Elektřina z větru je levnější než z uhlí. Alespoň v Jihoafrické republice
Podle něj je vítr v JAR levnějším zdrojem elektřiny, jedna kilowatthodina stojí v průměru 89 centů, což je zhruba 1,98 korun. Kilowatthodina elektřiny z nové uhelné elektrárny společnosti Eskom přijde na 97 centů, tedy 2,16 korun. "A cena stoupat nebude, protože vítr je zadarmo," dodává Roger Price.
Srovnání bere v potaz aktuální náklady na výstavbu uhelné elektrárny, nepočítá s cenou dříve vybudovaného zařízení, jehož náklady na výstavbu jsou už dávno splaceny. Právě proto Price srovnává cenu energie z nově budovaného komplexu uhelných elektráren Medupi a Kusile, který staví polostátní firma Eskom. Obří projekt elektráren s velmi účinným spalováním uhlí má pomoct vyřešit problémy s nedostatkem elektřiny, který zemi postihl po roce 2008.
Dohromady má komplex nabídnout instalovaný výkon téměř 10 000 MW a úplné dokončení stavby je plánované až na rok 2018. Celková cena investice se má blížit 100 miliardám randů, tedy více než 220 miliardám korun.
„Eskom v parlamentu prohlásil, že elektřina z Meldupi a Kusule bude stát 97 centů za kilowatthodinu. Podle studie pretorijské univerzity prý cena může být až 120 centů,“ řekl Price deníku Cape Times. Podle něj se ale cena větrné elektřiny na burze nabízí v průměru za 89 centů. „Takže vítr je už teď levnější, než nově budovaná uhelná elektrárna,“ říká Price.
Cena obřího elektrárenského komplexu se ale stále prodražuje. Firma Eskom požádala vládu o navýšení investice o 16 % ročně pro následujících pět let.
Podle Price by vítr mohl vyrábět až čtvrtinu veškeré elektřiny kolem roku 2030. Nahrávají tomu i přírodní podmínky, které zajišťují téměř kontinuální výrobu elektřiny z větru. Podle něj je JAR jednou z pěti zemí, ve kterých panují nejlepší podmínky pro využití větru k výrobě energie.
Podle Price je sice smutnou pravdou, že kvůli větrným elektrárnám hynou ptáci a netopýři, ale ne v míře větší, než kvůli kočkám nebo budovám.
„V USA zahyne ročně dvacet tisíc ptáků kvůli větrným turbínám. Domácí kočky ale zabijí sto milionů opeřenců, nárazem do oken budov jich zemře jeden milion a dalších 175 000 na přenosových sítích,“ říká Price.
Podle článku „Wind is cheaper than new coal“ vydaného 27. 10 na serveru IOL.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Nejde jen o ptáky - 31. 10. 2012 - Daniel VondroušPardon můj předchozí příspěvek reagoval na pana Urbana. K Vašemu argumentu lze uvést jen, že část uhelných elektráren skutečně u nás tvoří zálohu největšímu výkonu v síti (přesně podle pravidel). Největším výkonem, jak jistě víte je JETE. Také mockrát musely nabíhat. Kupříkladu v roce 2010 stály oba bloky JETE v celkové součtu celých čtvrt roku.U plynových elektráren to jej jinak, ty se mohou spustit rychle a proud z nich je dražší, proto jedou ve špičkách. To jaderné elektrárny nedokážou. Proto ke každému jadernéímu reaktoru je potřeba vždy vytvořit či vyčlenit příslušný výkon v uhlí a plynu. A také se tak děje. |