https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/enn-nedostatek-ryb-muze-ohrozit-zivobyti-milionu-lidi-obavaji-se-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ENN: Nedostatek ryb může ohrozit živobytí milionů lidí, obávají se vědci

4.10.2004 11:17 | PRAHA/KUALA LUMPUR (EcoMonitor)
Vědci oznámili, že více než dvě třetiny světově nejcennějších rybích druhů jsou ohroženy nadměrným výlovem. Budí to obavy, že zejména lidé v rozvojových zemích budou trpět nedostatkem jídla a také poklesem příjmů.
 

Rybáři v San Diegu.
Foto: Hugo Charvát/EkoList

Zejména asijské a africké země by se měly usilovně snažit ilegální rybolov potírat a pěstovat takovou obchodní politiku, která podporuje udržitelné způsoby rybolovu, píše se ve zprávě vydané Institutem pro světové zdroje, jehož vědecká základna sídlí ve Washingtonu.

„Je docela zřejmé, že rybářství je v krizi,“ řekla spoluautorka zprávy Carmen Revengová na zahájení tiskové konference v Kuala Lumpur. „Veřejnost si to ještě neuvědomuje, protože v supermarketech se stále zdá být ryb dostatek.“

V 75 procentech ze světově obchodně nejvýznamnějších rybích lovišť jsou ryby loveny přes míru nebo na hranici biologických limitů. To vzbuzuje obavy z hrozící nouze v rozvojových zemích, které produkují více než dvě třetiny ze všech ryb, zkonzumovaných celou lidskou populací, řekla Revengová.

Zpráva oznamuje, že poptávka po mořských produktech se celosvětově, zejména však ve Spojených státech, Evropské unii a Japonsku, v posledních 30 letech zdvojnásobila a do roku 2020 bude růst přibližně o 1,5 procenta ročně v souvislosti s tím, jak se zvětšuje lidská populace a spotřeba jídla.

Nadměrný výlov ryb, který se snaží uspokojit poptávku na mezinárodním trhu a jehož roční zisk je 55 miliard amerických dolarů, může vyčerpat loviště ryb, ale také ohrozit ekosystémy a vyvolat sociální a ekonomické problémy, řekl Yumiko Kura, jeden z vědců Institutu.

Zhruba 1 miliarda lidí hlavně v chudších regionech jí ryby jako svůj hlavní zdroj bílkovin, a zároveň je 35 milionů lidí zaměstnáno rybolovem a chovem ryb.

Naštěstí však některé země jako Austrálie, Nový Zéland, Island, Norsko a Chile se velmi snaží nadměrný rybolov omezit, zvláště přísnými regulacemi rybaření a zaváděním méně destruktivních způsobů rybolovu, sdělila Revengová.

Podle článku Seana Yoonga na Environmental News Network ze dne 01. 10. 2004


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist