EU plánuje omezit dovoz produktů přispívajících k odlesňování
Ochrana lesů a recyklace odpadů patří k důležitým součástem Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal), jejíž zavádění považuje komise za klíčovou prioritu následujících let. Komise hodlá v rámci navržených pravidel přimět firmy, aby při dovozu vybraných zemědělských produktů dbaly na dodržování norem platných v zemi původu. Dovozci budou muset rovněž dokládat, že jejich produkty nevyrostly na nově odlesněné půdě. Požadavky se mají týkat sóji, hovězího masa, palmového oleje, dřeva, kávy, kakaa a některých s nimi souvisejících výrobků jako je kůže, čokoláda či nábytek.
"Abychom uspěli v našem boji proti krizím klimatu a biodiverzity, musíme se začít chovat zodpovědně doma i v zahraničí," řekl v souvislosti s návrhem místopředseda EK pro ekologickou politiku Frans Timmermans. Komise přišla s návrhem krátce po skončení světového klimatického summitu v Glasgow, kde se jihoamerické či asijské země zavázaly do konce desetiletí ukončit odlesňování planety.
Aby nová unijní pravidla vstoupila v platnost, musí je schválit členské země a Evropský parlament. Stejná podmínka platí i pro další návrh komise, jehož cílem je omezit vývoz odpadů z EU do chudých zemí, které nezajišťují jeho recyklaci. Podle unijních statistik takto v současnosti končí přibližně polovina z 33 milionů tun odpadu, které EU každoročně vyváží.
Země nepatřící do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) budou na základě nové normy muset Bruselu potvrdit, že mají zájem z některého unijního státu přijmout dodávku odpadu a zvládnou ji ekologicky zpracovat. Komise bude vývoz odpadu do těchto států monitorovat a pokud dospěje k názoru, že způsobuje ekologické problémy, bude mít možnost jej zakázat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
DAG
18.11.2021 07:29 Reaguje na Lukáš KašpárekJaroslav Řezáč
18.11.2021 10:55 Reaguje na Lukáš KašpárekViktor Šedivý
18.11.2021 14:30 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPřípadně spotřební daň z luxusního zboží.
A uhlíkovou daň.
Jaroslav Řezáč
18.11.2021 10:56 Reaguje na Richard VacekZbyněk Šeděnka
18.11.2021 08:36vaber
18.11.2021 08:54to je nic neříkající věta , pokud chce EU něco udělat, může to udělat hned ,odklad do budoucnosti naznačuje ,že nechce dělat nic
Miroslav Vinkler
18.11.2021 12:27Počet úředníků v Bruselu přesáhl k datu 40.000. Stačí ?
Naprostá odtrženost elit od skutečného života, ať se už s tím jdou vycpat.
Va Shek
18.11.2021 16:37 Reaguje na Miroslav VinklerPočet úředníků v EU vzhledem k počtu obyvatel je velice podprůměrný.
Stejně tak ty pochybnosti. Dokonalý doublethink z vaší strany. Když jde o kritiku EU tak může za to, co se děje na globální úrovni. Když by mělo být něco pozitivní tak to podle vás nedokáže prosadit..
Je smutné sledovat váš vývoj od ekologo ve figurku ovladanou nenávistí.
Miroslav Vinkler
18.11.2021 18:51 Reaguje na Va ShekZe strany EU jde o čiré pokrytectví , kážou vodu, ale sami pijí víno.
A pak jsou tací, co jim to žerou i s navijákem, což už není věc racionality , ale slepé víry.
Tito fanatici se potom chovají ve stylu kolaborantů :
"Udávat tě nebudu, ale hlásit to musím."
Lukas B.
18.11.2021 12:46Viktor Šedivý
18.11.2021 14:28Nezmění se nic, jen Číňan bude mít trochu levnější nákup, my zase dražší.
Břetislav Machaček
18.11.2021 18:57zůstala(asi jmény nikdy nebyly).Ale to jen na okraj. Mi je putna, co
vše z dovozu podraží, protože se bez exotického ovoce, kávy a kakaa
klidně obejdu. Horší však bude výkrm evropských hospodářských zvířat
bez dovozové sóji, když naše pole změníme na OZE. To pak podraží vše
i z domácí produkce a spirála inflace se roztočí jako turbína bez brzd.
Stále si pokládám otázku: pouhá hloupost a nebo záměr? Byl bych raději,
kdyby to byla pouze hloupost a amaterismus.
Miroslav Vinkler
18.11.2021 21:20Emily Maitlis , poprvé ochutnala steak z masa vytištěného na 3D tiskárně. Takový produkt je podle výrobců zdravější i šetrnější k životnímu prostředí.
Veganská alternativa představuje nejen zdravější výrobek, protože obsahuje méně cholesterolu, ale podle Redefine Meat je také šetrnější k životnímu prostředí. (převzato)
Tak kromě sarančat, cvrčků a larev potemníka moučného ,již schválených EU, je na obzoru další magořina z rukou šílenců.
Tuším, že posledním výkřikem dua Ursuly a Franse bude nápad uvěznit vědomí lidské bytosti do digitálního světa typu Matrix, nulová uhlíková stopa a totální dekarbonizace společnosti, vše pod kontrolou Velkého Bratra.
Filip Kondapaneni
19.11.2021 07:03Lukas B.
19.11.2021 08:28 Reaguje na Filip Kondapanenimnohem více gáju nechává bejt velmi intenzivní zemědělství na optimálních stanovištích (a to i v rámci planety, ne okresu nebo kraje) s tím, že na těch (ze zemědělského hlediska) horších místech budou lidé dělat něco jiného.
ono to citlivému člověku připadá jako strašidelnost jíst (třeba) banány z ekvádoru místo českých jablek, ale doprava přes půl světa je velmi efektivní a laciná (tuhle jsme zde na ekolistu v diskusích počítali, kolik málo litrů nafty je potřeba na dopravu tuny zboží na půl délky rovníku), zdroje a gáju žere first/last mile, a paradoxně může být doprava banánů z ekvádoru šetrnější než doprava jablek ze slánska.