https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-navrhla-cenovy-strop-275-eur-za-mwh-u-kontraktu-na-plyn-v-ttf
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise navrhla cenový strop 275 eur za MWh u kontraktů na plyn v TTF

22.11.2022 18:36 | ŠTRASBURK (ČTK)
Evropská komise (EK) dnes navrhla stanovit nejvyšší velkoobchodní cenu plynu při prodeji v klíčovém virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku na 275 eur (6700 Kč) za megawatthodinu (MWh). V reakci na dlouhodobé požadavky většiny členských států Evropské unie na omezení cen přišla komise s parametry mechanismu, který má od ledna zabránit cenovým výkyvům na nejdůležitějším evropském trhu. Vyšší ceny plynu prodražují výrobu elektřiny.
 

Cenový strop se má týkat pouze termínových kontraktů na následující měsíc. K jeho automatické aktivaci bude nutné, aby byly ceny v TTF nejméně o 58 eur za MWh vyšší než průměrná cena zkapalněného zemního plynu (LNG) na světovém trhu. O návrhu budou ve čtvrtek jednat ministři energetiky unijních zemí na mimořádné schůzce svolané českým předsednictvím.

Evropský blok se stále potýká s dopady vysokých cen energií částečně souvisejících s válkou na Ukrajině a omezováním dodávek ruského plynu, kvůli nimž státy investují vysoké částky do podpory domácností a firem. Po řadě dalších opatření dnes komise navrhla parametry cenového stropu, který se má využívat pouze ve výjimečných případech.

"Není to regulační zásah, který by držel ceny na trhu s plynem na uměle nízké úrovni. Je to mechanismus poslední záchrany, který má v nutných případech zabránit tomu, aby ceny výrazně přesáhly světovou úroveň,“ prohlásila dnes eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Příkladem jsou podle ní ceny z letošního srpna, kdy se v TTF platilo za klíčový termínový kontrakt i přes 300 eur za megawatthodinu. Po prázdninách však začaly ceny klesat a v současnosti se pohybují pod 120 eury za MWh. Před rokem stál plyn v TTF kolem 43 eur, před dvěma lety asi 15 eur za megawatthodinu.

Obchodníci i regulátoři v posledních týdnech varovali před umělým omezováním cen, které by podle nich mohlo ohrozit konkurenceschopnost evropského trhu, a tím i dostatek suroviny. Toho se obávají i některé členské země v čele s Německem či Nizozemskem, které jsou dlouhodobě proti zavedení stropu. Většina unijních států včetně Francie, Itálie nebo Polska však nějakou formu cenové regulace požadují a komise ji podle nich měla navrhnout už dříve.

Komise zdůrazňuje, že nový nástroj nemá ohrozit objem dodávek na evropský trh a že jej EU bude využívat jen ve zcela výjimečných případech. Ceny se nad stanoveným stropem budou muset držet dva týdny, což se nestalo ani v době jejich rekordního srpnového růstu. Deset dní v řadě zároveň budou muset o 58 eur převyšovat cenu LNG. Při splnění obou podmínek budou zrušeny obchody nad stanovenou hranicí.

Podle některých unijních činitelů se dá očekávat, že část států volajících po zavedení stropu bude návrh považovat za málo účinný. Lídři unijních zemí v říjnu vyzvali komisi, aby navrhla "dynamické cenové pásmo pro transakce se zemním plynem s cílem okamžitě omezit případy nepřiměřeného nárůstu cen".

"Museli jsme stanovit dostatečně vysokou úroveň (stropu), abychom předešli zvýšení spotřeby plynu," vysvětlila Simsonová, proč komise stanovila cenovou hranici tak vysoko. Parametry mechanismu podle ní zároveň zaručí, že EU nepřijde kvůli umělému omezení cen o dodávky LNG, které by mohly při nevýhodných cenách v Evropě směřovat například do Asie.

Strop se také nemá vztahovat na denní kontrakty nebo na smlouvy uzavírané přímo mezi dvěma stranami, takzvané OTC. Celkově by měl podle údajů EK zahrnout asi pětinu obchodování v rámci TTF.

EU se od začátku krize shodla už na omezení spotřeby plynu a elektřiny či na přerozdělení nadměrných zisků elektráren či producentů fosilních paliv. Ve čtvrtek mají ministři schvalovat dobrovolné společné nákupy plynu či vzájemnou solidaritu států v případě nedostatku dodávek. Diplomaté přitom neočekávají, že by se ministři shodli na podpoře dnes navržené regulace.


reklama

 
Petr Kupec
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

23.11.2022 12:18
To je strop na dvě věci. Ne že bych si myslel, že strop je nějaký super nápad, ale tahle Potěmkinova vesnice ... to je prostě výsměch a jasně to ukazuje, jak EU vlastně funguje.

Jinak docela fajn článek o tom, proč je ve Státech plyn relativně za hubičku a v Evropě za takovou raketu ... a kdo na tom vydělává ...

https://www.politico.eu/article/cheap-us-gas-cost-fortune-europe-russia-ukraine-energy/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.11.2022 15:29
Trh reprezentovaný burzou funguje prostě vždycky. Podle tohoto nařízení s řadou vyjímek, se nedá nějak zastropovat ani letošní brutální napadení, kdy plyn vyletěl přes 300 eur, tak k čemu to jako je?
Tady je vidět bezradnost ouřeníků proti normálnímu, kapitalistickému trhu, který je pořád to nejlepší, co lidé vymysleli.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.11.2022 22:19
275 za MWh to není cena k jednání ale fraška těch, co nic zastupovat nechtějí
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.11.2022 09:31 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak vysoký strop zajistí movitým odběratelů dostatek plynu a ti
méně movití se ho dobrovolně vzdají. Tím je nedostatek plynu na
"trhu" zažehnán a nic nebrání vytápět domácí bazény a zimní zahrady.
Mým řešením by byl o mnoho nižší strop ve formě přídělu na hlavu
a zbytek ponechat plně trhu. Jedině tak se přestane plýtvat a tu
tržní cenu zdanit tak, aby se z ní kompenzoval ten strop na ten
příděl. Že to smrdí rovnostářstvím? A nemají všichni lidé na to
přírodní bohatství matičky Země stejný nárok? Já si myslím, že
ano a kdo chce více, ať si pořádně připlatí. Dnes je tu pouze
rovnost v ceně odběru jakéhokoliv množství, které mnohdy pouze
slouží k plýtvání a k produkci zbytečných spalin.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.11.2022 08:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Proč se to dá udělat jednoduše (nechat to trhu), když se to dá zkomplikovat do neprůchodnosti a obrovských zmatků, že?
Přesně takhle hlupy Orbán zastropoval cenu benzínu a od té doby je tam skutečný problém a ještě má v rozvalu celou ekonomiku státu a největší inflaci v Evropě.
Jediným řešením je předělat plynovou infrastrukturu z ruských rour na cokoliv normálního a nakoupit plyn normálně ve světě. Což se už děje a cena plynu jde dolů.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.11.2022 12:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe Hanzl, mírněte se ... to je návrh EK, ne Báby:-))), a EK má přece podle vás vždy pravdu:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2022 09:26 Reaguje na Svatá Prostoto
Ne EU, ale Macháčka. Já vím, to čtení....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist