Europoslanci podporují klimatický balíček, chtějí snížit dopady zdražení energií
Unijní exekutiva chce v zájmu boje proti oteplování planety mimo jiné skoncovat s výrobou benzínových a dieselových aut, zpoplatnit emise z dopravy či vytápění budov nebo zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Aby se návrhy staly závaznými normami, budou o nich v následujících měsících vyjednávat europoslanci s členskými státy.
"Tuhle dalekosáhlou transformaci našich ekonomik a společností musíme udělat chytře, neboť chceme s klimatickými změnami bojovat za pomoci inovací, konkurenceschopnosti a tvorby nových pracovních míst. Chceme se zbavit emisí, ne průmyslu," prohlásila místopředsedkyně nejpočetnější lidovecké frakce Esther de Langeová. Stejně jako řada kolegů upozorňovala na to, že EU nesmí dopustit, aby zpoplatnění emisí z vytápění budov či dopravy vedlo ke zvýšení rozdílů mezi bohatými a chudými obyvateli unijních zemí.
Také poslanci dalších velkých frakcí socialistů a liberálů se o návrzích vyjadřovali spíše pozitivně, někteří přitom požadovali jejich rychlejší zavedení do praxe. "Současné přírodní katastrofy nám připomínají vážnost situace," řekl socialistický poslanec Jonás Fernández, podle něhož by EU měla ihned zavést takzvané uhlíkové clo a vypustit dvouleté přechodné období navržené komisí. Rychlé zavedení tohoto poplatku, který má unijní firmy ochránit před konkurencí nerespektující klimatická pravidla, podpořil i jeho liberální kolega Pascal Canfin. Také podle socialistů a liberálů nesmí EU dopustit, aby očekávané zdražení energií zaplatily domácnosti s nejnižšími příjmy.
Podle místopředsedy EK Timmermanse budou pro lidi ohrožené "energetickou chudobou" k dispozici peníze ze sociálně klimatického fondu, do kterého půjde čtvrtina peněz získaných prodejem povolenek ze silniční dopravy a vytápění budov.
"Problém je, že se bavíme o ceně přechodu k čistým energiím, ale ne o ceně, kterou zaplatíme, když neuděláme nic. Dnešní migrace bude jen dětskou hrou proti té, jaká přijde, až se nám klimatické změny vymknou z rukou," upozornil na jeden z očekávaných dopadů dalšího oteplování planety Timmermans.
Řada poslanců upozorňovala na srpnovou zprávu Mezinárodního panelu pro změny klimatu (IPCC) působícího při OSN. Podle ní by celosvětový růst teploty o 1,5 stupně proti průmyslové éře mohl nastat dříve, než se původně soudilo, a je jednoznačně způsoben lidskou činností.
"Průmyslové země jsou závislé na emisích, které ohrožují životy. Musíme jednat teď. Musíme skoncovat s bezplatným znečišťováním a podporou fosilních paliv," prohlásila spolupředsedkyně klubu zelených Ska Kellerová. Stejně jako řada dalších zelených poslanců vyzývala k tomu, aby europarlament v některých ohledech hlasoval pro ještě výraznější omezování produkce emisí.
Naproti tomu zejména polští politici z konzervativní frakce upozorňovali na to, že pro průmyslové země bude přechod k čistým energiím náročnější a potřebují podporu z unijních fondů. "Spravedlivý přechod je zatím spravedlivý jenom podle jména," prohlásila členka konzervativní frakce Jadwiga Wisniewská s odkazem na fond pro uhelné regiony, který podle ní nedokáže kompenzovat veškeré dopady konce fosilních paliv.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Richard Vacek
14.9.2021 16:13Pavel Hanzl
14.9.2021 17:44 Reaguje na Richard Vaceksmějící se bestie
14.9.2021 16:40Pavel Hanzl
14.9.2021 17:44 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
14.9.2021 18:18 Reaguje na Pavel HanzlSvatá Prostoto
14.9.2021 16:41A tohle je taky hezký ... "Problém je, že se bavíme o ceně přechodu k čistým energiím, ale ne o ceně, kterou zaplatíme, když neuděláme nic. Dnešní migrace bude jen dětskou hrou proti té, jaká přijde, až se nám klimatické změny vymknou z rukou," upozornil na jeden z očekávaných dopadů dalšího oteplování planety Timmermans.
... že by místo zelených ptákovin slavná západní Evropa začala plnit to, k čemu už se v rámci NATO dávno zavázala a na co desítky let kašle? Tedy podíl výdajů na obranu?
Svatá Prostoto
14.9.2021 16:44 Reaguje na Svatá ProstotoSlavomil Vinkler
15.9.2021 07:54 Reaguje na Svatá ProstotoKaždé zvíře se může množit jen tak, aby je prostředí uživilo. To je zjednodušeně řečeno dostatek energie.
V době ledové bylo moc 100 tisíc cromagnonců. Vybili mamuty ale naučili se využívat oheň lépe a přežili.
Zavedli zemědělství, a využití ohně k odlesňování, vypalování nádobí, cihel a lidí se uživilo milion.
Naučili se dělat z uhlí energii a byla jich miliarda.
Pokud nemá nynějších 10 miliard skončit v kolapsu což je nejprve sežerou přírodu a pak budou válčit, přijde pandemie, a nakonec i začnou žrát sebe navzájem.
Jediná cesta ven je naprostý dostatek levné energie pro všechny.
Veškeré, tedy vítr, voda, vzduch, slunce a zejména atom.
Jestliže ve Fukušimě zahynuli prokazatelně 2 lidé a možná deset tisíc bylo zasaženo, po Černobylu zemřelo prokazatelně 200 lidí a třeba i 100 tisícům se zkrátil život, je to proti 3-6 miliardám redukce obyvatelstva naprosto zanedbatelné marginální riziko. A to je průser prosazování bezemisní energetiky bez jádra.
Energie - pokud jí nebude dost a nebude laciná způsobí strašlivý kolaps.
Miroslav Vinkler
14.9.2021 18:44Sice použiji vulgarismus, ale výstižný. EK a spol. doslova "rozjebali" solidní a spolehlivý energetický systém tím nejhorším možným způsobem.
Teprve teď začne ta pravá zábava, až se ukáže, že fyzika prostě dekrety neposlouchá a funguje na základě přírodních zákonů a nikoli podle ideologií.
Pár faktických poznámek:
Ceny energií v Evropě dosáhly rekordů poté, co přestalo foukat
Ceny elektřiny ve Velké Británii jsou nyní nejvyšší v Evropě
Britské továrny možná budou muset přejít na dieselové generátory, protože ceny energií raketově rostou
V první polovině roku 2021 se uhlí stalo největším přispěvatelem do německé elektrické sítě, zatímco větrná energie klesla na nejnižší úroveň od roku 2018. Částečně za to může počasí.
Britské ceny elektřiny se v září 2021 více než zdvojnásobily a byly téměř sedmkrát vyšší než ve stejném čase roku 2020. Trhy s energií/cena rovněž lámou rekordy ve Francii, Nizozemsku a Německu.
Denní průměrná cena elektřiny na velkoobchodním trhu překonala minulý měsíc ve Španělsku nový historický rekord a dosáhla 124,45 EUR za MWh
Nedostatek plynu na kontinentu způsobuje extrémní volatilitu, přičemž Velká Británie ve čtvrtek zaznamenala desetinásobné zvýšení cen elektřiny během jednoho sedmihodinového období na rekordní maximum 2 300 GBP (3 180 USD) za megawatthodinu (MWh)
Vilém N
15.9.2021 10:41 Reaguje na Miroslav VinklerVilém N
15.9.2021 10:40Jan Fiala
16.9.2021 06:56https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vedec-Guttmann-Zlocin-zaneradit-zemi-vetrniky-Zmena-o-ktere-zeleni-nemluvi-Zastavte-je-676822?fbclid=IwAR00odFR-GAXlzYXgWCmJsOEfB-N0B9zqd6Cq35HtHFhSopd5Y_aMFW1EdU
https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-5/klima-holocenu-proti-sklenikove-hypoteze.html
https://hlinka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=732525
https://www.euro.cz/politika/oslavujte-co2-zakladatel-greenpeace-kritizuje-zelene-radikaly-1294188
Ostatně z dob, kdy se pro změnu strašilo ochlazováním...
https://www.youtube.com/watch?v=yCzjSDwGSF8