Evropská komise vyzvala státy, aby peníze z krizového fondu využily ekologicky
Komise vybrala sedm oblastí, do nichž by unijní země měly peníze investovat primárně. Je mezi nimi vývoj klimaticky čistých technologií, zvyšování energetické účinnosti v budovách, podpora ekologické dopravy, budování rychlejších datových sítí, digitalizace veřejné zprávy a služeb, zvyšování kapacity cloudových úložišť či posílení informatiky na školách.
"Vodítka, která dnes členským státům poskytujeme, by jim měla pomoci připravit velmi kvalitní národní plány v souladu s našimi společně schválenými cíli," komentoval zveřejněná doporučení komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.
Komise bude posuzovat národní plány v rámci takzvaného evropského semestru, jehož cyklus dnešní doporučení formálně zahájila. Na základě plánů, které by měly ladit s reformními požadavky EK, rozdělí Brusel velkou většinu peněz z fondu.
Jeho výrazně největší část má připadnout Itálii a Španělsku, které na jaře nejvíce zasáhla pandemie koronaviru. Česko má z fondu na přímých dotacích dostat přes osm miliard eur (asi 230 miliard korun).
Komise si peníze, které bude rozdělovat státům, hodlá bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích. Lídři EU se shodli na tom, že půjčku EU splatí i za pomoci nových zdrojů příjmu rozpočtu. Jejich využití však musí nejen schválit členské země a Evropský parlament, ale i ratifikovat národní parlamenty. Teprve poté bude možné z fondu čerpat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Pavel Hanzl
17.9.2020 18:35Miroslav Vinkler
17.9.2020 18:42 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.9.2020 07:10 Reaguje na Miroslav VinklerJenže ukradené dotace zmizí v Kajmanských a jiných bankách na účtech soudruha nejvyššího, v lepším případě si za to postaví další luxusní sídlo a my budeme pořád fedrovat...
Lukáš Kašpárek
18.9.2020 08:16 Reaguje na Pavel HanzlAle bohužel máte pravdu... tato země se není schopná sama rozumně řídit... ještě, že jsme v EU... jinak bychom už zase lezli na stromy...
Pavel Hanzl
18.9.2020 08:29 Reaguje na Lukáš KašpárekZa první republiky se velmi často řešilo, jestli jsme schopni si vůbec sami sobě vládnout.
Tehdy jsme to dokázali, kdežto dnes se to neřeší vůbec, ale vládnout si jednoznačně neumíme.
Nedovedu si představit, co by na současné vedení našeho státu (i morálku národa) řekl TGM a jeho Pátečníci.
Ti by byli zralí na kolektiví sebevraždu, kdyby nebyli dávno po smrti.
Pavel Hanzl
18.9.2020 08:32 Reaguje na Lukáš KašpárekA zase bychom nadávali na režim, pošilhávali po Rakousku a šmelili s podřadnými šunty za nekřesťanské peníze.
Tahle pozice nám vyloženě vyhovuje.
Jiří Daneš
18.9.2020 12:35 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
18.9.2020 14:22 Reaguje na Jiří DanešDůležitý je ale výsledek:
ČSR patřila před i po válce mezi 10 všeobecně nejvyspělejších zemí světa, když končili bolševici, byli jsme na pozici řádově 92 - 95.
A k tomu velmi hluboká krize a většina průmyslu v bankrotu.
Tohle je vizitka bolševického systému a tragédie našeho národa je v tom, že si to skoro nikdo neráčí uvědomit a volí zase komunisty do vedení země.