https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europarlament-dostal-ceskou-petici-proti-rozsireni-polskeho-dolu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europarlament dostal českou petici proti rozšíření polského dolu

6.3.2020 00:26 | BRUSEL (ČTK)
Petici proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów předali včera v Bruselu zástupci Libereckého kraje a nevládních organizací místopředsedkyni petičního výboru Evropského parlamentu. / Ilustrační foto
Petici proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów předali včera v Bruselu zástupci Libereckého kraje a nevládních organizací místopředsedkyni petičního výboru Evropského parlamentu. / Ilustrační foto
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Petici proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów předali včera v Bruselu zástupci Libereckého kraje a nevládních organizací místopředsedkyni petičního výboru Evropského parlamentu. Polsko podle nich prodloužením provozu dolu a jeho rozšířením porušuje unijní právo. Evropská komise se již začala problémem, který ohrožuje přístup tisíců obyvatel českého pohraničí k pitné vodě, zabývat a vyzvala Polsko k reakci.
 

"Moc možností už nezbývá a pokud se nevyužije čas několika nejbližších šesti týdnů, tak může polská strana získat licenci od báňského úřadu a tím pádem bude rozšiřovat a težit dál," řekl včera novinářům v Bruselu radní libereckého kraje Jiří Loffelmann. Kraj se podle něho obrátil na unijní orgány jako na poslední instanci poté, co se marně snažil s Polskem situaci dlouhodobě řešit. Přihlásil se například jako účastník povolovacích procesů v Polsku a zároveň podal žalobu proti změně územního plánu, kterou polská Bogatyně loni v květnu umožnila další rozšíření dolu.

Podle právničky Petry Urbanové z kanceláře Frank Bold, která v případu kraj zastupuje, porušuje projekt unijní směrnice o dopadu na životní prostředí či zásoby vody. EK zahájila řízení, v jehož rámci se nyní dotazuje Polska na podrobnosti projektu a vyzvala ho k vyjádření. Komise by v krajním případě mohla Varšavu žalovat u unijního soudu a požádat o vydání předběžného opatření, které by další těžbu znemožnilo.

"Věříme, že už jenom fakt, že komise kauzu sleduje a Polsko je pod drobnohledem, by mohl vést k tomu, že Polsko rozhodnutí (povolující projekt) nevydá," řekla Urbanová, která včera kvůli řízení jednala se zástupci generálního ředitelství EK pro životní prostředí.

Petici se 13.000 podpisů včera od zástupců kraje, dotčených obcí a ekologické organizace Greenpeace převzala místopředsedkyně petičního výboru EP Tatjana Ždanoková, podle níž se bude výbor věcí zabývat příští týden.

"Velmi nás znepokojují podobné případy jako tento, v nichž je porušováno evropské právo," řekla novinárům s tím, že unijní orgány by měly o věci rozhodovat proto, že se týká více zemí.

Německá europoslankyně Anna Cavazziniová upozornila na to, že problémy s pitnou vodou hrozí kvůli dolu také obcím v sousedním Sasku. Další rozšiřování těžby je podle ní navíc v rozporu s klimatickým plánem komise počítajícím s přechodem od uhelných dolů k čistým zdrojům energie. Právě Polsko bude největším příjemcem peněz z nového unijního fondu sloužícího k vyrovnání sociálních dopadů přechodu k ekologickým technologiím.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit ho plánuje až na 30 kilometrů čtverečních a těžit se Poláci chystají do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

6.3.2020 08:06
Polákům je naprosto jedno jestli tady bude X obcí bez vody.Obráceně by to nebylo možné.To by pšonci spustili takový řev,že by uši zaléhaly i v samotném Bruselu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.3.2020 11:47
Je zajímavé, že kraj se obrací přímo na orgány EU a ne na český stát.
Má to logiku, protože státní správa je natolik paralyzovaná až neschopná, že by tu věc vůbec do EU neposlala.
Navíc my tam máme slovo absolutní nula, takže by se tam stejně nic nedělo. Kraj má asi šanci daleko vyšší.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.3.2020 17:45
Jsem velmi zvědav, co k tomu EP řekne. Jinou pravomoc, než "říkat" nemá.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist