https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsky-vyzkum-objevuje-reseni-ekologickeho-dopadu-antibiotik
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropský výzkum objevuje řešení ekologického dopadu antibiotik

24.7.2003 16:05 | PRAHA/BRUSEL/GŐTEBORG (EkoList)
Na nedávné tiskové konferenci ve švédském Göteborgu byly prezentovány výsledky tří výzkumných projektů financovaných Evropskou komisí (ERAVMIS, REMPHARMWATER a POSEIDON), které se zaměřily na dopad lidských a veterinárních antibiotik na životní prostředí. Aby bylo jasné, jak se tyto léky dostávají do prostředí, konala se prezentace v největší skandinávské čističce odpadních vod. Podle vědců se v posledních deseti letech spotřebovalo 12 500 tun antibiotik ročně, a jejich konzumace stále narůstá.
 

Antibiotika jsou vstřebána do těla pouze částečně a tisíce tun jich odchází do životního prostředí vyměšováním. Poslední výzkumy dokazují, že antibiotika lze v současnosti nalézt jak v odpadních vodách komunálních, tak v odpadech pocházejících ze zemědělství. Pokud nic nepodnikneme, varují vědci, tato antibiotika zamoří naše zdroje pitné vody i půdu.

„Výzkum v této oblasti začal v západní Evropě už v polovině 80. let a nejen, že objevil dopady na životní prostředí, ale navrhl i řešení, jak jejich vliv minimalizovat,“ vysvětluje komisař pro výzkum Philippe Busquin. „Výsledky výzkumu přinášejí užitek průmyslu i spotřebitelům.“

Zbytky antibiotik, ale i dalších léků jako hormonální antikoncepce, léků proti bolesti a proti kardiovaskulárním chorobám byly zjištěny v mnoha evropských zemích. Stupeň odstranění jednotlivých lékových sloučenin procesem čištění vody je proměnlivý, některé standardní techniky však nejsou schopné je eliminovat. Důsledkem je kontaminace řek a v některých zemích i povrchových vod. (V několika případech byly rezidua antibiotik jako produkty metabolismu nalezeny i ve zdrojích pitné vody, např. v Německu.)

Navíc je třeba pojmenovat chování veterinárních antibiotik v půdách a jeho možné vlivy na životní prostředí, protože jakmile je lék předepsán, dostává se do životního prostředí přímo ze zvířat na poli ale i nepřímo, hnojením chlévskou mrvou.

Odolnost vůči antibiotikům, zřetelná po celém světě, působí potíže při léčení chorob. Mimoto se ukazuje, že díky vystavení antibiotikům se mění i mikrobiální populace. Je důležité získat co nejvíce znalostí o těchto látkách a jejich chování a vlivu, aby byla nalezena praktická opatření k boji s tímto problémem.

Projekty ERAVMIS, REMPHARMWATER a POSEIDON poskytují první data v evropském rozsahu a navrhuje, jak antibiotika odstranit jak z odpadních vod, tak z pitné vody (např. ozonizací nebo slunečním zářením).

Podrobné informace o jednotlivých projektech lze najít na adresách www.cranfield.ac.uk/ecochemistry/eravmis, www.unina.it/~rmarotta a www.eu-poseidon.com.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist