https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/farmari-na-vysocine-by-meli-zabezpecit-chovy-pred-vlky-hlasena-jsou-tri-napadeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Farmáři na Vysočině by měli zabezpečit chovy před vlky, hlášená jsou tři napadení

22.5.2024 19:24 | JIHLAVA (ČTK)
Ochránci přírody doporučují zabezpečit hospodářská zvířata na Vysočině před vlky. Letos mají od chovatelů hlášená tři napadení ovcí. Analýza DNA nyní potvrdila, že o vlka šlo skutečně v Olešence na Havlíčkobrodsku. V případě vlčího útoku mají chovatelé nárok na náhradu škody. Na opatření pro ochranu stáda mohou dostat dotace. Je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření kvůli opakovanému výskytu vlka, uvedl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
 
"Chovatelé mají v případě vlčího útoku nárok na náhradu škod. Víme, že přítomnost vlků pro ně znamená komplikace, proto jim stát podporu poskytuje," uvedl Hlaváč.

Vlci byli na Vysočině v novodobé historii poprvé zaznamenaní v roce 2016, vloni bylo v tomto regionu potvrzené narození dvou vlčat. První podezření na napadení hospodářských zvířat vlkem zaznamenala AOPK v roce 2019, další po čtyřech letech, koncem roku 2023. V Olešence přišli letos farmáři kvůli dvěma útokům o pět ovcí. Tam šlo podle agentury o vlčího samce.

Potravou vlků je podle ochránců hlavně přemnožená spárkatá zvěř, přesto mohou zaútočit i na nedostatečně zajištěné hospodářské chovy, protože pro ně představují jednoduše dostupnou potravu. Ochránci přírody uvítají od farmářů i veřejnosti zprávy o výskytu vlků v kraji, nejlépe doplněné o fotografie.

"Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření," uvedl Hlaváč. Zkušenosti z jiných míst v Česku i okolních států podle něj ukazují, že kombinací opatření je možné škody eliminovat.

Chovatelé mohou čerpat dotace například na pořízení elektrických ohradníků, pevného oplocení a pasteveckých psů. Dostat také mohou částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, například na plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem nebo péči o pastevecké psy. Podrobnosti jsou na www.navratvlku.cz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.5.2024 20:10
Dvě vlčata? To asi byli v předmanželské poradně, super! Jedináčky nebrat, ti bývají rozmazlení-)
Odpovědět
MM

Milan Milan

22.5.2024 21:30
Pomatené nápady populistů vypustit tohoto dravce do klidné přírody se nevyplácejí. A platíme za jejich zabijácké choutky všichni. A "bohužel" pro vlky, ale přijde doba a budou opět člověkem v přírodě zlikvidováni.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.5.2024 21:50 Reaguje na Milan Milan
No ale aspoň uznejte, že si vybrali dobře, česko-moravské pomezí představuje oázu klidu. Nesdílím však názor, že jednou vlci skončí. To spíš dopadne opačně, že v zooparku budou děti koukat na ovečku a vytí vlka uslyšíte při odchýlené ventilačce. Prostě je třeba se oprostit od těch zkostnatělých názorů. Vlci zachrání naše lesy před sežráním, srncům narostou krky jak žirafám a budou škodit i v korunách. Tomu se musí zabránit!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.5.2024 08:33
Sakra drahý pokus zavádět "divočinu" v kulturní krajině bude stát stovky
miliónů a likvidaci spousty pastvin. Zvířata mnozí zavřou do chlévů a budou
je krmit senem a travou z neoplocených pastvin, protože to bude levnější,
než ty pastviny oplotit, chovat psy a platit pastýře. Je vám lidé jasné, že
Vysočinou to nekončí a že brzo "dobrodiní" jménem vlk poznají chovatelé v celé republice? Doufám, že i paní Kletečková se brzo setká s vlky na svých procházkách se svými mazlíčky v tričku s vlkem koupeným na podporu šíření vlků po republice.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.5.2024 14:44
Dodneška vlkomilové neřekli, kolik vlků v české krajině je dost. Akorát nás pořád masírují tím, že vlk do přírody patří. Tak co, kdy se ten počet dozvíme? A co dělá vlček Bubla? POřád vypadá tak "sKvěle" jako na fotce u toho loňského oslavného článku?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

23.5.2024 18:31
Článek je psán zcela zjevně ekologicky. (Lživě). Autor zde píše o přemnožené zvěři. Tak pro připomenutí. Minimální stav je stav který umožňuje přežití druhu. Normovaný stav zaručuje přežití druhu. Jelikož se příroda a zvěř snaží stavy dorovnávat, je jasné že do normálního stavu je ještě hodně daleko. Pokud je zvěř přemnožená, přichází přírodní samoregulační mechanismy. ( AMP) Škody vznikají pouze člověku - majiteli. Ale o tom právě ekologie je. Je to boj proti přírodě, za maximalizaci zisků určité skupiny.
Odpovědět
Ra

Radek

23.5.2024 22:38
Dříve nebo později se začnou lidé bránit , vlk nemá co dělat u nich na ohrazené pastvině kde pasou svůj dobytek , nemá nárok zabíjet jejich zvířata a už vůbec nemá nárok ohrožovat je samotné . Majitel ho prostě zabije , tím to celé končí . Myslím že není soud který za to někoho odsoudí , je tady někdo kdo by to dokázal právně ověřit ? Dopadený travič dostane podmínku a člověk který se (čistě hypoteticky ) brání svoje stádo ,nebo život , bude stíhaný
Odpovědět
DA

DAG

24.5.2024 07:39
Tak vysočina okolo Žďáru je poměrně hustě obydlena. Myslím, že přijdou první pořádné problémy.
Jinak jako vždy manipulativní kecy. Je to dobře, protože žerou zvěř a škody se proplácí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.5.2024 22:35
Není nestoudné poslat do obydlené obhospodařované krajiny vlky a drahé pro rozpočet? CHKO tam není, tudíž tam nikdo z AOPK nemá pravomoce. Lidi se budou muset začít chránit sami bez byrokracie.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.5.2024 22:35
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist