do 300.000 Kč, informovali v listopadu veterináři.

"Nikdo nepochybuje o tom, že africký mor prasat je velkou hrozbou a rozhodně nechceme rozporovat, že musíme ochránit tuzemské chovy před touto nemocí. Problém je ale to, že příslušná vyhláška nebere v potaz realitu ekologických chovů ani nedává dostatečný časový prostor pro realizaci opatření, která mohou být navíc extrémně finančně náročná. Tato novela totiž evidentně vůbec s ekologickými způsoby chovu prasat nepočítá," argumentuje Urbánková. Podle ní stát se svazem věc nekonzultoval, chovatelé tak nebudou mít čas se na změny připravit.

Novinku kritizuje také předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. "Myslím si, že o tom sedláci vůbec ještě nevědí, dozvěděli jsme se to teďka, ten termín je naprosto nezvládnutelný. Rozhodně to není tak, že máme hned připravené věci k oplocení, bez ohledu na povolení a domluvu se sousedy," řekl ČTK.

V ČR je podle svazu 53 ekologických chovů, v mnoha z nich je pak jediné české původní plemeno prasete, přeštické černostrakaté. "Nejsme schopni během jednoho měsíce ze svých vlastních zdrojů navíc za koronavirové krize vybudovat vše, co nám vyhláška ukládá. Podle stávajícího výkladu bychom museli buďto zavřít prasata do stáje a dívat se jak trpí, protože biostáje nejsou technologicky vybavené a nebo je odvést na porážku," dodal zástupce Biofarmy Sasov, kde se prasata chovají.

Mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že novela vyhláška byla v připomínkovém řízení loni v říjnu a v listopadu, zástupci nevládních organizací podle něj měli možnost se k tématu vyjádřit. "Také není pravda, že by chovatelé neměli dostatek času se změnám přizpůsobit. Novela vyhlášky vstoupila v platnost 15. března 2020, přičemž účinnost částí týkajících se zabezpečení chovů prasat byla stanovena až na 1. ledna 2021. Chovatelé tak měli dostatek času se přizpůsobit upraveným podmínkám," dodal. Zavlečení nákazy do chovu by mělo negativní dopad na všechny chovatele prasat v ČR. Ředitel Svazu chovatelů prasat ČR Jan Stibal řekl ČTK v listopadu, že pevně věří, že u venkovních výběhů všichni chovatelé bariéry měli dříve.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

10.12.2020 23:33
Jen abychom se z té ekologie jednou nepodělali.Dost by to smrdělo.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

11.12.2020 06:48 Reaguje na Václav Kain
To není kvůli eko , ale kvůli AMP. Víte , jak přísné jsou podmínky vstupu do klasických prasečáků ? Sprchy , jiné oblečení , desinfekce,,,, a pak zase zpět.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2020 08:03 Reaguje na Petr Pekařík
Čína kvůli AMP vymlátila milióny prasat a i když má teď nedostatek vepřového, zakázala dovozy tohoto masa z Evropy.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

11.12.2020 11:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Čína a ČR je snad přece jen rozdíl. Argument by byl spíše v porovnání s uznávaným státem evropským. Jindy dáváte jako příklad Německo nebo Británii.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

12.12.2020 22:41 Reaguje na Krejcar Stanislav
AMP je v Německu 60 km od našich hranic , dále v Beneluxu , Polsku, Pobaltí , Ukrajině..... Maďarsko u Trebišova. Zatím jen sem tak to lízne domácí chov. Taková větší farma u nás má cenu 30-50 mio CZK a šla by celá do kafilérky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.12.2020 08:03 Reaguje na Petr Pekařík
A to je na poměry EU malá farma.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

11.12.2020 10:02
Tohle je pro chovy prasat opravdu průšvih, i když není možné tvrdit, že neměli ponětí o tom, že mají mít chovy oplocené. Pevné oplocení chovu prasat je základní podmínka zajištění biologické bezpečnosti a to nejen vůči AMP, ale také vůči dalším nakažlivých chorobám. Nás na střední škole učili, že kolem prasečáku má být dvojitý plot a mezi těmi dráty pes. Dnes se tomu říká biosecurity. Po revoluci tato opatrnost před nákazami polevila, teď jsme v šoku. A ochránci zvířat, budou mít další důvod tvrdit, že toto opatření děláme kvůli tomu, aby nebylo vidět, co se děje uvnitř chovu. Možná by nebylo na škodu, kdyby veterináři začali trochu vzdělávat veřejnost.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.12.2020 11:50 Reaguje na Marcela Jezberová
Je fakt, že už za totáče bylo zajištění prasečích farem hodně důkladné. Byl jsem kdysi v Dubňanech ve vepříně a desinfekce vstupujících osob byla mnohem důkladnější než když jsem šel za svojí manželkou do porodnice.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

11.12.2020 11:58 Reaguje na Marcela Jezberová
Nu nemusí to být jen veterináři. Zemědělské školství vychovává farmáře 21.století i s důrazem na maturitní zkoušky. Otázkou může být i samotné vzdělání farmářů sro. Porovnávat socialistické zemědělství se zemědělstvím eu jehož je i ČR členem a tedy i zavádějíci. Souhlasím i s tím, že v době kdy právo na práci bylo součástí ústavy ČSSR, a kdy zemědělské školství bylo až za stavebním školstvím pro jedince jež se na žádnou jinou střední školu nedostali.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.12.2020 16:35 Reaguje na Krejcar Stanislav
Souhlasím. Od roku 1975 - 80 byly vepříny v zemědělských družsvech vesměs velké stáje a jejich zootechnik musel mít povinně příslušné odborné vysokoškolské vzdělání.
Na rozdíl od dnešních provozovatelů takových chovů, kde žádné vzdělání být nemusí. A drobnější chovatelé je sotva mají, dnes už stačí jen zelené aktivistické řeči.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.12.2020 20:14
Co bude lepší? Dostat výjimku a nepostavit ten druhý plot a nebo mít
nakažené vepře AMP ? Toť otázka nejen pro ty ekofarmáře, ale i pro
dohledový orgán, když pak dojde k vybití tisíců prasat v celém kraji.
Zákon platí a výjimky u tak závažné nemoci nesmí existovat. Takže
buď plot a nebo jatka a ukončit chov. Jinou alternativu neznám a
nebylo by to férové vůči těm, kteří to vše dodržují.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.12.2020 08:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Ono je dost možné, že pokud by neměli správný plot a obecně zajištění toho chovu, tak kvůli AMP jim vybijí chov, ale pojišťovna jim odmítne proplatit škodu. Takže majitelům zbudou jen prázdné vepříny a pozemky, protože nebudou mít peníze na obnovení chovu.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

11.12.2020 21:59
dnešní zelení, eko, bio si myslí že vymysleli Ameriku. De fakto popírají vývoj moderního zemědělství za posledních zhruba 200 let. To že prasata skončily v uzavřených prasečácích a drůbež ve slepičárnách není náhoda, ale byla to reakce na minulé epidemie. A tak se historie musí opakovat. musí nastat nedostatek potravin, aby se zase zemědělcům začalo věřit a brát jejich názor vážně a to myslím skutečným zemědělcům ne obchodníkům s dotacema.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.12.2020 16:26 Reaguje na Petr Blažek
Přesně tak.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

15.12.2020 10:31 Reaguje na Petr Blažek
Ona taky ekofarma pro nosnice s výběhem bude při další ptačí chřipce první na ráně ( nutno zamezit styku s volně žijícím ptactvem). Jenže vybití chovu pokryje kompenzace a jedeme dál a to zase ekologicky. S "láskou" ke zvířatům to nemá nic společného.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

17.12.2020 10:10 Reaguje na Petr Blažek
Epidemie nejsou příčinou zavírání zvířat do budov. Vysoká koncentrace zvířat na ploše je především ekonomická záležitost, která jde bohužel proti welfare zvířat. Potlačit vektory přenosu lze i izolací výběhů.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

17.12.2020 15:32 Reaguje na Marek Drápal
A jsme zase u toho - izolace výběhů = ten požadovaný dvojitý plot. Když se vám nakažené divoké prase dostane do výběhu s ekologickými prasaty, dopadne to tak, jako by se nákaza dostala do uzavřeného chovu v budovách. Všechna prasata vytlučete. A ještě budete muset asanovat výběhy, což je v budově jednodušší. Pokud vím, veterináři kolem neoplocených venkovních chovů prasat skřípou zuby už hodně let. Osobně, kdybych se rozhodla chovat prasata venku, tak ten plot rozhodně postavím. Je to lepší, než se dívat na četu v ochranných oblecích, jak mi zabíjí prasata v tom krásném wellfare výběhu. Venku chovaná prasata mají ve výrobcích jinou klientelu, než prasata konvenční a tito fajnšmekři a biofandové by měli být ochotní zvýšené náklady na konečný produkt zaplatit.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.12.2020 16:32
Tak nevím. Důkladné oplocení volně chovaných stád koz, ovcí, skotu atd kvůli vlkům, elektrickými ohradníky, snad dokonce s betonou podezdívkou, aby se vlk nemohl podhrabat, případně jejich umístění místo venkovních chovů v uzavřených stájích je podle zelených aktivistů v pořádku.
Ale u prasat to v pořádku není. Do uzavřených stájí nemohou a ploty jsou prý drahé.
Asi by si měli bio a ekochovatelé se svými "kolegy" zelenými aktivisty udělat nějaký pořádek, aby se jim ty jejich řeči vzájemně "nemlátily".
Odpovědět
DA

DAG

15.12.2020 08:19
Tak to je snad jejich problém. Chovatelé ovcí na Broumovsku si je musí taky oplotit, a když to neudělají, tak jsou ještě pranýřováni. Všem stejný metr.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist