EU musí mít více dodavatelů kritických surovin, řekla předsedkyně Evropského parlamentu Metsolaová v Praze Aktualizováno
"V pondělí to bylo 14 měsíců od chvíle, kdy začala další válka Evropě. Dnes jsme nejen ve městě Václava Havla, ale i přímo v místnosti, kde Česko uvítalo první ukrajinské uprchlíky," uvedla svůj proslov předsedkyně europarlamentu v sále pražského Kongresového centra.
Ruská invaze na Ukrajinu podle Metsolaové Evropské unii ukázala, jak problematická může být závislost na nedemokratickém režimu v důležitých surovinách jako ropa nebo plyn. Unie podle předsedkyně "nesmí své chyby opakovat" a musí rozšířit spektrum svých dodavatelských řetězců a spolupracovat se světovými demokraciemi.
"Silikonové fotovoltaické jednotky, lithiové baterie ... to vše je potřebné k naplnění Pařížské dohody a plnění Green dealu (unijní Zelené dohody). Musíme omezit dodávky ze zemí, které nesdílejí evropské hodnoty," navázal v Praze svým projevem předseda polského Senátu Tomasz Grodzki.
Surovinovou závislost na nedemokratickém režimu dnes naopak hájil místopředseda parlamentu Maďarska István Jakab. Maďarsko podle něj v dohledné době nemá reálnou alternativu k ruskému plynu a palivu do jaderných elektráren a "zaslouží si proto více pochopení a respektu". "Vybírat si mezi zdroji energie na základě politiky nebo ideologie nedává smysl," řekl Jakab.
Česko bude společně s dalšími členy EU v příštích měsících jednat o unijní normě o kritických surovinách (Critical Raw Materials Act), která počítá s rozšířením produkce lithia, kobaltu, titanu a dalších materiálů využívaných v zelených či digitálních technologiích. Tyto klíčové suroviny nyní získává Evropa především z Číny, například v případě hořčíku a lithia tvoří podíl z Číny více než 97 procent. Evropská komise navrhuje, aby EU produkovala desetinu, zpracovávala 40 procent a recyklovala 15 procent své každoroční spotřeby strategických materiálů, a především aby z jediné mimoevropské země mohlo pocházet nejvýše 65 procent dodávek konkrétního materiálu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (22)
Richard Vacek
25.4.2023 12:57Jinak teroristé mohou svou úspěšnou akci kdykoliv zopakovat. EU snad není kusem hadru, aby jen koukala s otevřenou pusou, co se kolem ní děje.
Jaroslav Řezáč
25.4.2023 16:30 Reaguje na Richard VacekJaroslav Řezáč
25.4.2023 16:32 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
27.4.2023 15:31 Reaguje na Richard VacekTakže jsme o nic nepřišli a krutě předražený a navíc krvavý plyn skutečně už dávno nepotřebujeme.
Slavomil Vinkler
25.4.2023 13:24 Reaguje na smějící se bestieSlavomil Vinkler
25.4.2023 13:34 Reaguje na Slavomil VinklerJaroslav Řezáč
25.4.2023 16:34 Reaguje na smějící se bestiePetr Eliáš
25.4.2023 13:37pavel peregrin
26.4.2023 11:24 Reaguje na Petr EliášMiroslav Vinkler
25.4.2023 14:46v UV KSČ co všemu rozuměli a v globále jsme měli všechno ! Teda až na ten hajzl papír a několika dalších, po čertech nepotřebných věcech.
Tenhle spolek ekotrotlů nás skutečně táhne do pěkné šlamastyky , to se zase nasmějeme a potom .... a potom už leda ku pláči.
Jaroslav Řezáč
25.4.2023 16:37 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
27.4.2023 15:36 Reaguje na Miroslav VinklerUž jsme měli být totálně v bankrotu, EU rozpadená a polovina populace pomrzlá!! A neslíbil jste náhodou, že se mi omluvíte, když jsem prorokoval to výrazné snížení cen plynu už od ledna?
Břetislav Machaček
25.4.2023 17:05jinde a ze zásady se zbavovat těch z Ruska a Číny, tak se jim to na 100%
nepodaří. EU není jediná, která má o tyto suroviny zájem a ostatní už se
o to zajímají déle. Konkurenční boj o tyto zdroje je podmíněn ekonomickou silou a politickými dohodami. EU ráda všechny poučuje o lidských právech
a o ekologii, což dodavatele nezajímá a pro některé je to červený hadr
na zuřícího býka. Takhle se obchod nedělá a tudíž nezbyde než nakupovat
nevýhodně a přes prostředníky. Ropu z Ruska koupíme přes Kazachstán a neekologicky těžený břidlicový plyn třeba z USA, jen když není z Ruska.
Tímto nebudeme mít na výběr, potom jde nevýhodnost a ekologie stranou
a zbývá pouze debilní radost, jak jsme to Rusům a Číňanům nandali!
Prd nandali, zbavili jsme se levného na úkor drahého a více ekologicky
škodlivého. A co až dojdou i tyto zdroje? To budeme trucovat i potom?
Richard Vacek
25.4.2023 19:23 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://www.armadninoviny.cz/bridlicovy-plyn-v-evropske-unii-nevyuzita-prilezitost.html
Břetislav Machaček
26.4.2023 09:13 Reaguje na Richard Vacekpolí produkcí energetických plodin a spalování dřevního
odpadu z lesů v teplárnách. Jim nevadí ani "pole" solárů,
pod kterými se tráva likviduje chemicky a větrníky, které
prokazatelně zabíjejí netopýry a ptáky. Oni jsou totiž
pouze podplacenou rukou těchto OZE baronů, kteří je
sponzorují z dotací, které vznikají zdaněním toho, co
by se bez dotací zcela obešlo. Možná časem přehodnotí
i tu těžbu z břidlic a nebude jim vadit ani to riziko
zničení minerálních a jiných pramenů vod a taky to, že
v hustě obydlené krajině může dojít k neřízeným vývěrům
uvolněného plynu a riziko havárie, když se někde nahromadí. My na Ostravsku víme, co může napáchat metan vyvěrající
puklinou ze šachty do sklepa domu a nebo pod most. To je
pak mazec a když se vám ve vodovodu místo pramenité vody
objeví břidlicový plyn, tak už bude pozdě protestovat.
Pavel Hanzl
27.4.2023 15:40 Reaguje na Richard Vacekpavel peregrin
26.4.2023 11:30 Reaguje na Břetislav MachačekTechnologie jsou dobrá věc, jenže k nim jsou bohužel třeba přesně ty věci a suroviny, kterými EU ani Amerika neoplývá, takže až vychladnou hlavy, nastoupí střízlivý rozum.