https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektrarna-korensko-vyrobila-z-temelinske-odpadni-vody-2101-mwh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrárna Kořensko vyrobila z temelínské odpadní vody 2101 MWh

15.1.2021 11:35 | TEMELÍN (ČTK)
Elektřinu, kterou Kořensko vyrobí za rok, zvládne Temelín za hodinu. Roční výroba malé vodní elektrárny na Vltavě vystačí pro 600 domácností. K provozu využívá odpadní vodu, kterou jaderná elektrárna vrací do Vltavy.
Elektřinu, kterou Kořensko vyrobí za rok, zvládne Temelín za hodinu. Roční výroba malé vodní elektrárny na Vltavě vystačí pro 600 domácností. K provozu využívá odpadní vodu, kterou jaderná elektrárna vrací do Vltavy.
Foto | Jenda021 / Wikimedia Commons
Vodní elektrárna Kořensko, jejíž turbínu pohání odpadní voda z jaderné elektrárny Temelín, vyrobila loni 2101 megawatthodin (MWh) elektřiny. Ušetřila tak emise přes 1500 tun oxidu uhličitého. Její loňská výroba, meziročně podobná, by pokryla potřeby malého města. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
 

Elektřinu, kterou Kořensko vyrobí za rok, zvládne Temelín za hodinu. Roční výroba malé vodní elektrárny na Vltavě vystačí pro 600 domácností. K provozu využívá odpadní vodu, kterou jaderná elektrárna vrací do Vltavy. Musí při tom dodržet ekologické limity. "Podobná využití k provozu jaderné elektrárny patří. Vedle bezpečnosti je klíčová efektivita provozu a tady se počítá každá megawatta," uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Vltavskou vodu do areálu temelínské elektrárny dopravují čerpadla z čerpací stanice Hněvkovice. O pár kilometrů dál ji do koryta nejdelší české řeky vrací jihočeská elektrárna právě díky malé vodní elektrárně Kořensko. V provozu je od roku 1999, dosud vyrobila 38 387 MWh elektřiny.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 0,7 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.1.2021 21:27
Všechny parní stroje, ať uhelné nebo jaderné, děsivě plýtvají energií. Carnotův okruh má účinnost možná 30% a zbytek zase otepluje atmosféru. Málo, ale přece, něco využít je dobré. A to nepíšu o přečerpávačkách, případně vyhánění přetoků chlazením.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.1.2021 09:15 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto se u těchto elektráren využívá Rankin-Clausiův cyklus...
Odpovědět

Jan Šimůnek

16.1.2021 09:52 Reaguje na Pavel Hanzl
"Elektřinu, kterou Kořensko vyrobí za rok, zvládne Temelín za hodinu."
Tohle je naprosto klíčová věta, protože názorně ukazuje naprostou bezcennost alternativ za jádro či uhlí. A to ty malé vodní elektrárny alespoň neškodí životnímu prostředí a nejsou ekologický finanční tunel, na rozdíl od větrníků a fotovoltaiky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist