https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-napomohla-k-vymene-semen-pro-slechteni-mezi-severem-a-jihem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU napomohla k výměně semen pro šlechtění mezi Severem a Jihem

6.4.2004 10:43 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Evropské společenství minulý týden u Světové zemědělské organizace (FAO) uložilo ratifikační protokoly k "Mezinárodní smlouvě o rostlinných genetických zdrojích pro potraviny a zemědělství", díky čemuž smlouva za 90 dnů vstoupí v platnost. Smlouva zajišťuje přístup k semenům důležitých zemědělských plodin pro výzkum a šlechtění. Sdílení komerčního profitu ze zachování a udržitelného užívání genetických zdrojů bude podle Komise důležitým krokem ve vztazích bohatého Severu a chudého Jihu.
 

Připojení ke smlouvě hlasitě přivítal komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne: "Tleskám snahám vyjednavačů, kteří dosáhli tak důležité dohody na sdílení komerčních zisků pro vzájemný užitek všech. EU se bude smažit zapojit do tohoto mnohostranného systému ještě více druhů plodin."

Aby smlouva vešla v platnost, musí ji ratifikovat nejméně 40 zemí. Díky tomu, že nyní smlouvu ratifikovalo Dánsko, Finsko, Irsko, Lucembursko, Německo, Španělsko, Švédsko, Velká Británie a dvě přistupující země - Česká republika a Estonsko, se zvýšil počet ratifikací z 36 na 47. Tím Smlouva vstoupí v platnost 29. června 2004.

Mnohostranný systém smlouvy pokrývá zemědělské plodiny jako brambory, rýže, pšenice, oves, kukuřice a 29 druhů krmiv. Strany zúčastněné ve Smlouvě budou mít garantován přístup ke genetickým zdrojům a sdílet komerční i jiný užitek plynoucí z jejich užití. Takzvaný "zajištěný přístup" v praxi znamená, že veřejný či soukromý výzkumný ústav v jakékoliv zemi, která je smluvním partnerem Smlouvy, může požádat o semena druhů zahrnutých ve smlouvě u veřejné instituce v jakékoliv jiné smluvní zemi. Dostat by je měla zdarma a bez nutnosti dalšího dvoustranného jednání.

Dosud šlechtitelé museli jednat pokaždé se zemí původu osiva ve vztahu k Úmluvě o biologické rozmanitosti, která vstoupila v platnost v roce 1993. Tyto podmínky byly nejen nákladné a časově náročné, ale také mohly vést k monopolizaci genetických zdrojů.

Smlouva o rostlinných genetických zdrojích pro potraviny a zemědělství byla přijata 3. listopadu 2001 na 31. konferenci FAO v Římě. Kvůli střetu různých zájmů a názorů byla jednání velmi dlouhá a náročná. EU bude podle Komise dále vyvíjet snahy, aby se seznam semen dostupných plodin rozrostl o další druhy.

Text Smlouvy je dostupný na internetu na stránce Evropské unie ve formátu .pdf.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist