https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-plne-vyuziti-vynosu-z-povolenek-muze-zmirnit-dopady-zmen-klimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace: Plné využití výnosů z povolenek může zmírnit dopady změn klimatu

19.12.2024 11:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zmírnění dopadů změn klimatu a zlepšení podmínek pro lidi si slibují ekologové, které oslovila ČTK, od schválené novely Senátem, která zajistí plné využití výnosů z emisních povolenek (EU ETS) na klimatická opatření. Jedná se podle ekologických aktivistů o důležitý krok k efektivnímu snižování emisí. V současné době se takovým způsobem musí využít polovina výnosů.
 
"Vítáme, že finance z povolenek budou plně využity na klimatická opatření. Je to zásadní pro snižování emisí a kompenzaci dopadů změny klimatu," uvedla Miriam Macurová, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR.

Podle mluvčí Hnutí Duha Evy Pernicové novela řeší dlouhodobý problém, kdy část výnosů z povolenek zůstávala ve státním rozpočtu. "Pokud se prostředky dobře využijí, mohou pomoci s úsporami energií, instalací čistých zdrojů a zlepšením životních podmínek lidí. Klíčové je ale nastavit podpůrné programy tak, aby byly přístupné i nízkopříjmovým domácnostem," dodala Pernicová.

Novela otevírá cestu k větší podpoře zateplování budov či instalaci obnovitelných zdrojů energie, což podle ekologů může přispět k omezení vysokých nákladů na fosilní paliva a jejich dopadů na domácnosti.

Souhlas s novelou doporučily senátní výbory hospodářský i pro životní prostředí navzdory výhradám k zavádění nového unijního systému ETS 2, který má rozšířit emisní povolenky i na pohonné hmoty nebo vytápění. Podle kritiků by to vedlo ke zdražení benzinu, nafty, plynu nebo uhlí. Vláda proto bude usilovat podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) o úpravu systému včetně zastropování cen povolenek a minimálně roční odklad jeho plného zavedení, tedy od roku 2028, s cílem zajistit silnější ochranu proti prudkému růstu cen energií.

Evropský systém obchodování s emisemi je hlavním nástrojem Evropské unie (EU) pro snižování emisí skleníkových plynů. Funguje na principu, kdy je stanoven celkový limit emisí pro zapojené sektory, jako jsou energetika, průmysl a letectví, a podniky musí nakupovat povolenky na každou tunu oxidu uhličitého, kterou vypustí. Počet povolenek se postupně snižuje, což motivuje firmy k investicím do čistších technologií. Systém pokrývá přibližně 40 procent emisí EU a je klíčovým prvkem strategie ke splnění cílů klimatické neutrality do roku 2050.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

19.12.2024 13:25
Představy aktivistů jsou poněkud naivní, podnikatelský sektor nebude dlouhodobě kupovat nějaký spekulativní papír, aby si snížil výnos z vlastních kapitálových investic a skrze byrokratický systém dotací financoval úředníky a profit jiných subjektů resp. příjemců dotací. Provozy tu postupně utlumí a přesunou své aktivity mimo EU, což se mimochodem již v průmyslu děje.
Odpovědět

Viktor Šedivý

19.12.2024 14:51 Reaguje na pepa knotek
Ale aktivisti se budou plácat po ramenou, jak se daří snižovat a omezovat a uvádět opatření do praxe.
No a až pak si všimnou, že tu už nikdo nic užitečného nedělá a že i na žrádlo si musíme půjčit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.12.2024 14:23
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

19.12.2024 15:03
Je jistě důležité, jaký názor na schválení novely Senátem, mají dvě neziskovky, dotované dokonce snad i ze státního rozpočtu.
Jasně, i přirozený vývoj klimatu na planetě, lze považovat za změnu. A protože změna probíhá v řádu desetiletí a staletí, lze přijímat opatření k údajnému boji proti té změně. Bez možnosti následné kontroly jejich efektivního přínosu pro Zemi, i pro lidstvo. A ještě se na těchto dogmatech i dobře přiživit.
Odpovědět
KD

Karel Dohnal

19.12.2024 15:17
Hoši, v současné době neexistuje žádný dostatečně výkonný výpočetní systém, který by aspoň z 1/10 dokázal predikovat vývoj klimatu.

I kdyby existoval, v žádném případě nemáme dostatek dat, abychom tuto simulaci mohli provést.
Odpovědět
PE

Petr Elias

19.12.2024 15:32 Reaguje na Karel Dohnal
Na konci osmdesátých let se jeden člověk svou předpovědí docela trefil. ;)

https://www.nytimes.com/2018/06/23/opinion/sunday/james-e-hansen-climate-global-warming.html

https://skepticalscience.com/graphics.php?g=17
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist