https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-predstavi-plan-na-zastropovani-cen-energii-v-polovine-zari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise představí plán na zastropování cen energií v polovině září Aktualizováno

1.9.2022 10:59 (ČTK)
EK může navrhnout například různé cenové stropy na dovoz plynu z Ruska či na jeho prodej v rámci EU.
EK může navrhnout například různé cenové stropy na dovoz plynu z Ruska či na jeho prodej v rámci EU.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Evropská komise zvažuje, jaké jsou možnosti zastropování cen energií či dalších kroků k omezení rekordního zdražování plynu a elektřiny. Europoslancům to dnes řekla zástupkyně šéfa ředitelství pro energetiku Evropské komise Mechthild Wörsdörferová, podle níž předsedkyně komise Ursula von der Leyenová představí plán možného postupu 14. září. Vedle krátkodobých opatření se Brusel zabývá i případnou reformou trhu s energiemi, dodala.

 

Členské země Evropské unie letos komisi pověřily, aby kvůli bezprecedentnímu růstu cen energií souvisejícímu s ruskou invazí na Ukrajinu připravila analýzu k možnému zastropování cen i dlouhodobé reformě trhu. Stále více členských zemí v posledních týdnech volá po společném urychleném řešení.

"Rychle zvažujeme všechny možnosti a chceme získat zpětnou vazbu od členských států," prohlásila Wörsdörferová v narážce na mimořádné zasedání ministrů energetiky, které české předsednictví EU svolalo na příští pátek. Na něm si chce komise vyslechnout názory všech zemí na možné stanovení maximálních cen. Pět dní po této schůzce má pak šéfka unijní exekutivy představit možný společný postup.

Podle zmíněné činitelky EK může například Brusel navrhnout různé cenové stropy na dovoz plynu z Ruska či na jeho prodej v rámci EU. Klíčovým cílem je pro komisi ochránit před dopadem drahých energií nejen nejzranitelnější část obyvatel, ale i střední třídu či firmy, doplnila.

K zastropování cen plynu již sáhlo Španělsko a Portugalsko, které si v rámci evropského bloku vyjednaly výjimku umožňující oddělit propojené ceny plynu a elektřiny. Vlády většiny unijních států včetně Česka hovoří o podobném omezení cen na úrovni celé sedmadvacítky. Jednotný systém by podle expertů fungování cenových stropů zefektivnil a zabránil například tomu, aby plyn dotovaný veřejnými penězi v jedné zemi nakupovaly okolní státy.

Dalším způsobem, jak pomoci lidem potýkajícím se s drahými energiemi, je zdanit mimořádné zisky firem z oboru. S tím již začala například Itálie, Španělsko či Řecko a zvažují to i vlády například v Německu či Česku. Komise o této možnosti příliš nemluví, Wörsdörferová naproti tomu dnes poslancům z výboru pro průmysl a energetiku řekla, že součástí celoevropského řešení může být plán úspor a omezení poptávky po energiích. S tím rovněž řada členských zemí počítá a nabádá své obyvatele i firmy například k redukci vytápění budov.

Přibývá také států, které se hlásí k možnosti širší reformy trhu s energiemi, jež by počítala například se zmíněným oddělením cen plynu a elektřiny, která zdražuje i kvůli drahému plynu ovlivněnému nejistotou dodávek z Ruska. Podle Wörsdörferové komise v současnosti analyzuje možné dopady této reformy. Kdy představí Brusel její návrh, však činitelka nespecifikovala

Agentura Reuters dnes s odvoláním na dokument EK uvedla, že návrhy na řešení drahých energií by mohly zahrnovat cenový strop u některých technologií pro výrobu elektřiny, jež nevyužívají plyn. Toto opatření by se podle dokumentu vztahovalo například na větrné, solární a jaderné elekrárny, které mají nizší provozní náklady než plynové elektrárny.

"Tato zpráva představuje první balík opatření k optimalizaci fungování evropských trhů s elektřinou a ke snížení dopadů cen plynu na ceny placené spotřebiteli," cituje Reuters z dokumentu. Požadovaného efektu lze podle dokumentu dosáhnout pouze kombinací opatření, která by zahrnovala snížení poptávky po elektřině, zavedení cenového limitu a podniknutí kroků k ochraně spotřebitelů před rostoucími náklady na energie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.9.2022 12:57
Prostě zase nic. Takových frází jsme už slyšeli , od vysílání silných signálů premiérem, blekotání o závětrných elektrárnách odborníka-ministra Síkely.
Teď se k tomu přidá duševní kreativita mnohonásobné matky, bývalé ministryně pro rodinu , nejhoršího ministra obrany v dějinách bundeswehru a zjevně neschopné předsedkyně EK Ursuly von der Leyen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.9.2022 16:15
"...různé cenové stropy na dovoz plynu z Ruska ...." muhehehhehee jaký dovoz z Ruska? Dnes nejde ani kubík a pokud by něco ještě něco jako šlo, tak jak to chcete "stropovat"??? Prostě Rusko odmáznout a nazdar, pouštěte si to navzájem do baráků.......
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.9.2022 17:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Indiáni si dělaj zásoby dřeva na zimu, jak si na tom ty ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.9.2022 18:32 Reaguje na smějící se bestie
Vyschlého mám dost, teď dělám pro syna.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist