Ekologické spory se státy se podle The Guardian stávají lukrativním byznysem
Vyšetřování britského listu zanalyzovalo přes 1400 žalob proti státům a dospělo k závěru, že se tento typ soudních sporů stal v posledních letech mnohem častějším a také výnosným. Firmy totiž na státech dohromady vysoudily asi 120 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč).
Některé problematické případy financování zahrnují například společnost South American Silver, jejíž dceřiná společnost v Bolívii získala těžební práva v oblasti obývané domorodým obyvatelstvem. V roce 2010 jí bolivijská vláda práva odebrala po obviněních ze znečišťování posvátných míst a vyhrožování místním. South American Silver na vládě vysoudila 18,7 milionu dolarů (434 milionů Kč).
V dalším sporu mexickou vládu žaluje kanadská těžařská společnost Silver Bull za to, že nezamezila protestům místních těžařů, a požaduje kompenzaci 408 milionů dolarů (9,5 miliardy Kč).
"Poskytovatelé financování vyhledávají a investují do případů, které jim umožní návratnost investic, někdy spolupracují s právními firmami, které také mají finanční zájem na podávání žalob," uvedla Lisa Sachsová, ředitelka Kolumbijského centra pro udržitelné investice (CCSI). "Tato dynamika vede k více arbitrážím a nezohledňuje širší společenský zájem či oprávněnost žalob," dodala.
Christopher Bogart, výkonný ředitel a spoluzakladatel Burford Capital, největšího poskytovatele financování soudních sporů, naopak žaloby obhajuje jako podporu znevýhodněných firem, které by si je nemohly dovolit. "Financování sporů zajišťuje prověření a eliminuje nepodložené případy: dostaneme zaplaceno pouze tehdy, pokud náš klient případ vyhraje - pokud prohraje, ztratíme 100 procent svých peněz," řekl Bogart.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Jaroslav Řezáč
7.3.2025 07:04A lidi na to zírají, nevěříc vlastním očím, jak se naše daně smysluplně využívají a ještě se k tomu diví, jak "levné" jsou energie. Když fraška, tak pořádná, ale koho z politiků to zajímá, že jsou za trubky!
Richard Vacek
7.3.2025 07:26Jarek Schindler
7.3.2025 08:39 Reaguje na Richard VacekJaroslav Pokorný
7.3.2025 12:05Jedna vzpomínka z té doby. I tehdy už byli migranti toužící po lepším životě. Jeden takový případ byl popsán v českém tisku. Obyvatelé z Cejlonu se snažili dostat do záp. Německa a to přes záp. Berlín. Doma jim
převaděči řekli, že když se tam dostanou, budou dostávat 12 000 rupií, aniž by museli pracovat. 12 000 - na Cejlonu nepředstavitelná suma, v Německu samozřejmě pakatel. Na letišti v Berlíně se policie snažila migranty zachytit a posadit do letadla zpět. Ale zároveň tam byli právníci snažící se migranty zachytit dříve a poskytnout jim právní pomoc. Za to byli placeni státem. Nedokázal jsem to pochopit - pracují proti zájmům státu, a ten je přesto platí? Nepochopitelné, neuvěřitelné. No, a nyní to je realita i u nás.
A tak se takovým článkům nedivím.