https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-organizace-poukazuji-na-prekracovani-emisniho-limitu-v-poceradech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace poukazují na překračování emisního limitu v Počeradech

26.7.2024 00:40 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín
Ekologické organizace v čele s Hnutím DUHA poukazují na to, že uhelná elektrárna Počerady na Lounsku porušuje zákon. Podle nich překračuje emisní limity pro rtuť, přičemž výjimka elektrárně skončila na konci června. Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie, pod niž elektrárna patří, ale ČTK řekla, že krajský úřad Ústeckého kraje vyhověl žádosti o prodloužení platnosti výjimky.
 
Ekologické organizace nicméně argumentují tím, že se tak stalo zatím nepravomocně, protože se místní spolky a nevládní organizace z důvodu nezákonnosti rozhodnutí a významného negativního vlivu na životní prostředí a zdraví odvolaly. Ministerstvo životního prostředí o odvolání zatím nerozhodlo.

"Provozovatel v minulosti opakovaně tvrdil, že dosáhnout emisního limitu bez instalace nových filtrů, je nemožné," stojí v tiskové zprávě, kterou dnes ekologické organizace zaslaly ČTK. Připomněly, že elektrárna žádá o prodloužení výjimky do roku 2027. "Pokud tedy elektrárna nějakým zázrakem nesplnila emisní limit, porušuje podmínky integrovaného povolení, že na dvou blocích do 1. července dosáhne zákonného limitu nebo zastaví provoz," míní organizace. Dodaly, že kvůli tomu podávají podnět na Českou inspekci životního prostředí. Podle nich je chování provozovatele skandální a rozhodně by neměl dostat další výjimku, o kterou žádá.

Skupina Sev.en Česká energie, jak připomněla její mluvčí, pracuje na splnění ekologických limitů na všech výrobních blocích. "Protože se však jedná o složitý a unikátní technologický proces, požádali jsme v dostatečném předstihu o prodloužení platnosti výjimky. Krajský úřad Ústeckého kraje uznal naše argumenty a výjimku nám prodloužil," řekla. "Má-li někdo obavu o kvalitu ovzduší, rozhodně není na místě. Rozptylová studie, kterou jsme přikládali k žádosti o výjimku, jasně dokazuje, že výjimka má na životní prostředí zanedbatelný či dokonce neměřitelný dopad," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

26.7.2024 09:13
Jako kluk jsem chtěl na chemii.Kolem roku 1970 jsem začal chodit jako student do uhelné elektrárny Oslavany(druhá v Rakousko-Uh.)na brigády do laboratoře.Skončil jsem ale u zvířat,přírody.To spolu souvisí.Dost jsem poznal a dodnes chápu technologie vody,uhlí a exhalací.A obdiv k technikům od doby co si pamatuji,1960cca elektrofiltry,později odsiřování hnědouhelných el.
Zaměstnanci elektráren a konstruktéři technologií musí tyto jedince z ekotlup chápat jako toho,kdo vám na parkovišti nabourá auto.
Elektřinu bereme jako něco co si nárokujemem jako samozřejmost,nejlépe zadarno,tedy ať to platí někdo jiný,nejlépe EU,a ty kteří nám ji dodávají označujeme za ničemy.Toto předchozí režimy nedokázaly.
Co nastane,když ,město,či tato země bude jediný den bez proudu ?
Za tento příspěvek to schytám.

Odpovědět

Jaroslav Řezáč

26.7.2024 09:56 Reaguje na Emil Bernardy
proč by jste to schytával?
ono se to vnímání celkově posunulo trochu jiným směrem a to není špatně.
Odsíření hnědouhelných elektráren bylo to nejlepší co se dalo udělat a to je dobře, ale ono se tak nějak ukazuje, že z toho spalování uhlí jde i něco více než jen síra a to je už větší problém a to zrovna nemyslím jen CO2, který je zbytečný jej vypouštět.
Ono když říkám, že tomu chybí smysluplná prioritizace a řízení odklonu smysluplnými technologiemi toho, co v tom zeleném chceme udělat, aby to bylo udržitelné tak to bude zkrátka cesta ke zkáze.

Jinak popravdě každou uzavřenou uhelnou elektrárnu beru jako takový malý svátek pro všechny. Ale nedomnívám se, že restrukturalizace energetického mixu jde smysluplným a ekonomicky udržitelnou cestou.

Jinak si myslím, že po 150 letech bychom se v technologii výroby elektřiny a tepla měli skutečně posunout k něčemu jinému. Je to oblast vhodná k rekonstrukci.

Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.7.2024 15:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Prvně musí tvořiví a šikovní lidé něco vymyslet,stvořit,potom to bude.
Ti ostatní jsou přidavači.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.7.2024 14:08 Reaguje na Emil Bernardy
Schytáte 1*. ČR má sloužit jen jako zdroj energie a otroků pro jiné nebo co si o hnutí DUHA myslet…? Zde, v úryvku od Sev.en je jedno klíčové slovo: „Rozptylová studie, kterou jsme přikládali k žádosti o výjimku, jasně dokazuje, že výjimka má na životní prostředí zanedbatelný či dokonce neměřitelný dopad,"
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist