Financial Times: Evropská komise prosazuje přísnou kontrolu chemických látek
Nepřátelský postoj Spojených států k návrhům byl však přijat v kruzích evropských obchodníků s chemickými látkami. Německo, Velká Británie i Francie se ozvali s halsitými námitkami proti návrhu, který podle návrhu Komise přijde chemický průmysl až na 32 miliard eur.
"Obáváme se, že přijetí návrhu se ukáže nejen jako příliš nákladné a tím zatěžující průmysl, ale i neúčinné a jeho jediným výsledkem bude pomalejší cesta k inovacím a narušení mezinárodního obchodu," píše se v materiálu USA. Pro Spojené státy by přijetí zákona znamenalo narušení obchodu se státy EU, kam v loňském roce chemický průmysl vyvezl zboží za 143 miliard.
Spojené státy navrhují místo plošného testování substancí, které jsou na trhu od roku 1981 - což je podle Evropské komise asi 30 000 látek - zaměřit legislativní opatření pouze na chemikálie, které přestavují největší riziko. Přitom jednání o formálním návrhu mají zpoždění díky konzultacím a rokování komisaře pro průmysl Erkki Liikanena , zatímco komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová, prosazovala rychlé přijetí úpravy již v minulém roce. Podle oficiálních informací bude návrh zákona projednán na zářijovém zasedání Evropské komise a nepředpokládá se, že by Evropský parlament zákon nepotvrdil ještě před tím, než bude na jaře příštího roku rozpuštěn.
Opatření prosazovaná Evropskou komisí podporuje celá řada nevládních organizací. "Pravdou je, že stávající systém není dobrý, a my ho chceme změnit," říká Michael Warhurst z WWF. Podle něj zástupci průmyslu přehánějí v odhadu množství látek, které bude nutno stáhnout z trhu. "Představa, že je nemožné zjistit bezpečná data o chemikáliích, které podniky prodávaly od roku 1981, je nesmyslná." Dodal ještě, že většina látek, které byly registrovány za posledních jedenáct let, již neprošly testováním na zvířatech.
Podle článku Tobiase Bucka a Daniela Dombey Finacial Times 11. 07. 2003.
reklama