https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-povazuje-na-nutne-odlozit-zavedeni-ets-2-pro-obchodovani-s-povolenkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala považuje na nutné odložit zavedení ETS 2 pro obchodování s povolenkami

12.9.2024 20:12 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné odložit zavedení evropského systému pro obchodování s emisními povolenkami na skleníkové plyny, který má zahrnout i paliva v dopravě nebo pro vytápění budov. Řekl to dnes ve Sněmovně v odpovědi na interpelaci poslance ANO Martina Kolovratníka.
 
"My se budeme snažit, aby tento systém byl odložen, a budu rád, pokud tyto návrhy podpoří i opozice," řekl premiér. Uvedl také, že Česko chce revizi tohoto systému, který nese označení EU ETS 2. Také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v červenci řekl, že se Česko pokusí v Evropské unii prosadit zrušení, nebo alespoň podstatné odložení začátku účinnosti systému emisních povolenek ETS 2.

Fiala také řekl, že chce revizi některých přijatých závazků v boji proti změně klimatu, úpravu zákazu spalovacích motorů i některých nařízení v zemědělství. Tam už se podle něj v některých případech změny podařily. Fiala také uvedl, že Česko získá do roku 2030 víc než 1,2 bilionu korun na úsporná opatření a investice. Teplárny dostanou část povolenek zdarma a nebudou muset zdražovat, dodal.

Poslanec Kolovratník poukázal na to, že Sněmovna nyní projednává novelu zákona o emisních povolenkách, která zapracovává část příslušné evropské směrnice. Připomněl argument dalších opozičních poslanců, že vláda do novely nezapracovala právě část zavádějící systém ETS 2. Uvedl, že existuje návrh poslance ODS Václava Krále, který podle něj tato opatření do zákona vkládá. Premiér však odpověděl, že ODS tyto návrhy nepodporuje a že podle jeho informací ani poslanec Král osobně pro ně ve výboru pro životní prostředí nehlasoval.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (37)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

13.9.2024 07:37
Tato vláda šetří, provádí reformy (včetně nepodařeného staveb zákona- ale kdo není bez chyb?), podporuje Ukrajinu, efektivně bojuje proti tomu aby nás Putin neobsadil, premiér Fiala je uvážlivý státník s inteligentním projevem. Úloha premiéra není, aby opravoval své ministry vedl je za ručičku (jako se to snažil dělat Zeman) ale aby měl svoji vizi a sjednocoval vládu. Aby působil solidně na venek podobně jako prezident. Zvládl by to takto Babiš? Asi těžko!
Chyba této vklády je, že nepodporuje hospodářský růst, jsme na konci EU žebříčku, masivně podpořila energetiku, ale zdražením energií oslabila průmysl. Chyba byla zrušení superhrubé mzdy, zrušení EET. V tom by Babiš byl lepší.
Výkon státu je nejdůležitější ze všeho, kvůli tomu, aby byly dodrženy pravida liberalizmu - nízké daně (stejně nejsou), stát s co nejmenšími dotacemi (jsou stejně masivní), volný trh, abychom šli cestou ekologie - snižování CO2, zachytili trend elektrifikace, nelze zničit průmysl, zemědělství. Je třeba postupovat rozumně, není-li rozumná Evropa, je nutno se od ní odklánět (je to i dávný program ODS, včetně liberální politiky, která je dle mne základem všeho).
Právě povolenky jsou další daně, jsou proti zásadám liberální svobodné politiky bez dotací, zákazů, příkazů.
Progresivní trendy je třeba podporovat, ale základ je výkon hospodářství, rozumná politika, boj o liberalizmus snižováním byrokracie, zákonů, příkazů, úředníků, bohužel i boj s EU, která je zcela socialistická, plná omezení.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 11:22 Reaguje na Honza Honza
Všeobecně tradovaná lež je, že náš průmysl ničí vysoká cena elektřiny. Jenže u nás platí 0.156 KWh/eur, průměr EU je 0.310. Pro srovnání - Slováci platí 0.407 a Poláci 0.541.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.9.2024 11:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Všichni kompetentní v průmyslu si na to ale stěžují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 12:33 Reaguje na Honza Honza
Tím si nejsem jist, především to kritizuje destruktivní opozice a samozřejmě novináři. Tady je pěkné srovnání:
https://www.globalpetrolprices.com/electricity_prices/
Odpovědět
JK

Jiří Kašpar

17.9.2024 10:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Bohužel píšete zjevné nesmysly. Pokud se podíváte na vámi zveřejněný odkaz pro srovnání cen elektřiny v jednotlivých státech pak zjistíte, že ČR je ze zhruba 160 uvedených zemí na 12 místě od konce. Cena pro ČR je zde 0,311 EUR/kWh (tj.7,80 Kč - což víceméně odpovídá dnešní realitě), Slovensko pak 0,193 EUR/kWh a Poláci 0,214 EUR/kWh....Španělsko 0,221, Rakousko 0,275 atd...
Odpovědět

Radek Čuda

18.9.2024 12:38 Reaguje na Jiří Kašpar
Tedy, rve mi to srdce, ale tady se musím Hanzla zastat. Ta vámi uváděná cena je správně, ale platí pro domácnosti, pro podnikatelský sektor je ta cena 0,144 EUR/kWh, což je tak někde uprostřed. Za zemní plyn je to obdobné. Zejména u elektřiny je ale zrada v tom, že uváděné ceny jsou ceny silové elektřiny, ke kterým je ale nutno přičíst i ty nejrůznější regulační zhůvěřilosti. A s nimi už to pro nás už tak hezky nevychází.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2024 13:52 Reaguje na Radek Čuda
Srdce si rvát nemusíte, já mám přece pravdu vždycky, narodil jsem se v zábradlí v kině.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2024 13:51 Reaguje na Jiří Kašpar
Píšu o elektřině pro průmysl, ne pro domácnosti. A ta je poloviční, než průměr EU a jen málo vyšší, než v USA.
Má to svou logiku. Platí se předešvším za přenosovou síť a podniky jdou hlavně přímo z VN a tak ji nevyužívají.
Odpovědět
sv

sv

13.9.2024 11:24 Reaguje na Honza Honza
V některých věcech jste na omylu. Novela stavebního zákona je dílo minulé vlády. Současná vláda ji musela složitě přepracovávat, protože původní návrh byl nepoužitelný. Eet byl nepovedený a hlavně ztrátový paskvil, jehož fungování bylo pozastaveno už za bureše. Dále liberalismus jaksi není v souladu s různými pobídkami, které notabene většinou vůbec nefungují a jediné co způsobí je díra v rozpočtu. Česká ekonomika je exportní ekonomika, a český hdp je závislý na exportu do Eu. Když roste eu, roste i Čr. Když eu stagnuje stagnuje i Čr. Burešovy bláboly jak by zařídil růst může brát vážně jen ten, co žere seno.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.9.2024 11:51 Reaguje na sv
-digitalizace měla být v praxi ověřena
- EET narovnává konkurenční prostředí, bojuje proti daňovým únikům
- myslet si že vše je závislé na exportu a export a volný trh vše vyřeší je hloupost, pak by vláda vůbec nemusela být
- pobídky x liberalizmus: sama tato vláda je zavádí, sama mluví o povolenkách, dotacích. Jejich odstranění není nic jednoduchého, je to boj s EU, reformy, úprava zákonů

Prostě vše také závisí na šikovnosti, schopnosti komunikovat, spolupracovat, umět vše prosadit. Mít jediný program: odstranit ANO k tomu nikdy nepřispěje. Vláda musí mít jiný cíl- blaho společnosti.
Babiš by růst stoprocentně zařídil, ale za jakou cenu?, bohužel jiné věci nikoli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 12:40 Reaguje na Honza Honza
Muhehehhe co by preboga bába zařídil? Pokud by přišel k moci, okamžitě půjde dolů koruna a tím se rozjede inflace, půjde dolů rating (jak na Slovensku), finančníci to říkají dávno. Může to převalit gigantickými dotacemi na dluh, jak minule, ale dnes by to už neprošlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 12:43 Reaguje na Honza Honza
EET mělo větší náklady než výnosty, řekl to NKÚ. Navíc čecháček je mistr světa ve švejkování a dokázal s tím vydupat.
Boj s EU je nejblbší postup, ověřeno v Maďarsku a na Slovensku. Jak jsou na tom státy, které s Eu nebojují? Holandsko, Belgie, Dánsko, Rakousko, Finsko atd, atd.? Nemáme se dívat radši tam, než do propadlého paprikášova?
Odpovědět
sv

sv

13.9.2024 14:08 Reaguje na Honza Honza
Vse vychází z legislativy. A ta buresova byla od začátku k ničemu.
To je líbivá teorie, která v burešově provedení katastrofálně selhala.
Hloupost je předstírat že vláda země s tak otevřenou ekonomikou jako tanaše dokáže jakkoli ovlivňovat vývoj hdp. Právě kvůli dosavadni míře dotací a jejich evidentní mu nulovému vlivu na růst je další státní pumpovánipeněz extrémní nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 17:15 Reaguje na sv
No, vláda může HDP ovlivnit, ne zařídit.
Příklad:
Za koronáče jsme měli snad nejvíce lockdownových dní, ovšem nejvyšší dotace nešly na pomoc postiženým firmám, ale na nákup voličů. Tj. mimořádné valorizace důchodů, mohutné podpory zemědělství, které bylo postiženo minimálně a především: rozdalo se zcela nesmyslně asi 400 mld. dotací prakticky každému.
To roztočilo inflaci a vytvořilo tzv. "dotační ekonomiku". Ta spočívá v tom, že firmy se nesnaží o lepší efektivitu a výkonnost, ale o maximální těžbu dotací. To se neprojeví hned, ale je to jedním z hlavních důvodů, proč jsme se po odeznění epidemie nevrátili na původní úroveň.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.9.2024 16:00 Reaguje na Pavel Hanzl
To je naprosto správný názor!
Odpovědět
pk

pepa knotek

13.9.2024 10:20
Další předvolební bláboly, triky a těšínská jablíčka - jen pro připomenutí:
Během českého předsednictví v radě EU r.2022 byla dojednána konečná podoba balíčku „Fit for 55“, který je součástí širší strategie Evropské unie k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 známé jako Zelená dohoda pro Evropu. Součástí balíčku je i zákaz prodeje nových osobních automobilů se spalovacími motory po roce 2035,[16] ukončení těžby a prodeje uhlí, z něhož se vyrábí skoro polovina elektřiny v Česku, do roku 2033, nebo nový systém emisních povolenek EU ETS 2, který od roku 2027 rozšíří systém emisních povolenek kromě těžkého průmyslu a energetiky i na vytápění domů a osobní dopravu, tedy na benzín, naftu, plyn a uhlí.
Odpovědět
sv

sv

13.9.2024 11:43 Reaguje na pepa knotek
Tvoje a burešovy bláboly, soudruhu. Fit for 55 schvaloval europarlament nikoli komise, přičemž je to přímý důsledek toho, že členské země schválily green deal. Fakticky je to prováděcí předpis green dealu. Vadí ti fit for 55? Tak si stěžuj burešovi, že je máslo, které předklonu s vystrčenou radnicí podepsal všechno co před něj leyenová předložila.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 12:35 Reaguje na sv
Přesně tak, tohle koblihy neráčí chápat.
Odpovědět
pk

pepa knotek

13.9.2024 14:11 Reaguje na sv
ocitoval jsem Wikipedii - nikoliv nějakého bureše, můžeš si to tam najít, google snad máš
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.9.2024 14:37 Reaguje na pepa knotek
Má jen gugláš v hlavě.
Odpovědět
sv

sv

13.9.2024 18:36 Reaguje na Jarka O.
Takovou míru sebekritiky bych od tebe jaroslave nečekal.
Odpovědět
sv

sv

13.9.2024 18:52 Reaguje na pepa knotek
Tý "další předvolební bláboly" jsi našel na které wikipedii, soudruhu? Ale jinak máš pravdu. Na wikipedii si můžeš najít význam pojmu "během", respektive co má nastarosti europarlament a co komise, respektive jak se bureš pokakal před leyenkou a zařídil tak další bilionový tunel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 11:17
Nevím, nad čím mudrují. Benzín a nafta je historicky snad nejlevnější, kolem 40 kč na pumpě stála už někdy kolem roku 2014?, od té doby inflace přidala minimálně +50%, takže by byla reálná cena někde kolem 60 kč/litr. To je jen velmi hrubý odhad s tolerancí třeba +-10 Kč. Takže nějaké +2,- kč je přímo komická suma a je to příjem SR, takže o tuhle sumu může stát snížit dotace na OZE.
Odpovědět
pk

pepa knotek

13.9.2024 15:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Vymýšlíte se čísla a pak z nich dovozujete nesmysly. Průměrná cena naturalu95 rok 2010 - 31,2 Kč/l; 2012 - 36,7; 2014 36,0; 2016 - 28,7.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 13:15 Reaguje na pepa knotek
Cena benzínu v letech 2011 - 2014 byla 36 -38 kč/ litr, dnes je asi 38 Kč. Mezitím byly různé výkyvy nahoru i dolů.

https://www.kurzy.cz/komodity/benzin-nafta-cena/?ndb=7300

Pokud počítáte od té doby inflaci asi +30%, vyjde vám cena litru naturalu 95 asi 49 kaček. Jenže potraviny zdražily minimálně o 40% a ty jsou pro rozpočet domácností výrazně větší položka. Proč teda nenadáváte nevlastníkovi Agrofertu, který navíc víc vyčerpá dotací, než zaplatí na daních??
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.9.2024 11:57
Proč se s povolenkama musí obchodovat?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.9.2024 12:10 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To bych také rád věděl a bez toho jejich okecávání !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2024 12:34 Reaguje na Jaroslav Řezáč
protože to byl jako prvek volného trhu, což považuji za pitomost. Na ty nové si to snad vztahovat nebude.
Odpovědět

Radek Čuda

13.9.2024 14:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte smůlu. Bude.
A EK si stávající systém pochvaluje a považuje jej za plně funkční.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.9.2024 10:07
Zpravodaj Financial Times: Draghiho zpráva je ponuré čtení, Evropě ujel vlak.
Evropská unie roste pomalu a nezvládá konkurovat zbytku světa.

Jak by se dala Draghiho analýza stručně popsat?

Krátce řečeno je to poměrně neradostné, zoufalé a celkem depresivní čtení pro řadu lídrů Evropské unie. Draghi mluví o pomalém skomírání EU, pokud v krátkodobém výhledu nedojde k radikální reformě a zlepšení její ekonomiky.

Pan Hanzl a spol., tedy ekomagoři mohou jásat. Utlučeme sodovkáč a zničime ruské impérium.
Zato budeme žrát kobylky a skákat po stromech s nahými zadky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.9.2024 12:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Evropa roste pomalu už od války, kdy ztratila vedoucí postavení ve světě. A stalo se co? Vybudovala si nejbohatší společnost pro obyčejného člověka na světě.
To je vám málo? Máme se drát zcela bezhlavě po růstu HDP výrobou plastových krámů, které se stávají prakticky okamžitě odpadem?
Proč teda bojujete proti drancování surovinových zdrojů a zamořování planety odpady všeho typu, když jsou přímým důsledkem bezohledného bičování ekonomik na maximální růst HDP a zoufalé snaze o "konkurenceschopnost" spálit maximum všeho a zamořit úplně všechno?
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.9.2024 16:01 Reaguje na Pavel Hanzl
To je pravda!
Odpovědět

Radek Čuda

18.9.2024 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
tady máte jasně uvedeno, jak to s těmi emisemi je a k čemu to šílenství vede ... https://www.echo24.cz/a/Hrywh/komentare-kovanda-draghiho-zprava-o-stavu-eu-ekonomiky-emise-klima-green-deal-posvatna-krava
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.9.2024 09:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Evropa by mohla prosperovat podobně, jako USA, pokud by to byla federace jako USA. Ale dnes se utápí v tisících nařízení a regulací a podobné byrokracie, které si vymýšlí národní státy (a my jsme na to skuteční kadeti), které jsou protichůdné a řeší se to další byrokracií. Američané mají taky svoje státní zákony, ale jen v přesně daném rozsahu a na federální úroveň vliv nemají.
Odpovědět

Radek Čuda

18.9.2024 12:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Koukám, že vaše představy o tom, jak to v USA funguje ohledně rozdělení pravomocí mezi federálem a jednotlivými státy je na úrovni Hurvínka a války.

O tom, co v EU projde EK a EP si mohou WH a Kongres nechat akorát tak zdát.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2024 13:54 Reaguje na Radek Čuda
Tudy vede cesta, podle mě:
https://www.stream.cz/kdyby/co-kdyby-se-evropska-unie-sjednotila-do-evropske-federace-64748167#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=videoportal.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest240_dop_cizich_clanku_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2024 13:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to sice dost budovatelské, ale v principu správné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist