https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/export-rybi-moucky-ze-zapadni-afriky-podle-greenpeace-nici-pobrezni-komunity
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Export rybí moučky ze západní Afriky podle Greenpeace ničí pobřežní komunity

24.6.2021 02:13 | DAKAR (ČTK)
Zpráva organizace Greenpeace Africa a nadace Changing Markets vyzývá vlády, aby postupně ukončily průmyslovou výrobu rybí moučky a rybího oleje z ryb vhodných k jídlu.
Zpráva organizace Greenpeace Africa a nadace Changing Markets vyzývá vlády, aby postupně ukončily průmyslovou výrobu rybí moučky a rybího oleje z ryb vhodných k jídlu.
Foto | Alex Proimos / Flickr
Export rybí moučky a rybího oleje ze západní Afriky každoročně připraví více než 30 milionů tamních obyvatel o důležitý zdroj živočišných bílkovin. S odkazem na publikovanou zprávu dvou organizací zaměřených na ochranu přírody a udržitelný rozvoj o tom napsal zpravodajský web BBC.
 

Zpráva organizace Greenpeace Africa a nadace Changing Markets, která sídlí v Nizozemsku, vyzývá vlády, aby postupně ukončily průmyslovou výrobu rybí moučky a rybího oleje z ryb vhodných k jídlu. "Z oceánu podél západní Afriky je každý rok vyloveno více než půl milionu tun ryb, jež by mohly nasytit více než 33 milionů lidí," uvádí zpráva. Z těchto ryb se následně vyrábí rybí moučka a rybí olej, které jsou určeny pro export, především do Evropy a Asie. Tam slouží jako krmivo pro chovné ryby a zvířata či se používají v kosmetice a doplňcích stravy.

V konečném důsledku průmysl podle ochránců přírody devastuje západoafrické pobřežní komunity a obecně zhoršuje situaci z hlediska zajišťování potravin v Mauritánii, Senegalu, Gambii, Mali a v Burkině Faso. "Odpovědnost spočívá především na korporátních zúčastněných stranách v Asii a Evropě - a jejich příslušných politických lídrech - a také na místních vládních orgánech, které by měly regulovat krátkozraké průmyslové odvětví a upřednostňovat místní živobytí a zabezpečení potravin," uvádí zpráva.

"V krátkodobém horizontu je nutné rychle vyřadit rybí moučku a rybí olej pro akvakulturu a hospodářská zvířata a upřednostnit pro místní přímou lidskou konzumaci ryby chycené ve volné vodě. Z dlouhodobého hlediska svět musí usilovat o návrat k potravinové suverenitě, přemístění výroby, kratším dodavatelským řetězcům a spolehlivým místním trhům," dodává text.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

24.6.2021 08:31
no mimo jiné i toto je jeden z důvodů proč se zdrhá do Evropy, ale to je fuk, je to v podstatě drancování bohatství jiných zemí, abychom mohli nastrkat kočičkám a pejskům to nejlepší do plechovky.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

7.7.2021 11:53 Reaguje na Robert Jirman
Přesně tak... A navíc jde i o to nakrmit domácí zvířata všeho druhu (prasata, hovězí dobytek, ryby v intenzivních chovech, drůbež...), aby rychle - a za pomoci kdejakých stimulátorů - přibírala na váze a mohla na náš rozežraný stůl bažící po laciném nadbytku...
Nerovnováhy už jsou šílené a všemu se vymykající, regulace těžká...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist