Filipíny odsoudily instalaci čínské plovoucí bariéry v Jihočínském moři
.jpg&w=666)
PCG and BFAR Condemn CCG’s Installation of Floating Barrier in the Southeast of BDM Shoal
— Jay Tarriela (@jaytaryela) September 24, 2023
The Philippine Coast Guard (PCG) and Bureau of Fisheries and Aquatic Resources (BFAR) strongly condemn the China Coast Guard’s (CCG’s) installation of floating barrier in the Southeast… pic.twitter.com/ed4cFtXcQs
Mluvčí Jay Tarriela na sociální síti X uvedl, že filipínská pobřežní stráž a úřad pro rybolov a vodní zdroje "důrazně odsuzují" instalaci této zábrany Čínou v části Scarborough Shoal. Bariéra znemožňuje rybářům přístup k této mělčině, a připravuje je tak o rybolov a o živobytí, dodal mluvčí s tím, že pobřežní stráž bude úzce spolupracovat s manilským úřady na prosazování námořních práv a ochraně pobřežních vod Filipín.
Čínské velvyslanectví v Manile na žádost Reuters o komentář bezprostředně nereagovalo.
Čína si nárokuje 90 procent plochy Jihočínského moře, kde se ovšem překrývají ekonomické zájmy také Vietnamu, Malajsie, Bruneje, Indonésie a Filipín. Toto moře zřejmě skrývá rozsáhlé zásoby ropy a zemního plynu a pohybuje se v něm více než polovina všech rybářských plavidel světa. V roce 2012 Peking obsadil řetězec útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, a donutil tak filipínské rybáře, aby vyplouvali dál a za menšími úlovky.
Asi 300 metrů dlouhou plovoucí bariéru objevila v blízkosti této mělčiny, které místní říkají Bajo de Masinloc, filipínská pobřežní stráž v pátek během rutinní okružní hlídky, uvedl Tarriela. Instalaci právě dokončovaly tři nafukovací čluny čínské pobřežní stráže doprovázené služebním člunem čínské námořní patroly.
Čínská plavidla nejprve vyslala 15 rádiových výzev a obvinila filipínskou loď a rybáře z porušování čínského i mezinárodního námořního práva. Posléze se z místa vzdálila, "jakmile si uvědomila, že na palubě (filipínské) lodi jsou přítomni zástupci médií", dodal mluvčí.
reklama