https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-schvalila-ceskou-podporu-vyroby-biometanu-za-2-4-miliardy-eur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise schválila českou podporu výroby biometanu za 2,4 miliardy eur

2.11.2023 10:24 (ČTK)
Podle Hladíka pomůže program s přechodem z bioplynových elektráren, které vyrábí elektřinu s účinností 40 procent, na biometanové. Ty plyn vtlačí zpátky do plynárenské sítě, díky čemuž mají účinnost výrazně větší.
Podle Hladíka pomůže program s přechodem z bioplynových elektráren, které vyrábí elektřinu s účinností 40 procent, na biometanové. Ty plyn vtlačí zpátky do plynárenské sítě, díky čemuž mají účinnost výrazně větší.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise schválila český program na podporu výroby biometanu, do níž chce stát investovat 2,4 miliardy eur (téměř 59 miliard korun). Program má zvýšit účinnost výroby elektřiny a být k dispozici zejména pro malé a střední podniky a společenství pro obnovitelné zdroje, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Podporu budou moci získávat do konce roku 2025.
 

Česko potřebovalo souhlas exekutivy Evropské unie, která dohlíží na dodržování pravidel hospodářské soutěže. Komise dospěla k závěru, že "pozitivní účinky podpory převažují nad případnými negativními účinky na hospodářskou soutěž". Program je podle ní nezbytný a vhodný pro ukončení závislosti na ruských fosilních palivech a přechod na klimaticky čisté zdroje energie. Oba tyto body patří k programovým prioritám komise, která na jejich plnění umožňuje čerpat peníze z unijních fondů. Česká podpora se navíc omezuje na nezbytné minimum a neposkytne profitujícím podnikům nepřiměřenou výhodu, konstatovala komise.

"Pomůže Česku splnit jeho cíle v oblasti snižování emisí, ukončit závislost na ruských fosilních palivech a zároveň zlepšit bezpečnost dodávek plynu," řekl ke schválení programu eurokomisař odpovědný za ochranu hospodářské konkurence Didier Reynders.

Podle Hladíka pomůže program s přechodem z bioplynových elektráren, které vyrábí elektřinu s účinností 40 procent, na biometanové. Ty plyn vtlačí zpátky do plynárenské sítě, díky čemuž mají účinnost výrazně větší. "Je to začátek naplňování naší vize přechodu na bezemisní elektřinu," dodal Hladík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

2.11.2023 11:09
Velmi nešťastné řešení, neboť kvůli bioplynu degraduje půdu.
Odpovědět

2.11.2023 11:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
přesně tak!
Odpovědět
VN

Vilém N

2.11.2023 11:59
To zase bude jezdit nových Ram1500 po Praze ...
Odpovědět
pk

pepa knotek

2.11.2023 13:09
Místo podpory živočišné výroby a potravinářského průmyslu, za účelem zvýšení kvality a soběstačnosti potravin, budeme podporovat další devastaci půdy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.11.2023 19:37
Tito pomatenci by potřebovali pár pořádných přes hubu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.11.2023 21:15
Bioplynky byly taky velmi dobře lukrativní bábův byznys, že? Je to tunel pdobný, jako solární, ale je estébákův, tak se o tom mlčí. Teď mu to bude cálovat EU?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist