Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
Dalším cílem, který stanovil Brusel, je instalovat do roku 2030 elektrolyzéry na obnovitelný vodík o výkonu 40 gigawattů (GW). Podle EÚD je to myšlenka navržená vodíkovou lobbistickou skupinou. Elektrolyzéry jsou zařízení, která používají elektrickou energii k rozkladu vody na vodík a kyslík procesem zvaným elektrolýza.
Mluvčí Evropské komise uvedl, že EK vzala zprávu na vědomí a uznává, že trh s vodíkem se formuje postupně. "Naše práce ještě zdaleka není u konce. Nyní musíme urychlit zavádění a využívání obnovitelného a nízkouhlíkového vodíku v Evropě," řekl podle agentury Reuters mluvčí.
Přestože EU poskytla na projekty zeleného vodíku 18,8 miliardy eur (476 miliard Kč), do pokročilé fáze rozvoje se dostaly projekty, které do roku 2030 zvýší výrobní kapacitu o méně než pět GW. V rané fázi posuzování jsou rovněž projekty o celkové kapacitě 50 GW.
"Průmyslová politika EU v oblasti obnovitelného vodíku potřebuje kontrolu skutečného stavu,“ uvedl člen EÚD odpovědný za audit Stef Blok. Evropská komise by podle EÚD měla navrhnout cílenější přístup k přidělování finančních prostředků EU a také aktualizovat pravidla podpory vodíkových projektů.
Zelený vodík je považován za důležitý pro splnění závazků EU v oblasti změny klimatu. Při jeho výrobě elektrolyzéry využívají elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů, což znamená, že při procesu nevznikají emise oxidu uhličitého. EU na zelený vodík spoléhá při dekarbonizaci průmyslových procesů, jako je výroba oceli a hnojiv.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Richard Vacek
17.7.2024 11:19Radek Čuda
17.7.2024 11:32 Reaguje na Richard VacekJosef Střítecký
17.7.2024 15:42 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
28.7.2024 09:57 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
18.7.2024 07:29 Reaguje na Petrv tom mají ty své pazoury. Je to stejné jako s alchymisty, kteří
na výrobu zlata potřebovali zlato. Zlato sice nevyrobili, ale to
dodané nevrátili. Ono je jedno, jestli o tom rozhodoval nemoudrý
císař Rudolf a nebo vedení EU. U obou to bylo "lehce nabyl, lehce
pozbyl" a jede se dál, když nám půjčují a nebo lidu zvýšíme daně.
Pavel Hanzl
28.7.2024 09:52Tak budou splněny o pár let později.
Důležitější je, že se na tom dělá, že se lyzéry budují, že každoročně silně přibývá OZE a síť i spotřebitelé to zvládají. V Německu i jinde už mají z OZE nadpoloviční objem elektřiny, prostě to jde správným směrem a asi rychlostí rozumnou. Problém vidím v našem zaprděném ropákistánu.