https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-a-norsko-se-dohodly-na-zvysovani-dodavek-norskeho-plynu-do-unijnich-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU a Norsko se dohodly na zvyšování dodávek norského plynu do unijních zemí

24.6.2022 11:41 | BRUSEL (ČTK)
Evropská unie a Norsko se dohodly na posílení spolupráce s cílem zvýšit dodávky norského plynu do členských zemí EU. Vyplývá to ze společného prohlášení zveřejněného po čtvrteční schůzce místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse s norským ministrem ropy a energetiky Terjem Aaslandem. Řada evropských zemí se nyní potýká s poklesem dodávek plynu z Ruska.
 

Norsko a Evropská komise podle prohlášení "posílí spolupráci s cílem zajistit dodatečné krátkodobé i dlouhodobé dodávky plynu z Norska". "Existuje velký potenciál pro zvýšení prodeje do Evropy v roce 2022, které by na evropský trh přineslo dodatečnou energie kolem 100 TWh (terawatthodin)," píše se rovněž v prohlášení.

Norsko v reakci na nedostatek plynu v Evropě začalo zvyšovat svou těžbu. Již dříve uvedlo, že letos očekává zvýšení prodeje plynu o osm procent na 122 miliard krychlových metrů. Předpokládaný letošní přírůstek tak odpovídá zhruba 100 TWh. Z toho vyplývá, že téměř veškerý dodatečný objem bude pravděpodobně směřovat do EU, napsala agentura Reuters. Norské dodávky nyní pokrývají zhruba 20 procent spotřeby plynu v EU, zatímco podíl ruských dodávek před útokem na Ukrajinu činil zhruba 40 procent.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín německé společnosti Siemens Energy z Kanady. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko podle něj snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Německá vláda dnes kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. "Bezpečnost zásobování plynem je prozatím zajištěna, plyn se ale v Německu stává nedostatkovou surovinou," řekl Habeck o důvodech, proč Německo přechází ze stupně včasného varování na stupeň výstrahy. Stupeň včasného varování vláda vyhlásila v březnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a na očekávané problémy s dodávkami plynu z Ruska.

Gazprom koncem dubna zastavil dodávky plynu do Polska a do Bulharska. Zdůvodnil to tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Později Gazprom ukončil také dodávky suroviny do Finska a Nizozemska. Plyn přestal dodávat rovněž dánské společnosti Orsted a do Německa britské firmě Shell Energy.

V květnu Gazprom oznámil, že už nebude moci vyvážet plyn do Evropské unie potrubím Jamal přes Polsko. Zdůvodnil to ruskými sankcemi na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část plynovodu Jamal. Ten vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol ve středu vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během nadcházející zimy. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

24.6.2022 13:03
A kde jsou místní ropáčci, aby spustili obligátní bekot, že to nejde, bez ruského plynu Evropa zbankrotuje a vyscípe hladem a zimou?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 13:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Čísla jste ve zvláštní škole brali?

"Norsko v reakci na nedostatek plynu v Evropě začalo zvyšovat svou těžbu. Již dříve uvedlo, že letos očekává zvýšení prodeje plynu o osm procent na 122 miliard krychlových metrů."

a

"Norské dodávky nyní pokrývají zhruba 20 procent spotřeby plynu v EU, ..."

Takže kolik procent z celkové spotřeby plynu v EU to navýšení norských prodejů bude činit:-)))?
Teď se ukaž, lopato:-P.

A pak si běž dát sprchu, to ti udělá dobře.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 07:13 Reaguje na Svatá Prostoto
Nikde tam nevidím, že zrovna Norsko by mělo Evropu zachránit. Pokud by všichni ostatní, kteří dodávají dnes plyn, zvýšili produkci o 8% (což třeba Američané zvyšují násobně víc) a k tomu se přidali noví (Izrael a Egypt), tak se to zvládne.
Což vám se nelíbí, vy byste nejradši, aby Evropa zbankrotovala a rozpadla se. A tím by byla otevřena cesta ruské agresi.
Nejhorší je, že to samé tady produkují všichni vohnouti, od Nováka, Vinklera, Studničky, Vabera atd. atd. atd.
Fakt to nemáte v koblihách nějaký pošahaný??
Odpovědět
Ze

Zellosh

25.6.2022 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzle vy to jako vždy okecate,ale máte spočítat úlohu.Ale to je nad vaše síly vy hňupe ze?Zase jen melete srajdy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 19:25 Reaguje na Zellosh
Tak dodejte podklady a reálná čísla. Spočítám vám délku levé paže.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.6.2022 13:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale je fakt že když jsem to ráno na netu viděl, tak mi bylo hned jasné co to s váma udělá a jak tu začnete pobíhat s mávátky a provolávat slávu pracujícímu lidu a tak:-)))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 15:23 Reaguje na Svatá Prostoto
Místo toho, abyste byl rád, že někdo za nás řeší nejhorší energetickou krizi tohoto (nebo i minulého?) století, tak jen kdákáte pitomosti. Blbost je prostě věčná....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2022 19:16
Já už se pouze usmívám a nechám se překvapit. Mohu topit i vařit bez
plynu a elektřiny a nějakou elektřinu si v nouzi vyrobím elektrocentrálou.
Jsem ale zvědav na ty nadšence, kteří si koupí 5x dražší plyn ,než loni
a hlavně firmy, když pro ně plyn ani nezbude. V zásobnících je pouze pro
obyvatele(možná) a pro kritickou infrastrukturu státu(nemocnice, školy).
Zbytek bude mít při zastavení plynu z Ruska útrum a bez fungujících firem
nebude práce, mzdy a tím i finance na placení drahého plynu. To není
poplašná informace, ale realita příští zimy bez nereálných nápadů na
dovoz plynu odjinud bez potřebného zařízení na jeho dovoz.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.6.2022 19:31 Reaguje na Břetislav Machaček
Bu,bu,bu, bojim bojim. Vy jste strašílek fakt úžasný.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.6.2022 10:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Otázkou je, že ten váš optimizmus je pouze dán neznalostí
dané problematiky, kdy se plynovod automaticky zavírá sám
při poklesu tlaku, který nesmí poklesnout pod stanovenou mez. Odběr je tak nutno regulovat, aby tlak nepoklesl a nejde plyn vybrat z potrubí do mrtě. Bez stabilních dodávek nebude stabilní tlak a tudíž ani odběr. To vám doporučuji
nastudovat, abyste se na to připravil a nebyl překvapen,
až vám jednou nesepne regulátor u plynoměru a nebude už
hořet ani "věčný" plamínek u starších plynových kotlů.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist