EU definitivně schválila částečné embargo na ruskou ropu
"Dnešním balíkem dále omezujeme ruské možnosti financovat válku," komentoval shodu sedmadvacítky zemí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Pro ruskou ropu je EU největším trhem, na nějž míří téměř polovina veškerého vývozu. Evropská komise v původním návrhu před měsícem usilovala o úplné embargo, tento plán však vetovalo Maďarsko.
Unie se nakonec dohodla na tom, že od 5. prosince přestane dovážet surovou ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Časově nespecifikovanou výjimku má ropovod Družba. Německo a Polsko, dovážející ropu jeho severní větví, se však zavázaly do konce roku tento import ukončit. Sedmadvacítka by se tak měla celkem zbavit více než 90 procent ruské ropy.
Sankce počítají i se zákazem exportu produktů z ropy dovezené Družbou, aby země pokračující v importu nezískaly konkurenční cenovou výhodu. Česko však bude mít do 5. prosince příštího roku výjimku, kterou chce využít zejména k dovozu nafty ze slovenské rafinerie Slovnaft. Text výjimky číselně nevymezuje povolený objem, který by ovšem neměl přesáhnout obvyklé množství z posledních pěti let.
EU rovněž zakáže vývoz desítek chemikálií, které mohou Rusku posloužit k výrobě chemických zbraní.
Evropský blok zároveň vyloučil z mezinárodního platebního systému SWIFT tři ruské banky, včetně největší Sberbank. Třem ruským televizím šířícím válečnou propagandu Kremlu zakázal vysílat v EU.
Na více než tisícihlavý seznam potrestaných ruských činitelů přibylo 65 lidí, zejména vojenských velitelů spojených s masakry civilistů v Buči a násilnostmi v Mariupolu. Je mezi nimi rovněž někdejší ruská gymnastka Alina Kabajevová, která je podle médií přítelkyní prezidenta Vladimira Putina a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Naproti tomu po tlaku Maďarska se na listině neobjeví původně plánované jméno ruského patriarchy Kirilla. O 18 položek se rozšíří seznam sankcionovaných firem či institucí. Většinu tvoří zbrojovky, unie však zmrazila styky i s Národním zúčtovacím depozitářem. Největší depozitář cenných papírů v zemi plánovala Moskva využívat k obsluze evropských dluhopisů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Richard Vacek
3.6.2022 21:10Jaroslav Řezáč
4.6.2022 06:12 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
5.6.2022 20:12 Reaguje na Richard VacekČtyřikrát předražený plyn a dvakrát ropa?
A proč si myslíte, že by nám někdy v budoucnu měli Rusi dávat něco zalevno, když jsme pro ně nepřítel??