Evropské paroplynové elektrárny se díky rekordně nízkým cenám plynu probouzejí k životu

To vše díky klesajícím cenám zemního plynu, které za necelý jeden měsíc v roce 2016 klesly o 12 % a navázaly tak na 31% pokles z roku 2015. Cena zemního plynu přitom bude podle francouzské banky Société Générale pravděpodobně nadále klesat s příchodem teplejšího počasí a vlivem propadu cen ropy.
Hrubá výrobní marže paroplynových elektráren v Německu na měsíc dopředu pro období špičky (8-20 hodin) dosáhla minulý týden 8,45 euro za MWh, nejvyšší hodnoty od roku 2012. Ve Francii dosáhla hrubá výrobní marže paroplynových elektráren, které jsou v provozu 24 hodin denně, 5,72 euro za MWh.
„Momentálně se nacházíme v situaci, kdy nejúčinnější plynové elektrárny nahrazují nejméně efektivní uhelné,“ komentuje situaci na trhu Marcus Bokermann, ředitel tržní strategie společnosti Vattenfall.
Paroplynové elektrárny při výrobě elektřiny produkují oproti uhelným zhruba polovinu emisí, což z nich činí ekologičtější variantu zálohy pro přerušovanou výrobu solárních a větrných elektráren. Nízké ceny elektřiny a konkurence v podobě výnosnějších uhelných elektráren však v posledních letech donutily energetické společnosti k omezování provozu nebo dokonce k odstavování těchto zdrojů.
reklama