https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europarlament-schvalil-takzvany-klimaticky-zakon-ktery-zavadi-prisnejsi-emisni-cile
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Europarlament schválil takzvaný klimatický zákon, který zavádí přísnější emisní cíle

25.6.2021 09:16 | BRUSEL (ČTK)
Norma, kterou ještě musejí formálně schválit členské země, převádí do právně závazné podoby závazek, na němž se státy a europoslanci shodli loni. Unie podle něho omezí do roku 2030 emise skleníkových plynů místo o původně plánovaných 40 procent nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.
Norma, kterou ještě musejí formálně schválit členské země, převádí do právně závazné podoby závazek, na němž se státy a europoslanci shodli loni. Unie podle něho omezí do roku 2030 emise skleníkových plynů místo o původně plánovaných 40 procent nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Europoslanci výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje závazná pravidla pro dosažení společných emisních cílů Evropské unie. Klíčová norma ekologické strategie EU určuje postup, jakým by měla unie v polovině století dosáhnout klimatické neutrality. Tedy neprodukovat žádné emise skleníkových plynů, případně je vyvážit například výsadbou nových stromů.
 

"Věda mluví zcela jasně. Pokud rychle neomezíme naše emise, výsledek bude katastrofální," komentovala schválení pravidel švédská zpravodajka návrhu Jytte Gutelandová z parlamentní frakce socialistů. Spolu s ní normu podpořilo 441 poslanců, proti hlasovalo 203 a 51 se hlasování zdrželo.

Norma, kterou ještě musejí formálně schválit členské země, převádí do právně závazné podoby závazek, na němž se státy a europoslanci shodli loni. Unie podle něho omezí do roku 2030 emise skleníkových plynů místo o původně plánovaných 40 procent nejméně o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Řada poslanců zvláště z řad zelených usilovala o ještě přísnější závazek, a proto návrh nepodpořila. Kompromisní varianta vychází vstříc požadavkům členských států, z nichž některé včetně Česka považovaly 55procentní cíl za příliš ambiciózní.

Klimatická pravidla obecně definují opatření, která by unie měla přijímat na cestě k nulovým emisím. Rozpracování podrobných návrhů bude v příštích měsících a letech na Evropské komisi. Ta chce nejprve v polovině července představit ambicióznější závazky v podílu obnovitelných zdrojů energie či emisí z automobilové dopravy. Dosavadní strategie počítá s předchozími nižšími cíli a očekává se, že nový návrh vyvolá mezi členskými zeměmi i například u automobilové lobby hlasité a dlouhé diskuse.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

25.6.2021 10:02
Jsem zvědav, kdy si ta banda odhlasuje zrušení gravitačního zákona jako málo progresivního.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2021 13:13 Reaguje na Viktor Šedivý
Europarlament není v babišistánu.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

25.6.2021 14:26
Před rokem 2030 asi budeme mít hodně napilno, abychom vymysleli, jak splnění závazků našvindlovat nebo jak najít "objektivní" příčiny pro jejich nesplnění.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.6.2021 18:35
To jsem zvědav, kdy je sami začnou dodržovat/uplatňovat, aby šli příkladem !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.6.2021 21:56 Reaguje na smějící se bestie
Nikdy. Latinské rčení "Quis custodiet ipsos custodes" na soudruhy z Brusele neplatí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2021 12:55 Reaguje na smějící se bestie
To už přece dělají:
"V Dánsku loni (2020) vítr a solární energie pokrývaly potřebu elektřiny ze 61 procent, což by nejvyšší podíl v EU. V České republice a na Slovensku však podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů činil méně než pět procent".
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-obnovitelna-energie-uz-je-hlavnim-zdrojem-elektriny-v-eu
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.6.2021 20:23
Pořád čekám, kdy se začnou emise sledovat a snižovat u letecké dopravy a hlavně u dopravy lodní. V lodních motorech se totiž dost často spaluje ten nejhorší mazut, který by při pozemní dopravě neprošel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2021 13:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Samozřejmě se to dávno sleduje a procento, kterým doprava přispívá, je dávno známé a je stále modernizováno.
Ale nejhorší je energetika (asi 60%) a hlavně ta v Číně (možná 50%).
Některé nové projekty kontejnerových lodí počítají s palubami pokrytými fv panely, celá loď bude plout bez posádky pouze na sluneční elektřinu a tím daleko pomaleji. Což často nevadí, cena by mohla být výrazně nižší.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.6.2021 20:31
A tohle je taky zajímavé:
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/171-vedcu-se-postavilo-pro-elektromobilum-udajna-vyhodnost-je-pry-jen-chyba-ve-vypoctu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=4Cr7B35aRkL-202106251818&dop_id=12355766
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

25.6.2021 22:23
Globální oteplení opravdu mění klima - Pouze pár otázek - Mění se poloha zemské osy, je oběžná elipsa kolem slunce neměnná ?
Dají se vydělat mld. dolarů na snižování co2 ?
Kolik se dá vydělat na zastavení pohybu zemské osy a usměrnění oběžné dráhy ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.6.2021 13:11 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Otázky jsou velmi atypické a takové mám rád:
A) Vše se mění, poloha zemské osy se vlivem nerovnoměrném rozložení hmot na Zeměkouli stále pohybuje, ale ty pohyby jsou zcela nepatrné.
Oběžná dráha je to samé, mění se v dlouhodobých cyklech (přes 10 tisíc let), o tom hovoří Milakovičovy cykly.
B) Miliardy dolarů se dají vydělat na všem, co se vyrábí ve velkém, tj. i na zařízeních, které snižují CO2. Jestli do toho počítáte fve panely, větrné elektrárny, batrie, vodíkové systémy a celou infrastrukturu k tomu nutnou.
Ovšem těžba fosilních paliv je pořád x násobně lukrativnější.
C) Zcela nesmyslná otázka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist