https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/finska-policie-odhalila-ilegalni-skupinu-ktera-z-ruska-dovazela-vlky-a-krizila-je-se-psy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Finská policie odhalila ilegální skupinu, která z Ruska dovážela vlky a křížila je se psy

5.7.2019 12:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dva vlci schovaní před kontrolou v neosvětlené sauně u finské obce Orimattila.
Dva vlci schovaní před kontrolou v neosvětlené sauně u finské obce Orimattila.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Finská policie
Speciální tým vyšetřovatelů helsinské policie odhalil případ ilegálního dovozu vlků do Finska. Cílem bylo křížit vlky se psy a chovat křížence. Osm podezřelých osob by mělo být postaveno před soud letos v létě. Píše o tom finský server Yle.
 

Vyšetřování odhalilo, že do Finska byli z Ruska ilegálně dovezeni čtyři vlci, kteří byli chováni na farmě hlavního podezřelého v Loppi na jihu Finska. Na pozemcích bylo později nalezeno 64 zvířat: psů, vlků a jejich kříženců. Podezřelí jsou obvinění z ohrožení dobrých životních podmínek zvířat, ohrožení zvířat, z osmi trestných činů proti ochraně přírody a z nezákonného dovozu zvířat. Do Finska je zakázáno dovážet vlky nebo jejich křížence.

Policie uvádí, že trestné činy byly spáchány mezi červnem 2016 a lednem 2019. Chov probíhal na farmě ve městě Loppi, které leží cca 90 km od Helsinek. Případ vyšetřuje policejní tým z Helsinek zaměřený speciálně na trestné činy spojené s ochranou zvířat.

Podezřelí se pokusili ukrýt vlky před kontrolou, která na farmě proběhla. Několik zvířat odvezli na jiná místa. Dva vlky schovali do neosvětlené sauny, kde je drželi bez přístupu k vodě a jídlu. Zvířata prý byla ve špatném zdravotním stavu.

Třicet kříženců bylo během vyšetřování utraceno pracovníky úřadu pro ochranu zvířat.

Podle údajů serveru jagderleben.de je ve Finsku od 1. června tohoto roku zakázáno chovat, prodávat a vlastnit hybridy vlka. Byly klasifikováni jako invazivní druhy.

Kříženci vlka a psa ohrožují populace divokého vlka. V minulosti se objevily případy, kdy smečka kříženců vlka a psa napadala další psi. Mezi chovateli psů je ale vlčí vzhled oblíbený.

Přestože je chov vlčích kříženců ve Finsku nově zakázán, těm stávajícím je zaručena ochrana.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.7.2019 10:35
Ta poslední věta říká, že celá ta policejní akce byla víceméně zbytečná.
Odpovědět
J

Josef Mozek

10.7.2019 18:43
Z článku se dá udělat výtah: Policejní složka na ochranu zvířat rozbila chov spokojených zvířat, pracovníci ochrany zvířat utratili 30 zvířat, vše dobře funguje. Severské pojetí ochrany zvířat se jeví velmi svérázným.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist