Entomolog Slezského zemského muzea Roháček objevil vyhynulou čeleď mouchy
Letos vyšla o nálezu studie publikovaná ve spoluautorství s německým badatelem Jörgem Hammelem a Viktorem Baranovem působícím ve Španělsku s popisem nové čeledi nazvané Christelenkidae Roháček.
"Zástupce této skupiny našli vědci ve třetihorním baltském jantaru starém okolo 40 milionů let. Jde o zkamenělou pryskyřici produkovanou stromy v takzvaném baltském jantarovém pralese. Zkoumané kousky jantaru pocházejí vesměs z jantarového lomu Jantarnyj na Sambijském poloostrově v ruské Kaliningradské oblasti," řekl Váhala.
Ze stejné oblasti pochází i kousek podobně starého jantaru, který Roháček zkoumal u v roce 2021. I v něm našel do té doby nepopsanou čeleď dvoukřídlého hmyzu. "Čeleď Clusiomitidae Roháček & Hoffeins je patrně příbuzná s čeledí různatkovití, jejíž zástupci se vyskytují i v současné době. V České republice je známo 11 druhů této skupiny," doplnil mluvčí.
Výzkum těchto dříve neznámých skupin dvoukřídlého hmyzu přispěl k poznání biodiverzity hmyzu v třetihorním baltském jantarovém pralese. "Podle současných poznatků se ukazuje, že druhová pestrost fauny dvoukřídlých byla v tomto ekosystému velice vysoká, patrně větší než je v celé současné Evropě," podotkl Váhala. Výzkumu fosilních zástupců hmyzu se Roháček věnuje od roku 1994. V devíti odborných publikacích dosud popsal dvě čeledi, jednu podčeleď, čtyři rody a 24 vymřelých druhů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Zbyněk Šeděnka
31.5.2023 15:29P.S. A taky se mi líbí, že pan Roháček má takové hezké hmyzí jméno.