Ekologové protestují proti zavezení paliva do jaderné elektrárny na jihu Turecka
"Palivo do naší jaderné elektrárny Akkuyu zavezeme 27. dubna a pak získáme oficiální status jaderného zařízení," oznámil koncem března Erdogan. Řekl také, že možná přijede i Putin. Ceremoniál se koná zhruba dva týdny před prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku, v nichž Erdogan usiluje o znovuzvolení do nejvyššího úřadu.
Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin minulý týden agentuře Anadolu řekl, že očekává zahájení provozu prvního reaktoru elektrárny do šesti až deseti měsíců od registrace elektrárny Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Turecká vláda by zřejmě ráda stihla otevření ještě letos, kdy země slaví 100. výročí vzniku Turecké republiky.
K možné Putinově návštěvě na ceremoniálu koncem dubna v úterý agentura TASS citovala mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. "Budeme vás informovat. Rusko bude zastoupeno na patřičné úrovni a samozřejmě nějakým způsobem zapojíme videokomunikaci," řekl Peskov novinářům tento týden. Putin, který loni v únoru zahájil invazi na Ukrajinu, ale od té doby cestuje do ciziny jen výjimečně. Navíc minulý měsíc Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal na Putina kvůli invazi, konkrétně kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska, zatykač. Turecko, stejně jako Rusko, nebo například i USA, ale jurisdikci ICC neuznávají.
Ekologové protestují proti zavezení paliva do dosud nedostavěné elektrárny. "Podle nás jde o politický krok. Elektrárna nebude fungovat, protože ještě není hotová. Varujeme před možnou katastrofou," uvedla skupina DAÇE (Ekologická platforma pro východní Středomoří), která sbírá podpisy pod protestní petici. "Výstavba jaderné elektrárny v Turecku, které má pětkrát více seizmických zlomových linií než celý evropský kontinent, je šílenství a největší bezpečnostní hrozba v historii Turecké republiky," citovala ekology tisková agentura Bianet. Turecko postihlo letos 6. února další silné zemětřesení, otřesy byly cítit i na místě výstavby elektrárny Akkuyu, podle Rosatomu ale žádné škody na stavbě ani stavebních strojích nezpůsobily.
Rusko a Turecko podepsaly dohodu na výstavbě jaderné elektrárny Akkuyu v provincii Mersin v květnu 2010, stavbu oficiálně zahájily v dubnu 2018, kdy "položení základního kamene" sledovali prostřednictvím živého videopřenosu společně Erdogan a Putin v Ankaře.
Elektrárna Akkuyu má mít celkem čtyři reaktory, spuštění posledního z nich je plánováno na rok 2026. Poté by měla elektrárna pokrýt asi deset procent spotřeby energie země.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Miroslav Vinkler
13.4.2023 12:15Radim Polášek
13.4.2023 18:48 Reaguje na Miroslav VinklerAkorát že Turci mají to hospodářství dost "turecky" rozhašené, mají tam obrovskou inflaci a nyní budou mít velký problém s ekonomickou obnovou zemětřesením poškozených regionů.
Ta energetika dobrá, ale ekonomicky může Turecko padnout na hubu mnohem dříve než Brusel svými zelenými šílenostmi totálně zničí ekonomiku EU.
Emil Novák
13.4.2023 12:44Jinak o tom že se elektrárna spustí za šest měsíců si dovolím silně pochybovat, když teprve před třemi měsíci usadili vrchlík vnitřního kontejnmentu. I za rok by to byl pro Rosatom rekord, ale před volbami se dá slíbit leccos.
Karel Zvářal
13.4.2023 13:01 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
13.4.2023 13:15 Reaguje na Karel ZvářalRadim Polášek
13.4.2023 18:42 Reaguje na Emil NovákI když u Rosatomu a za Putina, kdoví?