https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-podaly-ustavni-stiznost-proti-vyjimce-pro-elektrarnu-chvaletice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace podaly ústavní stížnost proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice

29.8.2024 18:39 | CHVALETICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nevládní organizace Hnutí Duha a Greenpeace a právní expertní skupina Frank Bold podaly ústavní stížnost na výjimku pro vypouštění emisí rtuti a oxidů dusíku, kterou od úřadů získala elektrárna Chvaletice v letech 2019 až 2021. Za protiústavní považují například to, že výjimka byla elektrárně udělena navzdory jejímu negativnímu hodnocení podle metodiky ministerstva životního prostředí. Nesouhlasí také s tím, že vypuštění více než tuny toxické rtuti soudy označily jako činnost, při níž nebude závažně znečištěno životní prostředí.
 
Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě výjimku dvakrát zrušila, Nejvyšší soud rozhodnutí vždy vrátil. Napotřetí pak krajský soud výjimku potvrdil. Protože Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost ekologických organizací, podaly nyní stížnost k Ústavnímu soudu.

Krajský soud elektrárně Chvaletice přiznal přechodné období do 17. srpna 2027 s mírnějšími emisními limity pro oxidy dusíku ve výši 190 mikrogramů na metr krychlový a pro rtuť ve výši 23 mikrogramů na metr krychlový. V této lhůtě musí provozovatel předkládat pravidelné zprávy o ladění a doplňování technologií na snížení emisí a o dosažených výsledcích.

Původně měla elektrárna v integrovaném povolení emisní limit pro oxidy dusíku 200 miligramů na metr krychlový, nově platí roční průměrná koncentrace 175 miligramů na metr krychlový. U rtuti v minulosti žádný emisní limit neplatil, nyní je stanovena roční průměrná koncentrace na sedm mikrogramů na metr krychlový. Elektrárna také může podle integrovaného povolení v době mimořádných stavů při problémech se zajištěním dodávek energií v letošní topné sezoně limity pro oxidy dusíku a rtuti překročit. Po dobu trvání mimořádného stavu jsou mírnější, což doporučilo i ministerstvo životního prostředí. Při mimořádném stavu může elektrárna vypouštět roční průměrnou koncentraci oxidů dusíku 185 miligramů na metr krychlový, u rtuti platí limit 21 mikrogramů na metr krychlový.

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. V roce 2022 vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat mírnější limity.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

1.9.2024 15:13
Tak ještě že víme, jak všechny ty (po)dělané miliardy z Chvaletic jdou
https://www.investigace.cz/pandora-papers-kyperske-schema-ivany-tykac/
https://denikreferendum.cz/clanek/34054-skryte-imperium-manzelu-tykacovych
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/217398/zeny-miliardare-tykace-prvni-stavi-atomovy-bunkr-druha-porodila-seste-dite.html
Odpovědět

Radek Čuda

2.9.2024 17:14 Reaguje na Pavel Karel
ČEZ prodával, s posvěcením vlády, Tykač koupil.
Pokud jste toho názoru, že by Chvaletice měly být dávno zavřené, tak vám jej neberu, byť jej nesdílím, ale fakt nechápu, co to házíte na Tykače a ne na ČEZ, který nemusel nic prodávat a mohl si s tím dělat co by bylo libo ... včetně toho zavření, samozřejmě.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

1.9.2024 15:33
"Za protiústavní považují například to, že výjimka byla elektrárně udělena navzdory jejímu negativnímu hodnocení podle metodiky ministerstva životního prostředí... "

Jenom pro info: metodika MŽP není právně závazná, proto je pouze doporučením!


"...Nesouhlasí také s tím, že vypuštění více než tuny toxické rtuti soudy označily jako činnost, při níž nebude závažně znečištěno životní prostředí..."

Soudy to označily proto, že oponentní rozsudek ukázal, že je to na hranici měřitelnosti (t.j. v toleranci nejistoty měření).

Je vidět, že "nevládní organizace Hnutí Duha a Greenpeace a právní expertní skupina Frank Bold" tomu fakt rozumí!

Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

1.9.2024 15:34 Reaguje na Jiří Kvítek
oprava překlepu: oponentní posudek
Odpovědět
PK

Pavel Karel

1.9.2024 19:14 Reaguje na Jiří Kvítek
Zato ty seš odborník... ponořit vás všechny i Tykačem do rtuti a bude klid. Ústavní soud uz ukázal, komu slouží - občané to rozhodně nejsou!!!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist