Ekologické organizace: Česko musí urychlit rozvoj obnovitelných zdrojů i sítí mezi státy
"Válka vyvolaná agresí ruského režimu proti Ukrajině je zásadní zlom pro fosilní energetiku a dopravu v Evropě. Nyní je závislost přímá hrozba, které je potřeba se zbavit. Je nejvyšší čas začít opravdu jednat a urychleně přestavět energetiku na domácí a evropské obnovitelné zdroje spolu s posilováním propojenosti sítí," uvedl Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha. "Rodinám musíme zajistit bezpečnost tím, že umožníme domácí, komunitní a obecní výrobu čisté energie všude a podpoříme zateplení všech domů, kde to jen trochu jde. A při tom všem musíme myslet na to, aby šanci dostaly i nízkopříjmové rodiny, kterých se energetická krize týká nejvíce," dodal.
Podle ekologických aktivistů je třeba nutné do nařízení vlády o podporovaných zdrojích energie zařadit energii ze slunce mezi zdroje, s jejichž provozní podporou se počítá již v následujících třech letech. "Návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který počítá zejména s masivní podporu provozu zdrojů na dovážený plyn a nulovou pomocí pro nové domácí solární elektrárny, je očividně nutné přepracovat," upozornili ekologové. Podle nich je třeba začít i "seriózní debatu" o územích pro nové větrné elektrárny.
Aktivisté apelují i na zateplení domů a stavbu energeticky pasivních obydlí. "Solární panely by měly být na každé vhodně střeše či fasádě, všechny vhodné budovy je nutné tepelně zaizolovat a vyměňovat staré kotle na moderní. (...) Proto je potřeba poslat na programy jako je Nová zelená úsporám více peněz z emisních povolenek," dodali. Podle organizace je pak třeba nastavit varianty programů podpory zateplování a solárních střech, tak aby byly přístupné i nízkopříjmovým rodinám. Uvedla také, že k dostatečné podpoře komunitní energetiky musí být přijat nový energetický zákon.
Hnutí Duha dále požaduje limitování výstavby a využití plynových zdrojů, snižování spotřeby tepla v budovách, rozvoj obnovitelných zdrojů tepla, jako využívání tepla z odpadních vod či bioplynových stanice na odpady, a s tím spojené důsledné třídění bioodpadu, a rozvoj technologií k akumulaci energie - třeba v podobě vodíku či syntetického metanu.
Podle aktivistů potřebuje Česko také rozsáhlejší spolupráci v energetice s ostatními unijními státy, protože nedokáže tak rychle zvýšit domácí výrobu elektřiny z OZE a dosáhnout stoprocentního pokrytí své spotřeby domácí výrobou. "Rizikový a nejistý dovoz zemního plynu a ropy z Ruska je bezpečnější nahradit dovozem čisté elektřiny či syntetických plynů vyrobených pomocí OZE ze států EU," dodala organizace. Za důležité označila i investice do hromadné dopravy a nízkoemisních vozidel.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Miroslav Vinkler
25.2.2022 18:40Jaroslav Řezáč
25.2.2022 18:45 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
25.2.2022 22:51 Reaguje na Miroslav VinklerJaroslav Řezáč
25.2.2022 18:42smějící se bestie
25.2.2022 18:55Všechno ostatní má mít plynulý vývoj, rozvoj. A prodej bez dotací !
Pavel Hanzl
26.2.2022 09:09 Reaguje na smějící se bestieKlimatická tragédie skutečně nepočká, až si páníčci vymudrují plynulý rozvoj a vývoj.
Miroslav Vinkler
26.2.2022 10:16 Reaguje na Pavel HanzlTeď bychom se měli postarat doslova o holý zadek a zajistit si energetickou bezpečnost založenou na tvrdých zdrojích, zejména bez spoléhání na ruský plyn.
To znamená výrazné posílení jaderné energetiky a odpískat plánované uzavírání uhelných elektráren do r. 2030.
Pavel Hanzl
27.2.2022 14:25 Reaguje na Miroslav VinklerPosílení JE se může konat za 20. let a plyn nám Rusi vypnou možná příští týden, tudy cesta skutečně nevede. Neplatný pokus, zkuste to znovu.
Nějaké uhlí nebo neuhlí v roce 30. je taky zcela mimo diskusi, my potřebujeme energetický zdroj DNES a zajištěný aspoň do konce roku.
Zdenek Wenzel
26.2.2022 23:51Výstavba dalšího jádra je utopie (není čas a nejsou peníze), ale to ví už i ten Dežko z pomocné školy.
Bohužel se ty uhelky zastaví o něco později, ale drancovat povrchové doly na úkor likvidace vesnic a přírody je totální békovina.
Jinak se tu buduje další tunel a zase to zaplatí obyčejný občan, kterému nic nezbyde: Tykač chce koupit 9 milionů akcií ČEZu.