EU ocenila projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie
"Ráda bych letos opět poblahopřála vítězům za jejich věrnost obnovitelným zdrojů energie. Vzhledem k větším výzvám, které nás čekají s rozšířením v květnu, bych také chtěla povzbudit všechny naše partnery, aby pokračovali v tomto úsilí," prohlásila komisařka pro energetiku Loyola de Palaciová.
Předávací ceremonie se uskutečnila při příležitosti konference "Inteligentní možnosti energetiky" probíhající od 19. do 21. ledna. Vítězové za rok 2003 byli z různých částí Evropy. Například španělský region Navarra byl oceněn za energetickou koncepci, zejména za rozvoj větrných elektráren - v roce 2002 se zde produkovalo 696 MW větrné energie a 77 MW bylo z kogeneračních zdrojů; jeho cílem je v roce 2005 pokrýt 97 procent spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Další cenu získal "Program Bioenergie" společnosti Pohjolan Voima z Finska, jehož cílem bylo instalovat elektrickou kapacitu o 650 MW z biomasy. Komise ocenila i vytvoření Světové sítě o bioenergii a globálního partnerství pro obnovitelnou energii, vedené Evropskou průmyslovou asociací pro biomasu, a to za nejlepší partnerský projekt se zapojením rozvojových zemí. Jiný oceněný projekt, nizozemský Soltherm, si dal za úkol podnítit instalaci 15 milionů metrů čtverečních slunečních termálních kolektorů v roce 2004 a vybavit tak kolektory čtyři miliony evropských domácností. Další cena putovala do Španělska za projekt "Financování třetí stranou a start obnovitelné energetiky", což představuje podporu malým větrným farmám či hydroelektrárnám.
V budoucnu Komise podpoří iniciativy k propagaci obnovitelných zdrojů v členských státech (včetně těch, co letos přistoupí) granty v rámci programu "Inteligentní energetika Evropy", přijatém loni v červnu s rozpočtem na 4 roky ve výši 250 milionů euro. Na úspěchy dosažené v kampani pro začátky hodlá Komise navázat v polovině roku 2004 kampaní za udržitelnou energii, zahrnující efektivitu využití energie a obnovitelnou energii.
V uplynulé startovní kampani vzniklo na 127 partnerských projektů, v nichž se účastnilo více než 700 institucí. Třicet jedna z těchto partnerství bylo vybráno jako vedoucí projekty a oceněno na předchozích předávacích ceremoniích v Toulouse (2000), Bruselu (2001) a Salamance (2002).
Jak je zdůrazněno v tzv. Zelené knize o bezpečnosti dodávky energie, cílem EU je dosáhnout 12% podílu energie z obnovitelných zdrojů z hrubé vnitřní spotřeby Unie, a to do roku 2010. Proto bylo přijato několik legislativních návrhů. Směrnice o obnovitelných zdrojích energie, přijatá v roce 2001, stanovuje souhrnný cíl 21 % pro podíl obnovitelných zdrojů ve spotřebě elektřiny v rozšířené Evropě. Směrnice o biopalivech s sebou nese cíl 5,75 % podílu biopaliv v dopravním sektoru do roku 2010.
reklama