EU se nechce podílet na degradaci lesních ekosystémů. Posvítí si na původ palmového oleje, skotu, dřeva, kávy, kakaa, kaučuku a sóji
K čemu je nařízení dobré a proč jej EU přijala. Evropská unie je velkým spotřebitelem a obchodníkem s komoditami a výrobky, které se významně podílejí na odlesňování. Cílem nových pravidel je zajistit, aby spotřeba těchto komodit a výrobků v EU a obchod s nimi nepřispívaly k odlesňování a další degradaci lesních ekosystémů.
Nařízení stanoví povinná pravidla náležité péče pro všechny hospodářské subjekty a obchodníky, kteří uvádějí na trh, zpřístupňují nebo vyvážejí z trhu EU následující komodity: palmový olej, skot, dřevo, kávu, kakao, kaučuk a sóju.
Pravidla se vztahují také na řadu odvozených výrobků, jako je čokoláda, nábytek, potištěný papír a vybrané deriváty na bázi palmového oleje (používané například jako složky výrobků osobní hygieny).
Hospodářské subjekty budou povinny sledovat komodity, které prodávají, až k pozemku, kde byly vyprodukovány. Cílem nových pravidel je zároveň zamezit zdvojování povinností a snížit administrativní zátěž pro hospodářské subjekty a orgány.
Existuje také možnost, aby se malé hospodářské subjekty spoléhaly na to, že prohlášení o náležité péči vypracují větší hospodářské subjekty.
Nařízení obsahuje ustanovení o sankcích, u nichž by členské státy měly zajistit, aby byly účinné, přiměřené a odrazující.
Pokuty úměrné škodám na životním prostředí a hodnotě příslušných komodit nebo výrobků by měly být stanoveny ve výši nejméně 4 % ročního obratu hospodářských subjektů v EU a měly by zahrnovat dočasné vyloučení z procesů zadávání veřejných zakázek a z přístupu k veřejnému financování.
Komise zveřejnila svůj návrh nařízení dne 17. listopadu 2021. Rada přijala obecný přístup dne 28. června 2022. Rada a Evropský parlament dosáhly předběžné politické dohody dne 6. prosince 2022. Parlament přijal nařízení dne 19. dubna 2023. Nyní, když Rada nařízení obratem přijala, bude nařízení zveřejněno v Úředním věstníku EU a vstoupí v platnost 20 dní poté.
Hlavní hnací silou celosvětového odlesňování a degradace lesů je rozšiřování zemědělské půdy, které souvisí s produkcí komodit zahrnutých do oblasti působnosti nařízení. Vzhledem k tomu, že EU je významným spotřebitelem těchto komodit, může snížit svůj příspěvek ke globálnímu odlesňování a degradaci lesů tím, že zajistí, aby tyto produkty a související dodavatelské řetězce byly "bez odlesňování".
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Miroslav Vinkler
16.5.2023 16:48Místo starostí o Asii , Afriku a různé sankční fičury by se EU hlavně měla starat o svoje problémy. A že jich není málo !
Vítězslav Šorab
16.5.2023 20:01Viktor Šedivý
16.5.2023 20:41 Reaguje na Vítězslav ŠorabA celý svět pojede dál jako dnes a bude se nám smát.
Viktor Šedivý
16.5.2023 20:43Naprosto neproduktivními činnostmi se "živí" stále víc a víc lidí.
Slavomil Vinkler
17.5.2023 05:43 Reaguje na Viktor Šedivývaber
17.5.2023 08:37kdo nahrává firmám které to vlastně zavinily,kdo shrabuje peníze,
Borneo je daleko to vidí na vlastní oči málokdo