Europoslanci podpořili zvýšení podílu obnovitelné energie na 45 procent
15.9.2022 01:18 | ŠTRASBURK
( ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili zvýšení podílu obnovitelných zdrojů na výrobě energie v EU na 45 procent do roku 2030. Zákonodárci odhlasovali také přísnější cíle pro energetickou účinnost, když chtějí snížit konečnou spotřebu energie o 40 procent proti projekcím z roku 2007. Zástupci EP nyní mohou začít o konečné podobě norem vyjednávat s českým předsednictvím Rady EU, které zastupuje členské státy. Ty se již koncem června shodly na nižších cílových hodnotách.
Návrhy jsou součástí sady norem, s níž před rokem přišla Evropská komise ve snaze docílit do konce desetiletí snížení emisí skleníkových plynů v zemích EU nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. Do bezprecedentního klimatického balíčku patří také reforma emisního trhu či omezení prodeje aut se spalovacími motory, o nichž s poslanci rovněž jedná české předsednictví.
"Pouze rozšíření obnovitelných zdrojů energie znamená skutečnou nezávislost," prohlásil v narážce na záměr EU zbavit se energetické závislosti na Rusku zpravodaj směrnice o obnovitelných zdrojích Markus Pieper z nejpočetnější lidovecké skupiny v EP.
Poslanci přijali návrh týkající se obnovitelných zdrojů 418 hlasy, proti jich bylo 109 a 111 se hlasování zdrželo. Zákonodárci nesouhlasící se zvýšením cílů většinou podotýkali, že v současné energetické krizi musí EU své klimatické ambice naopak snížit a myslet na zajištění dostatku zdrojů energie včetně těch fosilních.
Členské státy v červnu odhlasovaly, že EU má ze solárních, větrných a dalších klimaticky šetrných zdrojů na konci desetiletí vyrábět 40 procent spotřebované energie. Dosud platný unijní závazek je 32 procent. Komise, která má v EU zákonodárnou iniciativu, nejprve loni navrhla 40 procent, letos však cíl v reakci na energetickou krizi související s ruskou invazí na Ukrajinu zvýšila na 45 procent.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Zelená Sodoma a Gomora , v hlavě vítr !
Odpovědět
Někdo ve škole nedával pozor a nečiní rozdíl mezi instalovaným výkonem a výkonem provozním. I když bude instalovaného výkonu třeba 200% potřebného, tak když nebude foukat a svítit slunce (a to je více než 1/2 doby tak skutečný použitelný výkon bude 0! pořád 0! i když na papíře bude instalovaný výkon jaký si politici odsouhlasí. A akumulace na více hodin je tak drahá, že dy se cena EE musela zvednout ještě 10x proti dnešní drahotě.
Odpovědět
V Severním moři fučí prakticky pořád, ovšem s různou intenzitou. Němci mají z OZE už dnes víc, jak polovinu elektřiny, v celé EU to dělá asi 35%. U nás sotva 10%. Proto je u nás ta krize nejhorší.
Odpovědět
Co jste měl z fyziky a matematiky na základce ?
Odpovědět
Váš iluzorní svět mě nepřestává fascinovat. Informaci lehce ověřitelnou nějak záhadně navážete na mé známky na základce, čímž propojíte celou sérii informačních rovin a ještě spojíte různá časová období. Čímž vám v hlavě vzniká směs, která naplnila celý vesmír ihned po Velkém třesku a astronomové ji nazávají YLEM.
Odpovědět
Nevšiml jsem si, že bychom sousedili se Severním mořem. A co se týče solárů, tak to se tady probíralo snad tisíckrát, že v období, kdy je zapotřebí te energie nejvíce, soláry stávkují. Vítr nás taky moc nevytrhne a vodní elektrárny s ohledem na současný stav vody na pevnině, jsou taky pasé. Takže zbývá jedině jádro nebo fosilní paliva. A mimochodem, pokud jsou na tom Němci tak dobře, tak proč kupují energii od Frantíků? Ti teď dělají údržbu na pár jaderkách a Němci jsou z toho na mrtvici, protože jim hrozí, že v zimě budou svítit svíčkami.
Odpovědět
Němčouři mají jen ze solárů 40 TWh elektřiny ročně už dnes, ovšem skutečnost bude výrazně vyšší. Počítá se jen ta, která projde přenosovou soustavou a to, co si spotřebují domácnosti i firmy ze své fve, se neví.
Samozřejmě pro nás je jádro nutnost, ale jděte bečet k hrabišovi, on tendr na Temelín zrušil a dalších 8 let to sabotoval celý.
Odpovědět
A to je 4 GW průměrný výkon v roce. Potřeba EU je asi 400-600 GW výkonu a to bez výpadků celý rok. FVE jsou tedy na 0.6% a to stojí za řeč?
Odpovědět
Píšu pouze o Němcích, Španěláci a vůbec Jih má výkony ve fve násobné.
Odpovědět
Násobné, jo?
https://app.electricitymaps.com/zone/ES
Prolhanče.
Odpovědět
Fakt dobrý. Španělsko - 9 GW ze soláru, druhý největší objem po plynu (asi 14GW).
Odpovědět
To jste dal výkon, my se ptáme na práci= vyrobená energie/rok, cikáne!
Odpovědět
V Německu vítr asi 120 TWH, fve 40. Minimálně.
Odpovědět
Psal jste, že Špáňo má ve FVE výkony NÁSOBNÉ oproti Německu.
Což je na první dobrou plná hovadina.
Vy byste koukám dneska neprolezl ani prvním stupněm základky, na vás by byla i inkluze krátká.
Odpovědět
Jedou tam ve velkém střešní instalace a ty mají jednu vlastnost (kromě toho, že dají 2x tolik elektřiny, než v Německu): proud se sptřebuje ta místě, takže nejde do žádné statistiky. A kolik ho je, neví ani Studnička s Vinklerem.
Odpovědět
Ono všechno souvisí se vším. Tak třeba ukončit zbrojní výrobu a máte alespoň pro začátek vystaráno. Nějaké argumenty o bezbranosti jsou v dnešní jaderné mašinerii bezpředmětné.A pokud se donutí omezit dnešní rozežranost převážne "našich civilizovaných národů", tak bude vytaráno. I bez rozšiřování energetiky.
Odpovědět
Jasně, vyrábíme elektřiny více než spotřebujeme ... právě teď má Rakousko 17,3% elektřiny od nás ... a její výrobní cena je mnohonásobně nižší, než cena na trhu, ale dopady energetické krize jsou u nás nejhorší, protože máme málo OZE.
Vy jste se převrátil na nočníku, co?
Odpovědět
Je mnohonásobně nižší, tak proč nám ji prodávají tak draho, že je nutno ji stropovat?
Odpovědět
Cywe, ani tohle jste ještě nepochopil, dyť se tu o tom píše furt dokola!
Píšete tu kokotiny o tom, jak je u nás drahá elektřina protože máme málo OZE, a nevíte ani na základě čeho ta cena vzniká?
Odpovědět
Všechny tyhle závazky jsou skutečně napytel, rozhoduje ekonomika, tj. kšeftaři. A ti už dávno zjistili, že fosil je cesta do pekla, jak je názorně vidět na současné krizi.
Odpovědět
Akorát že plyn a jiný fosil jede až se z něj kouří a různí co koupili vyřazované uhlelky včas, si mastí kapsu a blahořečí si že nebyli blbí jako EK a EP.
Odpovědět
Bohužel, máme prostě OZE pořád málo. Vybudovat fosilní energetiku celé Evropy trvalo třeba 150 let a OZE jedou maximálně 20. Tak čemu se čemu?
Odpovědět
OZE nebude nikdy dost, protože: je buď léto a den slunce svítí nebo zima nebo noc a taky někdy fouká či někdy nefouká. OZE na dobu je tma a nefouká můžete mít instalováno sto tisíc TW a stejné nic, panic.
Odpovědět
Na to se vyvíjí a vyrábí akumulace a zálohy.
Vodní, přečerpávací, dlouhý drát, baterie (diverzifikované do miliónů kusů), atd. atd. atd. atd. hlavní výkon pro špičky má dávat vodík.
Není tam technický problém, je potřeba to jen postavit.
Samozřejmě jádro by tomu celému velmi pomohlo, pro nás, kteří nemáme větrné pobřeží, je to asi nezbytnost.
Odpovědět
U těch vodních a přečerpávacích je těch technických problémů celkem dost. U těch ostatních je krom těch technických ještě problém nákladový, bo pokud budete mít skvělé zálohy z OZE ... a dejme tomu, že vyrobí dost ... které vás ale vyjdou podstatně dráž, tak jste v háji zeleným.
Odpovědět
Zaváděcí ceny energií z Ruska můžeme už pustit z hlavy. Otázkou je, na kom budeme zase závislí, nebo za jakou cenu si ji budeme vyrábět sami.
Odpovědět
A co když se ta vysněná nařízení nepodaří splnit. Kdo bude viníkem a kdo bude potrestán?
To je jako by bylo celoevropsky nařízeno, že se musí v Evropě do roku 2030 zdvojnásobit konzumace rohlíků...
Odpovědět
Mezi tím budou dvakrát volby a tak my nic, my muzikanti, to ti před námi.
Odpovědět
Přiznat svoji chybu je pro některé jako přiznat, že jsou hloupí a že tomu
vlastně nerozumí. Tak raději chybu zopakují a tvrdí, že hloupí jsou ti
kritici. Ono 45 % je málo a nejlépe by bylo rovnou 100ˇ% se stoprocentní
zálohou v paroplynech. To by byl teprve mazec nahradit všechny ty uhláky
a jaderky! Kam by oko pohlédlo fotovoltaika, nebo větrník a přístavy plné
tankerů s LNG čekajících, až nebude svítit a foukat. Mají ti nedouci
představu, že s dalším navýšením OZE se musí navýšit zase i ty zálohy?
Asi ne a tak vzhůru k nikoliv světlým zítřkům, ale ke tmě a loučím.
Odpovědět
Když člověk sleduje všechno to dění kolem energií má dojem jediného, a to je všeobecná panika. A ta dnes bohužel slouží především Rusku a podnikatelským vykukům. A tuhle rozšiřující se lavinu už brzy nebude možno zvládnout. Bohužel.
Odpovědět
Taky Rusi tu paniku vytváří s jasným záměrem nás rozeštvat a rozhádat. Otázka zní, jestli jsme takoví tutani, že se necháme, nebo kopneme všechny Vinklery a pojdeme dál cestou sevřené a kompaktní Evropy, i když to vypadá někdy debilně.
Odpovědět
Vážený. Tady nejde o Vinklery, ale především o ony naše pseudopolitiky a kocourkov, který s pomocí masmedií vytvářejí...
Odpovědět
Je úplně fuk, co proruská masmédia produkují za zmatky a kocourkovy, pro nás je důležité vyhrát energetickou válku s Putinem. A to lze jen tehdy, když se budeme držet pohromadě jako smečka. A tahle garnitura to dělá velmi dobře, taky veškerý plyn, který nedodal Gazprom, máme z EU. A to je pro nás klíčové.
Odpovědět
|
|