Evropská komise jedná s USA o výhradách k dotacím na podporu zelené politiky
Tření mezi Evropskou unií a USA vyvolává takzvaný zákon o snížení inflace, který americký prezident Joe Biden podepsal v srpnu po mnohaměsíčním vyjednávání v Kongresu. Rozsáhlý soubor opatření zahrnuje mimo jiné historické investice do zelené transformace ekonomiky, s důrazem na podporu domácího průmyslu. Konkrétně jde například o daňové úlevy na elektromobily vyrobené v USA nebo podporu výroby baterií a komponentů pro nízkoemisní elektrárny.
"Máme určité obavy ohledně zákonu o snížení inflace, na které jsme už upozornili, protože zahrnuje některé diskriminující prvky ohledně dotací. Už jsme tyto obavy dali americké straně najevo," řekla dnes mluvčí EK Miriam Garciaová Ferrerová. Dodala, že komisař Dombrovskis na tento bod v následujících dnech znovu upozorní při jednáních se svými protějšky.
Dombrovskis ve středu zamíří do Washingtonu a ve čtvrtek má na programu setkání s obchodní zmocněnkyní USA Katherine Taiovou. Sám uvedl, že v Bruselu americká opatření vyvolala "hluboké obavy", napsala agentura Reuters. Podle eurokomisaře dotace zahrnuté ve zmíněném zákoně diskriminují unijní automobilový průmysl i další sektory.
Podle informací agentury Bloomberg Evropská komise poprvé upozornila Washington na své výhrady před několika týdny. Původně si stěžovala na dotování elektrických vozidel, později se údajně spor rozšířil i na další oblasti včetně výroby leteckých paliv a vodíku.
Deník Financial Times o víkendu napsal, že americké daňové úlevy znepokojují také Jižní Koreu. EK údajně zkoumá, zda opatření neporušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO), konflikt se ovšem chce pokusit urovnat spíše prostřednictvím loni spuštěné Rady pro obchod a technologie (TTC). Příští jednání tohoto orgánu EU a USA by se podle dnešního vyjádření komise mohlo uskutečnit na konci letošního či na začátku příštího roku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Svatá Prostoto
12.10.2022 12:19No kvůli tomu taky tím Senátem vůbec prolezl:-))).
A tady to někteří jedinci vydávali za důkaz toho, jak to Joe myslí s Gaiou dobře;-).
Prostě "America First" ... a kdo že to měl naposled jako heslo;-)?
Miroslav Vinkler
12.10.2022 17:39V Evropě se letos prodá o 900 tisíc aut méně, než se prodat mělo. Jde o očekávání evropské asociace výrobců aut (ACEA).
Příčiny tohoto stavu jsou nepochybně komplexní, pokud bychom ale měli jmenovat ten dominantní, jde o roky trvající, soustavnou devastaci tržního prostředí ze strany EU v podání Evropské komise.
Jeden moudrý člověk (Barry Goldwater, bývalý kandidát na prezidenta USA) řekl: „Vláda dostatečně velká na to, aby vám dala všechno, co potřebujete, je také dost velká na to, aby vám vzala všechno, co máte.”
Poučeni tímto axiomem bychom měli volat po „menším státu” (v tomto případě méně mocné EU) a větší (zde hlavně ekonomické) svobodě pro každého z nás.
(volně převzato z Autofóra)
Karel Padevet
13.10.2022 15:41Nebo musíme počkat než se přeregulovaná EU zruší sama?