Ekologické organizace: Plné využití výnosů z povolenek může zmírnit dopady změn klimatu
Podle mluvčí Hnutí Duha Evy Pernicové novela řeší dlouhodobý problém, kdy část výnosů z povolenek zůstávala ve státním rozpočtu. "Pokud se prostředky dobře využijí, mohou pomoci s úsporami energií, instalací čistých zdrojů a zlepšením životních podmínek lidí. Klíčové je ale nastavit podpůrné programy tak, aby byly přístupné i nízkopříjmovým domácnostem," dodala Pernicová.
Novela otevírá cestu k větší podpoře zateplování budov či instalaci obnovitelných zdrojů energie, což podle ekologů může přispět k omezení vysokých nákladů na fosilní paliva a jejich dopadů na domácnosti.
Souhlas s novelou doporučily senátní výbory hospodářský i pro životní prostředí navzdory výhradám k zavádění nového unijního systému ETS 2, který má rozšířit emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění. Podle kritiků by to vedlo ke zdražení benzinu, nafty, plynu nebo uhlí. Vláda proto bude usilovat podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) o úpravu systému včetně zastropování cen povolenek a minimálně roční odklad jeho plného zavedení, tedy od roku 2028, s cílem zajistit silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií.
Evropský systém obchodování s emisemi je hlavním nástrojem Evropské unie (EU) pro snižování emisí skleníkových plynů. Funguje na principu, kdy je stanoven celkový limit emisí pro zapojené sektory, jako jsou energetika, průmysl a letectví, a podniky musí nakupovat povolenky na každou tunu oxidu uhličitého, kterou vypustí. Počet povolenek se postupně snižuje, což motivuje firmy k investicím do čistších technologií. Systém pokrývá přibližně 40 procent emisí EU a je klíčovým prvkem strategie ke splnění cílů klimatické neutrality do roku 2050.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
pepa knotek
19.12.2024 13:25Viktor Šedivý
19.12.2024 14:51 Reaguje na pepa knotekNo a až pak si všimnou, že tu už nikdo nic užitečného nedělá a že i na žrádlo si musíme půjčit.
Tonda Selektoda
19.12.2024 15:03Jasně, i přirozený vývoj klimatu na planetě, lze považovat za změnu. A protože změna probíhá v řádu desetiletí a staletí, lze přijímat opatření k údajnému boji proti té změně. Bez možnosti následné kontroly jejich efektivního přínosu pro Zemi, i pro lidstvo. A ještě se na těchto dogmatech i dobře přiživit.
Karel Dohnal
19.12.2024 15:17I kdyby existoval, v žádném případě nemáme dostatek dat, abychom tuto simulaci mohli provést.
Petr Elias
19.12.2024 15:32 Reaguje na Karel Dohnalhttps://www.nytimes.com/2018/06/23/opinion/sunday/james-e-hansen-climate-global-warming.html
https://skepticalscience.com/graphics.php?g=17