Export rybí moučky ze západní Afriky podle Greenpeace ničí pobřežní komunity
Zpráva organizace Greenpeace Africa a nadace Changing Markets, která sídlí v Nizozemsku, vyzývá vlády, aby postupně ukončily průmyslovou výrobu rybí moučky a rybího oleje z ryb vhodných k jídlu. "Z oceánu podél západní Afriky je každý rok vyloveno více než půl milionu tun ryb, jež by mohly nasytit více než 33 milionů lidí," uvádí zpráva. Z těchto ryb se následně vyrábí rybí moučka a rybí olej, které jsou určeny pro export, především do Evropy a Asie. Tam slouží jako krmivo pro chovné ryby a zvířata či se používají v kosmetice a doplňcích stravy.
V konečném důsledku průmysl podle ochránců přírody devastuje západoafrické pobřežní komunity a obecně zhoršuje situaci z hlediska zajišťování potravin v Mauritánii, Senegalu, Gambii, Mali a v Burkině Faso. "Odpovědnost spočívá především na korporátních zúčastněných stranách v Asii a Evropě - a jejich příslušných politických lídrech - a také na místních vládních orgánech, které by měly regulovat krátkozraké průmyslové odvětví a upřednostňovat místní živobytí a zabezpečení potravin," uvádí zpráva.
"V krátkodobém horizontu je nutné rychle vyřadit rybí moučku a rybí olej pro akvakulturu a hospodářská zvířata a upřednostnit pro místní přímou lidskou konzumaci ryby chycené ve volné vodě. Z dlouhodobého hlediska svět musí usilovat o návrat k potravinové suverenitě, přemístění výroby, kratším dodavatelským řetězcům a spolehlivým místním trhům," dodává text.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Robert Jirman
24.6.2021 08:31Jindřich Duras
7.7.2021 11:53 Reaguje na Robert JirmanNerovnováhy už jsou šílené a všemu se vymykající, regulace těžká...