https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/faz-velrybarska-komise-je-pro-vetsi-ochranu-a-mensi-lov
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FAZ: Velrybářská komise je pro větší ochranu a menší lov

24.6.2003 16:55 | PRAHA/BERLÍN (EcoMonitor)
Počátkem minulého týdne se v Berlíně konala schůzka Mezinárodní velrybářské komise (IWC), která by podle řady hlasů mohla výrazným způsobem změnit ochranu velryb ve světových mořích.
 

Jako světlo na konci tmavého tunelu se zpočátku zdálo přijetí Berlínské iniciativy Petře Deimer, německé zástupkyni v IWC. Tato iniciativa totiž věnuje pozornost i malým druhům velryb, kterých každoročně zbytečně umírají statisíce v rybářských sítích. Také německá vláda a organizace zabývající se ochranou přírody mluvily počátkem minulého týdne o tom, že toto jednání mělo rozhodující význam pro ochranu velryb.

V poslední den konference ale zveřejnilo 15 zúčastněných států (mezi nimi i Japonsko, Norsko a Island, tedy státy významně se podílející na lovu velryb) dokument, ve kterém varovaly před dopady této resoluce.

"Obáváme se toho, aby přijetí Berlínské iniciativy a nově zřizovaná Ochranná komise nakonec nerozbily IWC, která je již teď silně polarizovaná a nefunkční." Vedle toho byl také zpochybněn hlavní úkol komise, kterým je stanovení určitých opatření a kvót, které by umožňovaly udržitelný lov velryb i pro komerční účely (Revise Management Scheme - RMS).

Skeptické hlasy na výsledky jednání bylo slyšet ale i z řad odborné veřejnosti, protože právě systém kontroly dodržování stanovených kvót je předmětem diskuze členských států už 10 let. Podle mořské bioložky Petry Diemer neznamenal Berlín žádný pokrok a pouze Japonsko konečně ukázalo svoji skutečnou tvář.

"Japonsko nemá na odsouhlasení RMS žádný zájem." To by totiž znamenalo vytvoření určitého DNA souboru, díky kterému by bylo možné dokázat, zda velryby byly nebo nebyly loveny ilegálně. "Dosud se každý rok na japonských trzích objevuje maso z chráněných druhů velryb," dodává bioložka.

V průběhu jednání se IWC snažilo také donutit Japonsko a Island, aby přestaly s lovem velryb z vědeckých účelů. Japonsko ovšem tyto snahy jednoznačně odmítlo, naopak ještě zvedlo kvótu na lov malých druhů velryb z 50 na 150 zvířat, a i Island nechat tuto otázku nadále otevřenou. Mnozí vědci se ale shodují na tom, že právě islandské výzkumy by mohly přinést důležité poznatky, které by pomohly k pochopení ekosystému v Atlantickém oceánu.

Podle článku Frankfurter Allgemeine Zeitung ze dne 20.06.2003.


reklama

 
Vendula Maráková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist