El País: Město Palomares již desítky let trpí radioaktivitou
Pobřeží andaluské provincie Almería (Španělsko). Tato fotografie je zveřejněna pod licencí Licence GNU pro dokumenty ve verzi 1.2 nebo novější, jak ji naleznete na stránce Free Software Foundation. Využívá materiálu z hesla Wikipedie "Almería". | |
Foto: Schumi4ever/Wikimedia Commons |
Dne 17. ledna 1966 došlo nad Španělskem ke srážce amerického bombardéru B-52 a leteckého tankeru. Obě letadla se srazila při pokusu o doplnění paliva. Letecký tanker okamžitě explodoval a jeho posádka zahynula, část posádky bombardéru se stihla katapultovat. Na palubě bombardéru však byly čtyři vodíkové bomby. Jedna z nich dopadla do moře a neporušená skončila v hloubce 800 m. Druhá byla nalezena téměř nepoškozená ve vyschlém korytě řeky. V dalších dvou bombách ale explodovala konvenční výbušnina a následně došlo k zamoření okolí městečka Palomares plutoniem.
Podle deníku El País je okolí Palomares stále zamořeno radioaktivitou, a proto je nutné vypracovat projekt, který by situaci v oblasti detailně analyzoval a následně zajistil dekontaminaci prostředí. Opatření, jimiž měla být po havárii dekontaminace zajištěna, byla totiž nedostatečná. Navíc zjevně chybí studie, které by se zabývaly dopadem zamořeného životního prostředí na lidské zdraví. Zpráva organizace Greenpeace z roku 2006 (nazvaná Poškození celého pobřeží) pak varuje před negativními důsledky, jaké může mít rozvoj stavebnictví v poškozené oblasti. Manipulací s půdou se totiž může začít uvolňovat plutonium a americium.
El País svým článkem apeluje na to, aby byla občanům Španělska konečně sdělena celá pravda o jaderné havárii z roku 1966 a jejích následcích. A ptá se, jak je možné, že nebyly dosud podniknuty kroky nezbytné k odstranění následků, přestože byla po celá léta k dispozici data amerického Úřadu pro energetiku informující o havárii. Deník dále napsal, že neexistují bezpečné jaderné technologie - a to ani civilní, ani armádní. Podle autora článku by proto mělo být všech třicet tisíc jaderných hlavic, které na světě v současné době existují, zneškodněno a odstraněno. Každá potenciální jaderná nehoda či útok je totiž počátkem černého scénáře - čehož je Palomares neblahým důkazem.
Podle článku Mabel Gonzalesové Bustelové zveřejněného dne 14. dubna 2008 na serveru deníku El País
reklama