EU bojuje s krizí solárního průmyslu kvůli čínskému dovozu, píše Reuters
Loňský rok byl pro zelenou energii v Evropě příznivý. Země EU instalovaly rekordní kapacity solární energie, o 40 procent více než v roce 2022. Naprostá většina instalovaných panelů a dílů ale pocházela z Číny, V některých případech to bylo až 95 procent, ukazují data Mezinárodní energetické agentury (IEA).
Rozkvět solární energie tak nijak nepomohl několika málo místním výrobcům solárních panelů. Ti se naopak dostali do krizové situace, tíží je levnější dovoz a nadměrná nabídka. Oznámení o ukončení výroby se hromadí a sektor varoval, že polovina jeho kapacit by mohla být do několika týdnů uzavřena, pokud vlády nezasáhnou.
Politici se snaží reagovat, ale nejsou jednotní v tom, jak to udělat.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck podle napsal agentury Reuters v listopadu Evropské komisi dopis, ve kterém vyjádřil obavy, že se EK chystá uvalit obchodní omezení na dovoz solárních panelů z Číny. Varoval v něm, že omezení dovozu by mohlo zničit rychlý rozvoj zelené energie v Evropě a zdražit fotovoltaický trh o 90 procent. To by mohlo způsobit bankroty společností, které v EU montují a instalují solární panely s použitím dovážených dílů, uvádí se v dopise, do kterého měla agentura Reuters možnost nahlédnout. Mluvčí německého ministerstva hospodářství jej komentoval nechtěl.
Z dalších zemí ale Španělsko nevyloučilo zavedení cel na dovoz materiálů pro solární panely. Nizozemsko chce navrhnout, aby dovoz fotovoltaických článků patřil pod navrhované uhlíkové clo EU, řekl agentuře Reuters vládní úředník. Itálie minulý týden oznámila investici 90 milionů eur (2,2 miliardy Kč) to továrny na fotovoltaické panely na Sicílii.
Samotný průmysl je v názoru na řešení rozdělený. Výrobci solárních panelů vyzvali vlády, aby zasáhly a vykoupily nadbytečné zásoby solárních modulů, čímž by se zmírnil problém s nadměrnou nabídkou. A pokud to nebude možné provést rychle, měly by vlády zvážit obchodní bariéry.
Širší odvětví zelené energie je však proti omezení dovozu. Ředitel portugalské energetické firmy EDP Miguel Stilwell d'Andrade uvedl, že nelze krátkodobě snížit závislost na Číně, protože by to znamenalo, že se zastaví projekty. Poznamenal také, že v USA vzrostla cena solárních panelů po zavedení cel na čínský dovoz a cena panelů je tam více než dvojnásobná proti Evropě.
Místní výrobci uvádějí, že naděje na konkurenceschopnost místního průmyslu jsou mizivé. Generální ředitel švýcarského výrobce panelů Meyer Burger Gunter Erfurt řekl, že Evropa je v cenové válce s Čínou. Jeho firma plánuje zavřít ztrátovou továrnu na solární moduly v Německu s odkazem na absenci podpůrných evropských politik. Některé čínské firmy jsou podle něj schopné prodávat solární panely dokonce pod výrobními náklady, protože tamní solární průmysl byl léta strategicky dotován stovkami miliard dolarů. A Evropě se tento náskok Číny nedaří dohnat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
Pavel Hanzl
7.2.2024 12:49Miroslav Vinkler
7.2.2024 14:06Světová obchodní organizace (WTO) vznikla k 1. lednu 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a o obchodu (GATT) a je jediným mezinárodním orgánem zabývajícím se pravidly globálního obchodu mezi státy. Dohoda o zřízení WTO byla schválena 15. dubna 1994.
Primárním úkolem organizace je rovnost v rámci otevřeného trhu.
Pavel Hanzl
7.2.2024 16:21 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
7.2.2024 16:22 Reaguje na Pavel HanzlRadek Čuda
7.2.2024 16:42 Reaguje na Pavel Hanzlvaber
8.2.2024 09:30 Reaguje na Pavel Hanzlty bohaté státy zrušily cla a nutily zrušit cla všechny státy, v době kdy se jim to hodilo a umožnilo jim to ždímat chudé státy, nyní když už některé chudé státy předhonily ty domýšlivé bohaté a dostaly se do pozice ,že mohou ždímat Evrpu, rychle chtějí ,ti svobodomyslní evropané, cla zavádět a blábolí, jak Hanzl,tedy vysvětlují to plebsu tak jak si přečel Hanzl v příručce,
Evropa brzy bez dotace nic ve světě neprodá ,ta žije jen s dotacemi, přijde doba kdy si svět nenechá nic diktovat od Evropy ani USA ,jak je to nyní,
Jaroslav Řezáč
7.2.2024 18:28 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Vacek
7.2.2024 17:22http://bastiat.borec.cz/bastiat_petice.pdf
pepa knotek
7.2.2024 17:24Pavel Hanzl
7.2.2024 18:38 Reaguje na pepa knotekPavel Hanzl
7.2.2024 18:43 Reaguje na pepa knotekvaber
8.2.2024 09:34 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
8.2.2024 15:58 Reaguje na vaberJaroslav Řezáč
7.2.2024 18:30Břetislav Machaček
8.2.2024 10:01zisku plynoucí do privátních kapes a o možnostech o to menší mít konečnou
cenu výrobku. Pokud se někdo spokojí s 10% čistým ziskem, tak nenažranec
se ziskem 30% je namydlený. Když se k tomu přidá výhoda hromadné výroby
místo té malosériové, tak už je to druhá výhoda a třetí je cena vstupů.
EU může nasadit cla, ale musí čekat na odvetu už u tak těžko prodejné
produkce v Číně a její náhradou tou čínskou . Pro EU by byla ztráta
tohoto trhu tragická při saldu současné obchodní bilance. Dumping lze
velmi těžko dokázat a za dumping nejsou považovány nižší náklady na výrobu
a nižší čistý zisk. Prokázat cenu pod výrobními náklady je těžké, když
nelze srovnávat vstupy, čisté zisky a jiné náklady, které jsou v EU vyšší.
Jsme drazí a budeme ještě více s naší politikou odstřižení od levných
zdrojů z Ruska, odkud nyní čerpá Čína. Světlé zítřky se konat NEBUDOU!
Pavel Hanzl
8.2.2024 16:00 Reaguje na Břetislav MachačekRoman Mysík
8.2.2024 21:45Pavel Hanzl
10.2.2024 08:59 Reaguje na Roman MysíkPavel Hanzl
10.2.2024 08:56Jsou schopni tihle trulové vůbec domyslet, co by nastalo, kdyby se ta jejich vytoužená přání splnila? Nechci je obviňovat z tak fatálního blbství, asi to bude jen ta bakteriální nákaza z Kremlu, nic složitého.
Radek Čuda
12.2.2024 13:47 Reaguje na Pavel HanzlTo jen vy mi připomínáte bolšány v osmdesátkách, co tvrdili, že až na nějaké drobnosti je ten socík to pravé a je potřeba jen "přestavět":-) a vytrvat!
Vy prostě nemáte mezi ušima dost na to, abyste se byť jen pokoušel o nějaké kritické myšlení, a tak to nahrazujete vírou ...
Prostě takový zdejší Milouš:-))).