https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komice-vyzvala-staty-aby-penize-z-krizoveho-fondu-vyuzily-ekologicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise vyzvala státy, aby peníze z krizového fondu využily ekologicky

17.9.2020 17:43 | BRUSEL (ČTK)
Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu
Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Státy Evropské unie by měly podle Evropské komise využít peníze ze vznikajícího krizového fondu na klimaticky šetrné či digitální projekty. Unijní exekutiva zveřejnila prioritní oblasti, kam by měly peníze z fondu obsahujícího 750 milliard eur (téměř 20 bilionů Kč) zamířit. Státy mají Bruselu své investiční plány, na jejichž základě bude komise o přidělování peněz rozhodovat, posílat od poloviny října do konce dubna. Finance by měly být k dispozici od příštího roku.
 

Komise vybrala sedm oblastí, do nichž by unijní země měly peníze investovat primárně. Je mezi nimi vývoj klimaticky čistých technologií, zvyšování energetické účinnosti v budovách, podpora ekologické dopravy, budování rychlejších datových sítí, digitalizace veřejné zprávy a služeb, zvyšování kapacity cloudových úložišť či posílení informatiky na školách.

"Vodítka, která dnes členským státům poskytujeme, by jim měla pomoci připravit velmi kvalitní národní plány v souladu s našimi společně schválenými cíli," komentoval zveřejněná doporučení komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.

Komise bude posuzovat národní plány v rámci takzvaného evropského semestru, jehož cyklus dnešní doporučení formálně zahájila. Na základě plánů, které by měly ladit s reformními požadavky EK, rozdělí Brusel velkou většinu peněz z fondu.

Jeho výrazně největší část má připadnout Itálii a Španělsku, které na jaře nejvíce zasáhla pandemie koronaviru. Česko má z fondu na přímých dotacích dostat přes osm miliard eur (asi 230 miliard korun).

Komise si peníze, které bude rozdělovat státům, hodlá bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích. Lídři EU se shodli na tom, že půjčku EU splatí i za pomoci nových zdrojů příjmu rozpočtu. Jejich využití však musí nejen schválit členské země a Evropský parlament, ale i ratifikovat národní parlamenty. Teprve poté bude možné z fondu čerpat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.9.2020 18:35
Já to vidím černě. Nám poslat miliardy je něco jak dát dementnímu jedinci do ruky nabitý revolver....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.9.2020 18:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Já to vidím bíle. S rozkrádáním EU fondů máme bohaté zkušenosti tak proč jich nevyužít . To se zase kravaťáci v Praze roztrhnou psaním dotačních pamfletů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 07:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ten ďábel sídlí ve slově "využít". Pokud bychom ty peníze skutečně využili k tomu, k čemu je EU určila, tak je to v pořádku a může nám to pomoci třeba v budování OZE nebo vodíkových technologií.
Jenže ukradené dotace zmizí v Kajmanských a jiných bankách na účtech soudruha nejvyššího, v lepším případě si za to postaví další luxusní sídlo a my budeme pořád fedrovat...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

18.9.2020 08:16 Reaguje na Pavel Hanzl
:D s tímto příměrem jste mě pobavil :D

Ale bohužel máte pravdu... tato země se není schopná sama rozumně řídit... ještě, že jsme v EU... jinak bychom už zase lezli na stromy...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 08:29 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jistě, jenže EU není žádný "eurosajuz" a není tu žádný "diktát z Bruseli", takže se každá země musí rozhodovat za sebe a řídit se sama. A v tom naprosto selháváme.

Za první republiky se velmi často řešilo, jestli jsme schopni si vůbec sami sobě vládnout.
Tehdy jsme to dokázali, kdežto dnes se to neřeší vůbec, ale vládnout si jednoznačně neumíme.

Nedovedu si představit, co by na současné vedení našeho státu (i morálku národa) řekl TGM a jeho Pátečníci.
Ti by byli zralí na kolektiví sebevraždu, kdyby nebyli dávno po smrti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 08:32 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nelezli bychom po stromech, ale robotovali bychom zase na Velkého Bratra z východu, jak 40 let po válce.
A zase bychom nadávali na režim, pošilhávali po Rakousku a šmelili s podřadnými šunty za nekřesťanské peníze.
Tahle pozice nám vyloženě vyhovuje.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.9.2020 12:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik jste toho narobotoval, na toho Velkého Bratra z východu, za těch 40 let? A kolik našmelil "s podřadnými šunty za nekřesťanské peníze"?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 14:22 Reaguje na Jiří Daneš
Já robotoval do 35. let na ne úplně jednoduché inženýrské pozici a nešmelil jsem nikdy s ničím. Jsem na to antitalent.
Důležitý je ale výsledek:
ČSR patřila před i po válce mezi 10 všeobecně nejvyspělejších zemí světa, když končili bolševici, byli jsme na pozici řádově 92 - 95.
A k tomu velmi hluboká krize a většina průmyslu v bankrotu.
Tohle je vizitka bolševického systému a tragédie našeho národa je v tom, že si to skoro nikdo neráčí uvědomit a volí zase komunisty do vedení země.
Odpovědět
li

18.9.2020 18:54
Pane Hanzl.Vy musíte mít hodně nešťasný život.Ve všem jen vidět podraz,katastrofu,zlodějiny,konec světa.Doporučuji projít si třeba Brdy tam a zpátky a vidět,že vše není tak v prdeli jak si myslíte.Díky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2020 20:08 Reaguje na
Já jsem v poho, ale fatálně mě štve, že Národ Masarykův to dotáhl v prakticky ideálních podmínkách k Babišovi a Zemanovi. To je celý.
Odpovědět
li

20.9.2020 23:32 Reaguje na Pavel Hanzl
A chápete,že jsme byli v tom období jen 20 let a pak se u nás vystřídaly dva šílený režimy na 50 let,co pokřivily všechno to dobrý?To nejde po tolika letech přejít zpátky na Masarykovu linii.Vratte se zpátky na zem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist