https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotopast-v-lese-v-jihovychodnim-polsku-zachytila-dva-vzacne-cerne-vlky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopast v lese v jihovýchodním Polsku zachytila dva vzácné černé vlky

10.2.2025 08:57 (ČTK)
Většina z 2500 až 3000 vlků žijících v Polsku má šedou barvu s rezavými nebo černými tóny. Černí vlci jsou běžně rozšíření v Severní Americe, srst této barvy má podle AP nejméně polovina těchto zvířat žijících v Yellowstonském národním parku. V Evropě se tito jedinci vyskytují vzácně.
Většina z 2500 až 3000 vlků žijících v Polsku má šedou barvu s rezavými nebo černými tóny. Černí vlci jsou běžně rozšíření v Severní Americe, srst této barvy má podle AP nejméně polovina těchto zvířat žijících v Yellowstonském národním parku. V Evropě se tito jedinci vyskytují vzácně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fotopast nainstalovaná v lesích ve Svatokřížském vojvodství na jihovýchodě Polska loni zachytila dva vzácné černé vlky, zřejmě sourozence, když přecházeli potok. Informovali o tom ochránci přírody z nadace SAVE Wildlife Conservation Fund.
 
"Jde o něco nového a neobvyklého," řekla agentuře AP Joanna Toczydlowská z této organizace. Její členové v lese sesbírali trus v naději, že z něho díky analýze DNA získají další informace o těchto zvířatech.

Fotopast byla v lese u potoka v okolí městečka Suchedniów původně kvůli výzkumu bobrů. Když Toczydlowská zjistila, že zachytila vlky, kameru tam nechala déle. Na záznamech se s černými vlky u potoka pohybuje ještě šedý vlk.

Většina z 2500 až 3000 vlků žijících v Polsku má šedou barvu s rezavými nebo černými tóny. Černí vlci jsou běžně rozšíření v Severní Americe, srst této barvy má podle AP nejméně polovina těchto zvířat žijících v Yellowstonském národním parku. V Evropě se tito jedinci vyskytují vzácně, což může být způsobeno menší genetickou různorodostí v důsledku dlouhodobého ničení vlčí populace. Černá barva srsti je zřejmě důsledkem křížení se psy před několika tisíci let.

Vzhledem k tomu, že vlci žijí ve smečkách podobných rodině a oba černí jedinci zachycení na fotopasti ve Svatokřížském vojvodství váží asi 30 kilogramů, jde podle Toczydlowské zřejmě o sourozence. Jsou asi rok staří a minimálně jeden z nich je samec.

Podobně jako v Česku se vlčí populace v Polsku v posledních letech rozrůstá. V období po druhé polovině 20. století přitom v zemi žilo jen několik desítek těchto psovitých šelem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

10.2.2025 09:11
Karkulka to ví?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

10.2.2025 10:36
A nejsou to kříženci se psy? A nebo nějací vlci z Ameriky chovaní v zajetí
a nyní vypuštění do přírody?
Odpovědět
Hu

Hunter

10.2.2025 13:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak co by to bylo jineho
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

10.2.2025 15:51
Aby se všichni z těch vlků nepo....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist