https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-spory-se-staty-se-podle-the-guardian-stavaji-lukrativnim-byznysem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické spory se státy se podle The Guardian stávají lukrativním byznysem

7.3.2025 01:18 | NEW YORK (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Spory mezi investory a státy kvůli ekologickým zákonům se v poslední době staly lukrativním byznysem pro spekulanty. Na základě svého vyšetřování to uvedl deník The Guardian. V případě obrovských arbitrážních žalob se nároky pohybují v řádech desítek miliard dolarů (stovky miliard Kč).
 
Podle expertů se na těchto případech obohacují hedgeové fondy či spekulanti, kteří firmám pomáhají soudní spory financovat. Hedgeové fondy oproti klasickým nepodléhají tak přísné regulaci, mohou používat i rizikovější finanční strategie a často sídlí v daňových rájích.

Vyšetřování britského listu zanalyzovalo přes 1400 žalob proti státům a dospělo k závěru, že se tento typ soudních sporů stal v posledních letech mnohem častějším a také výnosným. Firmy totiž na státech dohromady vysoudily asi 120 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč).

Některé problematické případy financování zahrnují například společnost South American Silver, jejíž dceřiná společnost v Bolívii získala těžební práva v oblasti obývané domorodým obyvatelstvem. V roce 2010 jí bolivijská vláda práva odebrala po obviněních ze znečišťování posvátných míst a vyhrožování místním. South American Silver na vládě vysoudila 18,7 milionu dolarů (434 milionů Kč).

V dalším sporu mexickou vládu žaluje kanadská těžařská společnost Silver Bull za to, že nezamezila protestům místních těžařů, a požaduje kompenzaci 408 milionů dolarů (9,5 miliardy Kč).

"Poskytovatelé financování vyhledávají a investují do případů, které jim umožní návratnost investic, někdy spolupracují s právními firmami, které také mají finanční zájem na podávání žalob," uvedla Lisa Sachsová, ředitelka Kolumbijského centra pro udržitelné investice (CCSI). "Tato dynamika vede k více arbitrážím a nezohledňuje širší společenský zájem či oprávněnost žalob," dodala.

Christopher Bogart, výkonný ředitel a spoluzakladatel Burford Capital, největšího poskytovatele financování soudních sporů, naopak žaloby obhajuje jako podporu znevýhodněných firem, které by si je nemohly dovolit. "Financování sporů zajišťuje prověření a eliminuje nepodložené případy: dostaneme zaplaceno pouze tehdy, pokud náš klient případ vyhraje - pokud prohraje, ztratíme 100 procent svých peněz," řekl Bogart.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.3.2025 07:04
to je takové hezké....stát si je vykrmuje dotacema a podporama, aby se pak za ty státní peníze mohli s nima soudit... tomu se říká majstrštyk.

A lidi na to zírají, nevěříc vlastním očím, jak se naše daně smysluplně využívají a ještě se k tomu diví, jak "levné" jsou energie. Když fraška, tak pořádná, ale koho z politiků to zajímá, že jsou za trubky!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.3.2025 07:26
Důsledek slabého státu. Různí šizuňkové si z něj pak dělají pokladničku.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.3.2025 08:39 Reaguje na Richard Vacek
Důsledek přijatých zákonů co toto umožňují.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

7.3.2025 12:05
Po polovině života prožitého v demokratickém kapitalismu jsem pochopil,proč komunisté zavedli státní správu takovou, jakou zavedli. Tehdy, jako mladý, jsem to nechápal, když čeští hlasatelé ve "štvavých vysílačkách" neustále chválili kapitalistický systém.
Jedna vzpomínka z té doby. I tehdy už byli migranti toužící po lepším životě. Jeden takový případ byl popsán v českém tisku. Obyvatelé z Cejlonu se snažili dostat do záp. Německa a to přes záp. Berlín. Doma jim
převaděči řekli, že když se tam dostanou, budou dostávat 12 000 rupií, aniž by museli pracovat. 12 000 - na Cejlonu nepředstavitelná suma, v Německu samozřejmě pakatel. Na letišti v Berlíně se policie snažila migranty zachytit a posadit do letadla zpět. Ale zároveň tam byli právníci snažící se migranty zachytit dříve a poskytnout jim právní pomoc. Za to byli placeni státem. Nedokázal jsem to pochopit - pracují proti zájmům státu, a ten je přesto platí? Nepochopitelné, neuvěřitelné. No, a nyní to je realita i u nás.
A tak se takovým článkům nedivím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist