https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/enn-iracti-vedci-povedou-valku-se-znecistenim-oznamila-osn
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ENN: Iráčtí vědci povedou válku se znečištěním, oznámila OSN

17.9.2004 11:17 | PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor)
Organizace spojených národů (OSN) oznámila, že iráčtí vědci budou posuzovat různé druhy znečištění, od ropných skvrn až po železné vraky zničených vojenských vozidel, ve snaze zastavit poškozování životního prostředí ve válkou zpustošené zemi.
 

Na škody způsobené během loňské spojenecké invaze, v roce 1991 během války v Zálivu a také znečištění zaviněné průmyslem zápasícím s roky sankcí, se snaží upoutat pozornost ochránci životního prostředí.

Pilotní schéma, které příští týden začíná, bude testovat pět vzorků z více než 300 iráckých lokalit, které jsou považovány za kontaminované různými znečišťujícími látkami. Mezi tyto lokality patří také důl na síru na severu Iráku a rafinérie Al-Doura severně od Bagdádu.

"Má země čelí naléhavým problémům, na které se musíme zaměřit, aby budoucnost iráckého lidu byla stabilní, zdravá a prosperující," řekl irácký ministr pro životní prostředí Mishkat Moumin v prohlášení uvedeném v UNEP (Program Spojených národů pro životní prostředí), který má sídlo v Nairobi.

Podle oficiální předpovědi UNEP bude odstranění znečištění vzduchu, vody a půdy, které způsobila válka a následné drancování, trvat roky a bude stát miliony dolarů. "Environmentální důsledky drancování se zdají být docela závažné. V některých těchto továrnách bylo skladováno mnoho chemických látek," řekl Pekka Haavisto, ředitel jednotky pro posouzení poválečného stavu UNEP.

UNEP koordinuje projekt ve spolupráci s iráckou vládou, který je součástí širšího schématu, fundovaného 4,7 miliony dolary od dárců, jako jsou Japonsko, Německo a Velká Británie. Zmíněná agentura v minulosti utratila 12 milionů dolarů na čtyři vyčišťovací projekty v Srbsku po konfliktu v Kosovu, které trvaly čtyři roky.

Ekologové a protijaderní aktivisté spojují ochuzený uran užívaný v americké a britské munici se zvýšeným počtem rakoviny a vrozených vad, který následoval po válce v roce 1991, ačkoliv na tento problém se tato studie přímo nezaměřila.

UNEP ve zvláštním plánu od dárců požaduje 2,5 milionu dolarů na posouzení lokalit, které vědci považují za kontaminované ochuzeným uranem, který je tak těžký, že dokáže proděravět tankovou střelu. Britské ministerstvo obrany dle sdělení Haavista informovalo UNEP, že v jižním Iráku bylo během loňského konfliktu spáleno zhruba 1,9 tuny ochuzeného uranu.

Spojené státy však přes mnoho žádostí neposkytly žádné informace, kde byla tato munice použita, řekl výkonný ředitel UNEP, Klaus Toepfer. Pentagon říká, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by munice způsobovala dlouhotrvající zdravotní problémy.

Iráčtí vědci, školení organizací UNEP, budou v lokalitách sbírat vzorky a poskytovat je UNEP a jeho síti nezávislých laboratoří v Evropě. Až budou vzorky analyzovány, budeme moci radit, jak chránit místní populace a snižovat bezprostřední riziko v dotčených lokalitách," řekl Haavisto.

První posuzované lokality zahrnují také úniky ropy z ropovodu poškozeného sabotážními útoky geril, zaměřených proti dočasné vládě kabinetu premiéra Iyada Allawiho. Vědci rovněž plánují navštívit státní podnik Al-Mishraq Sulphur, aby posoudili znečištění z hořící síry, a také středoiráckou rafinérii Al-Doura, aby prošetřili úniky více než 5 000 tun chemikálií včetně tetraethyl olova.

Podle článku Matthewa Greena na ENN ze dne 16. 09. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist