ENN: Ochrana lesů v Evropě je nedostatečná, říká WWF
Zkoumaní ukázalo množství nedostatků při ochraně lesů ve Středozemí. Od problémů s dodržováním trvale udržitelného rozvoje lesního hospodářství, přes slabý rozvoj Natury 2000, až po nedostatečně dodržovaný režim v již vyhlášených chráněných lesních oblastech.
„Lesní krajina ve Středozemí je kultivována člověkem po staletí. Bohužel zrychlující se poškozování v posledních desetiletích může znamenat přírodní katastrofu pro tento systém. Kombinace ochrany a dobře prováděného lesního hospodářství, které přinesou zisky místním obyvatelům, je klíčem k záchraně biodiverzity.“, říká Nora Berrahmouni z Lesního úřadu Středozemního programu WWF.
Trvale udržitelné lesní hospodářství je sice cestou k ochraně lesních porostů, ale problém může nastat při jeho zavádění. Některé státy Evropy nemají vůbec připraven legislativní rámec ochrany lesů, jiné v některých případech přijímají velmi kontroverzní zákony. Například Řecko, navzdory nedostatečně zmapovanému pokrytí země lesnímy porosty, zavádí nový zákon, který může otevřít důležité oblasti nekontrolovatelnému využití lesní půdy.
V Turecku jsou všechny lesy vlastněny státem. Vláda plánuje změnu legislativy, kterou by legalizovala divoké osídlování. Znamenalo by to, že oblast 500 000 hektarů, která byla v minulosti zastavěna domy, by byla prodána a zcela vyjmuta z lesního hospodářství. Státní správa se obává, že tento krok jen podnítí nelegální zábory lesní půdy.
Zpráva WWF hovoří také o tom, že ochrana již vyhlášených krajinných celků funguje jen na papíře. V národním parku Abruzzo v Itálii, kde žijí orli, medvědi, vlci a kamzíci, bylo pokáceno více než dva tisíce vzrostlých stromů, aby se uvolnilo místo lyžařům. V jiné chráněné krajině regionu Abruzzo vznikl projekt na nové středisko zimních sportů se sedmi vleky, více než sedmi tisíci metry nových tratí a s množstvím soukromých i veřejných staveb.
Podle článku Environmental News Network 28. 04. 2003.
reklama