https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/elektricke-vedeni-na-vrchol-devina-slo-pod-zem.sloupy-z-50.let-narusovaly-krajinnou-scenerii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Elektrické vedení na vrchol Děvína šlo pod zem. Sloupy z 50. let narušovaly krajinnou scenérii

6.1.2021 01:40 | MIKULOV (ČTK)
Nejvyšší vrch Pálavy Děvín ročně přiláká více než 150 000 návštěvníků.
Nejvyšší vrch Pálavy Děvín ročně přiláká více než 150 000 návštěvníků.
Elektrické vedení na vrchol Děvína na Pálavě už je pod zemí, energetici práce dokončili o tři měsíce dříve, než plánovali. Vedením proudí elektřina k vysílači, sloupy z padesátých let minulého století ale narušovaly krajinnou scenérii. Na svém webu to uvedla Správa chráněné krajinné oblasti Pálava.
 

Dělníci uložili vedení do země podél červené turistické trasy od současných sloupů nad Soutěskou až po odbočku k vysílači. Šlo zhruba o 1,2 kilometru, na kterých bylo třeba zdolat převýšení 140 metrů, skalnatou stěnu, trasu v zarostlém terénu i zvětralé skalnaté svahy, to vše v chráněné krajinné oblasti. Materiál včetně stavebních buněk navíc musel na vrchol Děvína dopravit vrtulník, bylo to asi 62 tun.

"Výkopové práce se podepsaly na stavu tamní vegetace. Výkop však pracovníci vedli tak, aby nepoškodili nejcennější druhy rostlin a k úhoně tak došly jen běžnější druhy. Živočichů se stavba nijak negativně nedotkla," napsalo na webu vedení správy.

Asi nejvíce byl podle správy poškozen povrch turistických stezek a lesních cest, po nichž se pohybovala technika. I ten ale dělníci po ukončení prací upravili.

Zmizely nevzhledné sloupy, rušící panorama děvínských skal, sloupy a dráty samotné navíc byly smrtící pastí pro ptáky.

Nejvyšší vrch Pálavy Děvín ročně přiláká více než 150 000 návštěvníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist