https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-se-nechce-podilet-na-degradaci-lesnich-ekosystemu.bude-proto-hlidat-puvod-palmoveho-oleje-skotu-dreva-kavy-kakaa-kaucuku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU se nechce podílet na degradaci lesních ekosystémů. Posvítí si na původ palmového oleje, skotu, dřeva, kávy, kakaa, kaučuku a sóji

16.5.2023 15:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vypalování tropické pralesa pro plantáž palmy olejné. Západní Kalimantan, Borneno, 2009.
Vypalování tropické pralesa pro plantáž palmy olejné. Západní Kalimantan, Borneno, 2009.
Rada dnes definitivně schválila nařízení, jehož cílem je minimalizovat riziko odlesňování a znehodnocování lesů v souvislosti s výrobky, které jsou uváděny na trh EU nebo z něj vyváženy. Informuje o tom Rada Evropské unie.
 

K čemu je nařízení dobré a proč jej EU přijala. Evropská unie je velkým spotřebitelem a obchodníkem s komoditami a výrobky, které se významně podílejí na odlesňování. Cílem nových pravidel je zajistit, aby spotřeba těchto komodit a výrobků v EU a obchod s nimi nepřispívaly k odlesňování a další degradaci lesních ekosystémů.

Nařízení stanoví povinná pravidla náležité péče pro všechny hospodářské subjekty a obchodníky, kteří uvádějí na trh, zpřístupňují nebo vyvážejí z trhu EU následující komodity: palmový olej, skot, dřevo, kávu, kakao, kaučuk a sóju.

Pravidla se vztahují také na řadu odvozených výrobků, jako je čokoláda, nábytek, potištěný papír a vybrané deriváty na bázi palmového oleje (používané například jako složky výrobků osobní hygieny).

Hospodářské subjekty budou povinny sledovat komodity, které prodávají, až k pozemku, kde byly vyprodukovány. Cílem nových pravidel je zároveň zamezit zdvojování povinností a snížit administrativní zátěž pro hospodářské subjekty a orgány.

Existuje také možnost, aby se malé hospodářské subjekty spoléhaly na to, že prohlášení o náležité péči vypracují větší hospodářské subjekty.

Nařízení obsahuje ustanovení o sankcích, u nichž by členské státy měly zajistit, aby byly účinné, přiměřené a odrazující.

Pokuty úměrné škodám na životním prostředí a hodnotě příslušných komodit nebo výrobků by měly být stanoveny ve výši nejméně 4 % ročního obratu hospodářských subjektů v EU a měly by zahrnovat dočasné vyloučení z procesů zadávání veřejných zakázek a z přístupu k veřejnému financování.

Komise zveřejnila svůj návrh nařízení dne 17. listopadu 2021. Rada přijala obecný přístup dne 28. června 2022. Rada a Evropský parlament dosáhly předběžné politické dohody dne 6. prosince 2022. Parlament přijal nařízení dne 19. dubna 2023. Nyní, když Rada nařízení obratem přijala, bude nařízení zveřejněno v Úředním věstníku EU a vstoupí v platnost 20 dní poté.

Hlavní hnací silou celosvětového odlesňování a degradace lesů je rozšiřování zemědělské půdy, které souvisí s produkcí komodit zahrnutých do oblasti působnosti nařízení. Vzhledem k tomu, že EU je významným spotřebitelem těchto komodit, může snížit svůj příspěvek ke globálnímu odlesňování a degradaci lesů tím, že zajistí, aby tyto produkty a související dodavatelské řetězce byly "bez odlesňování".


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

16.5.2023 15:44
Že by najednou jó ?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.5.2023 16:48
Cizí kritizuje , sobě nevidí do huby. Gryndýl m.j. obsahoval závazek EU vysázet do r. 2030 6mld. stromů. Loni na podzim bylo skóre 1.5 %!!! z plánu.

Místo starostí o Asii , Afriku a různé sankční fičury by se EU hlavně měla starat o svoje problémy. A že jich není málo !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.5.2023 18:20
Zajímalo by mě, kdo bude vydávat certifikáty.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.5.2023 05:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
A za kolik, že !
Odpovědět

Vítězslav Šorab

16.5.2023 20:01
No paráda, aspoň začátek. Dale by mělo následovat, aby dovozci potravin do eu museli plnit stejné environmentální požadavky a wellfare jako domácí zemědělci, zejmena pesticidy, hormody, abtibiotika atd...
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.5.2023 20:41 Reaguje na Vítězslav Šorab
Třeba to někteří budou dělat (aspoň na papíře). Ovšem nechají si to zaplatit. Kde na to vezmeme?

A celý svět pojede dál jako dnes a bude se nám smát.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.5.2023 20:43
To bude najednou spousta "práce" pro nesmyslné úřady.
Naprosto neproduktivními činnostmi se "živí" stále víc a víc lidí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.5.2023 05:43 Reaguje na Viktor Šedivý
Již starý Rothschild říkal, že je blbost živit se prací, že je lepčí živit se procenty.
Odpovědět
va

vaber

17.5.2023 08:37
kdo vymyslel využití těchto zázračných plodin, kdo zpracovává mozky lidí reklamami na výrobky z těchto plodin, kdo dělá kontrakty na dodávky,
kdo nahrává firmám které to vlastně zavinily,kdo shrabuje peníze,
Borneo je daleko to vidí na vlastní oči málokdo
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist